آخرین اخبار
کد مطلب: 168172
دلايل بحراني بودن صندوقهاي بازنشستگي/ فاجعه تا يک دهه آينده
تاریخ انتشار : 1396/07/22 12:08:08
نمایش : 548
رئيس کانون عالي بازنشستگان سازمان تامين اجتماعي، با اشاره به بحراني بودن وضعيت صندوق‌هاي بازنشستگي گفت:چنانچه تدابير لازم براي کاهش اين بحران انجام نشود تايک دهه ديگر با فاجعه مواجه مي‌شوند.

به گزارش بام ايران خبر؛ علي‌اصغر بيات در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد وضعيت صندوق‌هاي بازنشستگي، اظهار داشت: در حال حاضر بيش از ۷۰ درصد جمعيت کشور عضو صندوقهاي بازنشستگي ۱۶ گانه هستند که اگر دولت تدابير لازم را براي مديريت و کاهش بحران موجود در اين صندوق‌ها به کار نگيرد، در کمتر از يک دهه ديگر کشور با فاجعه‌اي به تمام معنا مواجه مي‌شوند.

وي گفت: برخي از صندوقها مانند صندوق فولاد ۱۰۰ درصد وابسته به دولت و ورشکسته است و صندوق بازنشستگي نيروهاي مسلح نيز ۸۰ درصد وابسته به دولت است بر همين اساس براي رفع بحران صندوق‌ها بايد راهکار و برنامه‌ريزي‌هاي لازم از سوي مسئولان ارائه شود.

رئيس کانون عالي بازنشستگان و مستمري‌بگيران سازمان تأمين اجتماعي با اشاره به اينکه چهار عامل عمده باعث بحران صندوق‌ها شده است، افزود: در اين صندوق‌ها تنها شاهد خارج شدن منابع هستيم. صندوق‌ها از ورود و خروجي متناسب بهره‌مند نيستند. همچنين تصويب قوانين و مقررات غيرکارشناسي و بدون در نظر گرفتن بار مالي در دو دهه اخير از جمله عواملي است که باعث ايجاد بحران در صندوق‌هاي بازنشستگي شده؛ به طوري که اين قوانين قاتل صندوق‌ها شده‌اند.

به گفته بيات، اين قوانين توسط نهادهاي دولت و مجلس يا ساير نهادهاي حاکميتي در دوره‌هاي مختلف تاريخي براي دفاع از عده‌اي معدود وضع و اجرا شده است و همچنين واگذاري‌هاي غيرعادلانه، غيرمنصفانه و بدون کارشناسي بنگاه هاي زيان ده نيز که بابت رد ديون دولت صورت گرفته باعث شده در وضعيت بدي بسر ببرند.

وي افزود: تعداد زيادي از شرکت‌هاي واگذار شده، کاملاً زيان‌ده و ورشکسته بوده اند تا حدي که توان پرداخت حقوق کارگران خود را نداشته و در قالب رد ديون به صندوق هاي بازنشستگي تحميل شده‌اند و در اين شرايط نه تنها کمکي به صندوق نشده بلکه بار مضاعفي نيز بر دوش آنها بوده است.

بيات ادامه داد: مجلس و دولت در طي چهار دهه اخير به صندوق هاي بازنشستگي بي‌توجه بوده و هرگاه اين موضوعات را مورد توجه قرار دادند، نتيجه عکس داشته و باعث شده که کشتي به گل نشسته صندوق‌ها بيشتر از قبل در گرداب مشکلات خود فرو بروند تا حدي که به غرق شدن آنها کمک کرده است.

رئيس کانون عالي بازنشستگان و مستمري‌بگيران سازمان تأمين اجتماعي اظهار داشت: بايد توجه کرد آينده‌خوري منابع در صندوق‌هاي بازنشستگي مانند آنچه در حوزه آب و محيط‌زيست کشور شاهد هستيم باعث شده هم اکنون آسمان صندوق بازنشستگي کشور خاکستري باشد و تنها اميد اين صندوق‌ها در سال‌هاي اخير، اضافه نشدن بار مالي جديد در طول چهار ساله دولت دوازدهم است.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن