آخرین اخبار
کد مطلب: 168170
سنگ‌اندازي بيشتر مي‌شود/ سپاه نبود منطقه به آتش کشيده مي‌شد
تاریخ انتشار : 1396/07/22 12:02:05
نمایش : 667
رئيس کميته هسته‌اي مجلس، با بيان اينکه ترامپ و کنگره به جاي خروج رسمي از برجام به ادامه سنگ اندازي در مسير برجام با شدت بيشتر خواهند پرداخت، گفت: در حال بررسي سناريوهاي متقابل هستيم.

به گزارش بام ايران خبر ؛ حجت الاسلام مجتبي ذوالنور در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به سخنان شب گذشته دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا در خصوص توافق هسته اي ايران و ۱+۵ اظهار داشت: نکته مهم سخنان ترامپ اين بود که حرف تازه اي نداشت و اتفاق تازه اي رخ نداد و چيزي غير از ادعاهاي گذشته آمريکايي ها چه قبل از برجام و چه بعد از برجام شامل اتهام و تهديد و اعمال فشار ديده نشد.

وي افزود: نه در سخنان ديشب ترامپ اعلام نکته جديدي بود و نه اعمال فشار در آينده اتفاق عجيب و جديدي خواهد بود.

رئيس کميته هسته اي مجلس با اشاره به ادعاي ترامپ درباره عدم پايبندي جمهوري اسلامي ايران به برجام تصريح کرد: صلاحيت آقاي ترامپ در اين رابطه چيست؟ مرجع اعلام چنين مساله اي آژانس بين المللي انرژي اتمي است که تاکنون در هشت گزارش مديرکل تاکيد شده است که ايران به تعهدات برجامي عمل کرده و حتي ديشب هم آقاي آمانو در واکنش به سخنان ترامپ بيانيه داد و اين مساله را تکرار کرد.

ذوالنور با اشاره به اتهام زني رئيس جمهور آمريکا به سپاه پاسداران در سخنراني شب گذشته و تهديد اين نهاد انقلابي گفت: البته آنها رسما سپاه را در فهرست گروه هاي تروريستي قرار ندادند چون اين مساله منجر به برخورد متقابل و هزينه هاي بعدي براي آنها مي شود.

وي خاطرنشان کرد: اعتراف همه جهان اسلام و غيراسلام اين است که اگر سپاه پاسداران نبود، امروز منطقه در آتش تروريسم شعله ور شده و نابود شده بود.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تاکيد بر اينکه جمهوري اسلامي ايران و سپاه از تهديدات هراسي ندارند و براي تقويت بنيه دفاعي منتظر اجازه يا فضولي کسي نمي مانند، تصريح کرد: آنها با طرح اين مسائل مي خواهند وارد حوزه دفاعي ما شوند.

ذوالنور در توضيح اين نکته گفت: روش آمريکايي ها اين است که براي فروپاشي کشور هدف به صورت تدريجي و کم کم در حوزه دفاعي آنها وارد شوند و پس از مجبور کردن آنها به عقب نشيني در حوزه بازدارندگي و دفاعي، فروپاشي را رقم بزنند؛ در حالي که توان دفاعي ما با رويکرد بازدارندگي همچنان تقويت خواهد شد و اخيرا هم مجلس شوراي اسلامي در طرح مقابله با اقدامات تروريستي آمريکا، اختصاص سه هزار ميليارد تومان براي تقويت بنيه دفاعي را تصويب و به دولت ابلاغ کرد.

وي افزود: در اين طرح وظايفي علاوه بر اين مساله نيز تعريف شده که حوزه ديپلماسي، وزارت دفاع و قوه قضاييه موظف به اجراي آنها هستند.

۳ سناريوي احتمالي آينده درباره برجام

رئيس کميته هسته اي مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: اگر مصوبه جديدي از کنگره آمريکا بيرون بيايد قطعا با اقدامات متقابل ما به ويژه در مجلس شوراي اسلامي مواجه خواهد شد، چرا که وقتي پاي عزت ملي وسط باشد، مجلس هم با همه گرايش ها يک دست عمل خواهد کرد.

ذوالنور تصريح کرد: در حال حاضر هم بر روي گزينه هاي احتمالي در حال بررسي هستيم که سناريوي آينده کنگره چه خواهد بود و ترامپ چه تصميمي درباره رويکرد کنگره خواهد گرفت.

وي در توضيح سناريوهاي احتمالي آينده ادامه داد: يکي از اين سناريوها اين است که کنگره به جاي خروج از برجام، اعمال فشار مجدد را تصويب مي کند که در اين صورت نيز مجلس سناريوي مقابله را اجرا خواهد کرد و يا کنگره به خروج از برجام راي خواهد داد که در اين صورت هم اقدام لازم را خواهيم کرد و حالت سوم اين است که کنگره اقدامي نکند و اين مساله را به رئيس جمهور واگذار کند که در اين صورت براي هر وضعيتي، سناريوي جايگزين را طراحي خواهيم کرد.

رئيس کميته هسته اي مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: به نظر مي رسد راهبرد ترامپ و کنگره اين خواهد بود که از برجام خارج نشوند اما همچنان و با شدت بيشتر مانع استفاده ما از منافع برجام شوند که در آن صورت هم روش هايي داريم که آنها را پشيمان کنيم، چرا که اگر قرار باشد ما همچنان هزينه اجراي برجام را بدهيم اما از منافع آن استفاده نکنيم دليلي براي باقي ماندن در آن نخواهد بود.

اگر نمره خوبي در تاريخ داشتند، به آمريکايي ها اعتماد نمي کردند

ذوالنور با اشاره به سخنان شب گذشته حسن روحاني رئيس جمهور مبني بر اينکه «يک بار ديگر براي مردم ما مشخص شد آمريکا همان روش را ادامه مي دهد»، تصريح کرد: هم براي رهبري و هم براي مردم مشخص بود که آمريکا همان آمريکاي سابق است، اما ظاهرا براي آقاي روحاني مشخص نبود، وگرنه مقام معظم رهبري بارها گفتند که به مذاکره با آمريکا خوش بين نيستند اما آقاي روحاني در همان زمان اين حرف را گفت که در حوزه ديپلماسي خوش بيني و بدبيني معني ندارد و بايد واقع بين بود.

وي با بيان اينکه هزينه اين خوش بيني آقايان از جيب ملت پرداخت شده است، اظهار داشت: همانطور که آقاي روحاني ديشب به درستي به ترامپ درس تاريخ و جغرافيا داد که اينها را مجددا مطالعه کنند اگر خودشان هم نمره خوبي در اين دروس داشتند، به آمريکايي ها اعتماد نمي کردند.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در عين حال تاکيد کرد: حالا که اين اتفاق ها افتاده و اين مساله مجددا تجربه شده است، ديگر وقت آن است از گذشته درس بگيرند و از فرصت پيش آمده براي همدلي و استفاده از نظرات منتقدان و تلاش براي پيشرفت کشور با استفاده از توان داخلي استفاده کنند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن