آخرین اخبار
کد مطلب: 167895
آقايان توضيح دهند که کدام بخش از برجام به زيان آمريکاست؟!/ کره شمالي از مذاکرات بي‌نتيجه ايران با آمريکا الگو گرفته است
تاریخ انتشار : 1396/05/24 13:43:10
نمایش : 1109
با جرأت مي‌توان گفت که کره‌شمالي در اين زمينه از مذاکرات بي‌نتيجه و فاجعه‌آميز ايران با آمريکا الگو گرفته و از اين روي حاضر نشده است خود را مانند ما به چنبره فريب آمريکا گرفتار کند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از ؛  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ حسين شريعتمداري مديرمسئول کيهان طي يادداشتي در اين روزنامه نوشت:

1- اگر رئيس‌جمهور محترم اين واقعيت تلخ را باور کرده بود که با وجود هزينه کردن امکانات و ظرفيت‌هاي 4 ساله دولت يازدهم براي رسيدن به توافق هسته‌اي مطلوب! از اين ميدان با دست‌هاي تقريبا خالي و دستاورد «تقريبا هيچ» بازگشته است، نوشتن اين وجيزه ضرورتي نداشت ولي متاسفانه اظهارات هر از چندگاه ايشان و برخي از دولتمردان نشان مي‌دهد که از راه نه فقط بي‌نتيجه، بلکه خسارت‌باري که در اين وادي طي کرده‌اند - با عرض پوزش- عبرت نگرفته‌اند و شواهد و قرائن موجود حاکي از آن است که به ادامه همان راه و استفاده از همان فرمول ناکارآمد در عرصه‌هاي ديگر نيز اصرار دارند. از اين روي اشاره به نکاتي دراين خصوص ضروري به نظر مي‌رسد؛

2- آقاي دکتر روحاني روز يکشنبه هفته جاري - 22 مردادماه - در آخرين جلسه هيئت دولت يازدهم مي‌فرمايند؛ «تلاش بسيار زيادي براي به ثمر رسيدن توافق هسته‌اي و برجام که البته وقت زيادي از دولت گرفت، انجام شد و در نهايت امروز قرارداد و توافقي حاصل شده که هيچکس در دنيا نيست بگويد ايران به واسطه برجام ضرر کرده است»! ايشان در ادامه مي‌گويد؛ «رئيس‌جمهور آمريکا، مخالفين و آنهايي هم که ضد جمهوري اسلامي ايران هستند با عصبانيت اين توافق را بدترين توافق تاريخ آمريکا دانسته و مي‌گويند ايران سر بقيه کلاه گذاشته که البته اين حرف هم درست نيست. آنچه در برجام اهميت داشته و دارد، موضوع تفاهم برد- برد بوده و هرگز برد- باخت مطرح نبوده است»!

درباره خسارت‌هاي فراوان برجام که براي کشورمان به فاجعه شبيه است، پيش از اين مستندات فراواني ارائه کرده‌ايم که تاکنون بي‌پاسخ مانده است. و از تکرار آن موارد خودداري مي‌کنيم و آقاي روحاني را به آنچه برخي  از دولتمردان و اعضاي تيم هسته‌اي درباره بدعهدي‌هاي آمريکا، باقي ماندن تحريم‌ها، مسدود بودن روابط بانکي و تجاري، افزايش پي در پي تحريم‌هاي جديد، تاکيد بر «دستاورد تقريبا هيچ» برجام و نمونه‌هاي مشابه ديگر که اعتراف دست‌اندرکاران مذاکرات هسته‌اي است ارجاع مي‌دهيم ولي در اين محدوده فقط به طرح چند پرسش از ايشان بسنده مي کنيم؛

الف: چه کسي؟ و کدام صاحب‌نظر داخلي يا خارجي گفته است ايران در برجام سر بقيه را کلاه گذاشته است؟ که ايشان با حالتي از شکسته‌نفسي!  و براي تاکيد بيشتر مي‌فرمايند: «البته اين حرف هم درست نيست»! آنچه به وضوح مي‌توان ديد، اظهارنظرهايي از اين دست است که «بدون شليک يک گلوله و فقط با غلاف اسلحه، فعاليت هسته‌اي ايران را متوقف کرديم»! «رئيس‌جمهور ايران به فروشنده بدهکاري شبيه است که خود را ناگزير از فروش حقوق ملي کشورش مي‌داند»! و...

ب: آقايان فقط به عنوان نمونه توضيح بدهند که کدام بخش از برجام به زيان آمريکاست؟!  توقف برنامه هسته‌اي کشورمان؟!  از چرخش انداختن 12 هزار سانتريفيوژ؟ بتن‌ريزي در راکتور اراک؟ مجبور کردنمان به از دست دادن 9700 کيلو اورانيوم غني شده؟ وادار کردنمان به خروج آب سنگين؟ توقف تحقيق و توسعه؟ بلوکه کردن دارايي‌هايمان؟و...

ج: اين پرسش را بارها مطرح کرده و همواره نيز بي‌پاسخ مانده است و آن، اين که؛ آيا آقايان مي‌توانند غير از تعريف و تمجيدهاي اغراق‌آميز از برجام، نظير فتح‌الفتوح! معجزه قرن! بزرگترين دستاورد در تاريخ انقلاب! و... فقط يک يا دو نمونه از دستاوردهاي  قابل توجه برجام را نام برده و براي ملت توضيح بدهند؟!  مقايسه وعده‌هاي آقايان درباره دستاوردهاي برجام و آنچه در عمل با آن روبرو هستيم، همگان را به تائيد و تصديق نظر آقاي سيف مي‌رساند که دستاورد برجام تقريبا هيچ بوده است و اگر دولتمردان نظري غير از اين دارند، بسم‌الله!

د: آقاي روحاني فرموده‌اند «امروز اگر آمريکا بخواهد عليه برجام بايستد، همه دنيا روبروي آمريکا مي‌ايستند»!  که بايد از ايشان پرسيد، امروزه بعد از نقض‌ پي در پي برجام از سوي آمريکا، کدام کشور به حمايت از ما برخاسته و به‌قول حضرتعالي «درمقابل آمريکا ايستاده است»؟!  بعد از نقض برجام از سوي آمريکا، فرموديد به سوي اروپا مي‌رويم ولي ديديد که کشورهاي اروپايي نيز جانب آمريکا را گرفتند؟!  از جمله، خانم موگريني که با عزت و افتخار از وي استقبال کرديد و برخي نمايندگان - بخوانيد وکيل‌الدوله‌ها- در اقدامي ذلت‌بار با وي عکس سلفي گرفتند، قبل از ورود به کشورمان، اعلام کرد که تحريم‌هاي جديد آمريکا، يعني همان مادر تحريم‌ها نقض برجام نيست! کاش جناب روحاني يکي از کشورهاي مورد نظر خود را که به قول ايشان در مقابل نقض برجام از سوي آمريکا ايستاده است، نام ببرند!

ه‍‌ :  اگر اين واقعيت تلخ که برجام «خسارت محض» بوده است قابل انکار نيست که نيست، سؤال بعدي آن است که دولت محترم چه اصراري بر ادامه اين راه فاجعه‌آميز دارد؟ و چرا نبايد با قاطعيت در مقابل باج‌خواهي‌ها و کلاهبرداري‌هاي آمريکا و متحدانش بايستد و از ادامه اين راه خسارت‌بار خودداري کند؟ بخوانيد!

3- چند سال قبل در يادداشتي با عنوان «اين شتر به کوي ليلي نمي‌رود»، آورده بوديم؛

«در مثنوي مولوي داستان عبرت‌انگيز و درس‌آموزي آمده است که شباهت بسياري با چالش هسته‌اي اين روزهاي کشورمان دارد. ماجراي «شتر مجنون». مجنون در تب و تاب ديدار ليلي بر ناقه‌اي مي‌نشيند و راهي ديار يار مي‌شود. شتر اما، در شهر کره‌اي دارد که به غريزه مادري، دل از آن برنمي‌دارد. مجنون در اين انديشه که به کوي ليلي برود و ناقه در اضطراب که از کره خود جدا نشود. مجنون سرانجام - به قول ملاي رومي- چاره کار را در فرود آمدن از ناقه مي‌بيند و اگرچه با تحمل سختي، ولي به پاي خويش راه مي‌پيمايد و در کوي ليلي به آرامش مي‌نشيند.»

آن روز با استناد به نمونه‌هايي از برخوردهاي غيرقانوني و باج‌خواهانه آمريکا نتيجه گرفته‌ بوديم که چالش هسته‌اي غرب با ايران اسلامي فقط يک بهانه است و اين چالش را ادامه جنگ تحميلي دانسته بوديم که با تغيير شکل - و نه ماهيت - در عرصه‌اي ديگر کليد خورده و به جريان افتاده است و پيش‌بيني کرده بوديم که حريف هرگز اين ميدان را ترک نمي‌کند و چنانچه در چالش هسته‌اي به نتيجه دلخواه خود برسد، نيز درگيري و باج‌خواهي را به ميدان ديگري منتقل مي‌کند و ديديم و ديديد که اينگونه شده است.

4- ديروز سيدحسن نصرالله در يازدهمين سالگرد پيروزي حزب‌الله در جنگ 33 روزه ضمن سخناني افتخارآميز به اين واقعيت اشاره کرد که؛

« آن زماني که اسرائيل تهديد مي‌کرد، گذشت و ايستادگي و مقاومت ما باعث شده است که امروز اسرائيل از کاشت يک درخت در مرز لبنان هم وحشت مي‌کند، چرا؟  چون از مقاومت مي‌ترسد. اسرائيل آن روزها اصلا لبنان را حساب نمي‌کرد، اما اکنون از کاشت يک درخت هم مي‌ترسد و اعتراض مي‌کند»

و اين فقط يک نمونه از سودمندي مقاومت در مقابل هزينه‌هاي سنگين سازش است.

5- محمد البرادعي مديرکل سابق آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در کتاب خاطرات خود که با عنوان «عصر فريب» به چاپ رسانده است با اشاره به اقدام سال 2003 ليبي در دست کشيدن از برنامه هسته‌اي خود که تحت فشار آمريکا صورت گرفت مي‌نويسد؛ «وقتي در 23 فوريه به ليبي رفتم با گوش دادن به سخنان مقامات ليبي که در پي توافق با آمريکا به سرعت در حال تغييرات سريع بودند، نمي‌توانستم از اين احساس رها شوم که آنها در خطر يک سوءاستفاده هستند»

 و اينگونه نيز شد. و اين هم يک نمونه ديگر از هزينه سنگين سازش به‌جاي مقاومت است.

6- کره شمالي که به هيچوجه قابل مقايسه با ايران مقتدر و مردم‌سالار نيست نمونه ديگري از اين دست است که صرفنظر از بسياري تفاوت‌هاي فاحش که با ايران اسلامي دارد، در مقابل آمريکا ايستاده و نتيجه ايستادگي را نيز چشيده است. بخوانيد!

الف: کره شمالي در 27 ژوئن 2008 با آمريکا بر سر کنار گذاشتن برنامه هسته‌اي خود به توافق رسيد و به نشانه پايبندي به اين توافق برج خنک‌کننده اتمي خود را منفجر کرد ولي بعد از آن که با نقض پيمان آمريکا روبرو شد، بي‌توجه به تهديدهاي آمريکا، فعاليت‌ هسته‌اي خود را از سر گرفت و آمريکا نتوانست هيچ غلطي بکند.

نمونه‌اي موفق از مقابله مقتدرانه با نقض پيمان آمريکا.

ب: ترامپ با تهديد کره‌شمالي از اين کشور خواست تا آزمايش موشک‌هاي بالستيک خود را متوقف کند ولي کره‌شمالي بي‌اعتنا به تهديد آمريکا نه فقط به آزمايش موشک‌هاي بالستيک خود تا توليد موشک‌هاي بالستيک قاره‌پيما ادامه داد، بلکه موشک‌هايي با کلاهک هسته‌اي را نيز آزمايش کرد و خطاب به آمريکا اعلام کرد اگر دست به حمله بزند، با حمله اتمي متقابل روبرو خواهد شد و ترامپ ناچارا دعوت به مذاکره کرد.

نمونه موفقي از مقاومت به جاي سازش.

ج: اما کره‌شمالي به درخواست آمريکا براي مذاکره نيز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌هاي هسته‌اي و موشکي خود را غيرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت مي‌توان گفت که کره‌شمالي در اين زمينه از مذاکرات بي‌نتيجه و فاجعه‌آميز ايران با آمريکا الگو گرفته و از اين روي حاضر نشده است خود را مانند ما به چنبره فريب آمريکا گرفتار کند.

يعني عبرت گرفتن از راه خطا و خسارت‌باري که دولت محترم يازدهم پيموده و علي‌رغم فاجعه‌اي که با آن روبرو شده‌ايم هنوز حاضر به تغيير مسير خسارت‌آفرين  خود نيست.

و دراين‌باره باز هم گفتني‌هايي هست که به بعد موکول مي‌کنيم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن