آخرین اخبار
کد مطلب: 167907
۳۰۰۰ميليارد تومان هزينه مستقيم درمان سرطان در ايران
تاریخ انتشار : 1396/05/28 10:38:18
نمایش : 402
رئيس اداره سرطان وزارت بهداشت، هزينه مستقيم درمان سرطان در ايران را بالغ بر سه هزار ميليارد تومان برآورد کرد

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، دکتر علي مطلق در برنامه «نبض» شبکه خبر که اين هفته با موضوع نقش تشکل هاي مردم نهاد در حمايت از بيماران صعب العلاج روي آنتن رفت، با اشاره به پرهزينه بودن درمان برخي بيماري ها، گفت: هزينه هاي درمان سرطان به دو صورت مستقيم و غيرمستقيم تقسيم بندي مي شود، هزينه مستقيم درمان سرطان سه هزار ميليارد تومان است.

وي افزود: ساليانه ۱۰۰ هزار بيمار سرطاني به تعداد بيماران سرطاني افزوده مي شود و هزينه درمان هر بيمار بين ۱۵ تا ۲۰ ميليون تومان تخمين زده شده است. بيماراني که در بيمارستان هاي دولتي خدمات درماني دريافت مي کنند کمتر از ۱۰ درصد پرداختي دارند و خدمات سرپايي هم رايگان است، داروهاي ضد سرطان بين ۱۵ تا ۲۰ درصد از هزينه ها را مي پردازند.

سيد حميد حسيني عضو موسس بنياد نيکوکاري کنترل سرطان، در اين برنامه گفت: سالانه ۱۰۰ هزار نفر به اين آمار اضافه مي شوند، با توجه به شيب تند ابتلا به سرطان در کشور که هزينه درمان آن ۱۰ هزار ميليارد تومان هزينه دارد.

وي افزود: ما ۸۵۰ موسسه خيريه در کشور داريم، در بحث درمان هم دولت و هم تشکل هاي مردمي بايد به اين حوزه ورود کنند، ۴۰ درصد از سرطانها قابل پيشگيري است، لذا اگر دولت و تشکل هاي مردمي به امر پيشگيري ورود کند مي توانيم ميزان اين شيب تند را کاهش دهيم.

حسيني گفت: بحث جلوگيري از سرطان تنها برعهده وزارت بهداشت نبوده بلکه ساير سازمان ها و ارگانها از جمله صدا و سيما هم بايد به اين موضوع ورود کنند.

دلشاد عضو هيئت مديره مجمع خيرين سلامت نيز اظهارداشت: خيرين يا بيمارستان مي سازند و يا اين مراکز را تجهيز مي کنند، بعضا موسساتي هستند که به تامين دارو مي پردازند لذا حمايت هاي خيرين بسيار متنوع است، ما در حال حاضر بايد بيشتر روي پيشگيري کار کنيم که اين امر در زمينه آگاهي مردم حائز اهميت است.

رياحي عضو هيئت امنا و هيئت مديره مجمع خيرين سلامت، گفت: نقش خيرين در تامين مراحل درماني در طول تاريخ يک ضرورت بوده است، از ۷ تا ۸ سال پيش با هدف ساماندهي خيرين مجمع خيرين سلامت بنيان گذاشته شد و و در ۲۸۰ مراکز استاني حضور دارد و در اهداي زمين، تجهيزات و ساخت مشارکت داشته است.

وي افزود: ما در حال حاضر به اين نتيجه رسيده ايم که علاوه بر مسائل سخت افزاري حمايت از بيمار و خانواده بيمار نيز لازم است. با توجه به تاريخ مشارکتهاي مردمي در ايران مشخص مي شود زماني که اهميت يک موضوع براي جامعه تبيين شود خود مشتاقانه پا به ميدان مي گذارند و کمک مي کنند، زمين اهدا مي کنند، تجهيزات تهيه مي کنند و حمايت مي کنند.

رياحي گفت: مشارکت تنها به داشتن ثروت محدود نمي شود بلکه متخصصين و کساني که مي توانند زماني را براي حمايت اختصاص دهند نيز کمتر از کار خيرين نيست.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن