آخرین اخبار
کد مطلب: 167820
عذر بدتر از گناه
تاریخ انتشار : 1396/05/09 11:46:05
نمایش : 1279
مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران طي يادداشتي به لغو کنسرت شهرام ناظري در قوچان خراسان رضوي واکنش نشان داد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ عباس سليمي نمين مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران طي يادداشتي نوشت:

آن چه در قوچان توسط يک مقام قضايي صورت گرفت اين سؤال را به‌جد مطرح مي‌سازد که آيا قوه محترم قضاييه مسئوليت تصميمات منصوبان خود را به عهده مي‌گيرد يا خير؟ به عبارت ديگر، اگر صدور حکمي مبناي دقيق حقوقي نداشت آيا با صادرکننده آن برخورد انضباطي صورت خواهد گرفت يا الزاماً شاکي خصوصي مي‌بايست راه دادسراي انتظامي قضات را در پيش گيرد که البته بسيار پرهزينه است؟

رمضانعلي آذري- دادستان محترم قوچان- بعد از دستور پلمپ محل برگزاري کنسرت شهرام ناظري در اين شهر به خبرگزاري ايرنا گفت: " با وجود تذکرات مکرر در چند روز گذشته مبني بر انتخاب محل نامناسب براي برگزاري کنسرت شهرام ناظري، عوامل اجرايي به اين تذکرات توجهي نکردند که اکنون به طور رسمي محل در نظر گرفته شده براي اجراي اين برنامه پلمپ شده است". وي همچنين افزود: " سالن ورزشي کارگران در منطقه يعقوب آباد قوچان براي برپايي کنسرت انتخاب مناسب و شايسته‌اي نبود و شأن هنرمندان و مردم شريف قوچان در اين انتخاب ناديده گرفته شده است". ( خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران، جمعه 6 مرداد 1396)

از سوي ديگر حميد ضيايي- سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي قوچان- به خبرگزاري تسنيم اعلام کرد که لغو کنسرت شهرام ناظري بدون اطلاع کتبي صورت گرفته است. همچنين افشين تحفه‌گر- معاون هنري و سينمايي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي- جمعه شب (6 مرداد) گفت: تا کنون هيچ ابلاغيه رسمي در خصوص لغو و يا به تعويق افتادن اين برنامه به ما نرسيده است. ( خبرگزاري تسنيم، جمعه 7 مرداد 1396، شماره خبر 1477226)

در اين زمينه چند نکته قابل تأمل است که اميد است مقامات محترم قضايي به‌ويژه رياست محترم اين رکن مهم نظام سياسي کشور به آن توجه کنند:

  1. در حالي که مسئولان فرهنگي شهرستان و استان رسماً طي مصاحبه‌هاي جداگانه اعلام داشته‌اند که هيچ گونه اطلاع مکتوب و رسمي از سوي دادستان قوچان دريافت نداشته‌اند وي مدعي است تذکرات مکرري مبني بر نامناسب بودن محل برگزاري به عوامل اجرايي داده شده است. قطعاً در اين زمينه يک طرف خلاف حقيقت را منعکس مي‌سازد؛ لذا لازم است بعد از تحقيق با خلاف‌گوينده برخورد لازم صورت گيرد به‌ويژه اگر وي يک مقام قضايي باشد.
  2. آيا دادستان در ارتباط با تشخيص اين‌که محل برگزاري يک فعاليت هنري مناسب با شأن هنرمندان و مردم است يا خير، مسئوليتي دارد؟
  3. آيا مواجه ساختن هنرمندان و مردم با درب‌هاي پلمب شده ناديده گرفتن شئونات جامعه هنردوست است يا برگزاري آن در محلي که ولو به سليقه دادستان محترم نامناسب است؟
  4. از آن‌جا که اين‌گونه دستورات قضايي در استان خراسان مسبوق به سابقه بوده است بر مسئولان محترم قضائيه فرض است که در اين زمينه تحقيق کنند که آيا مورد اخير نيز در ارتباط با برداشت شخصي يکي از مقامات اين استان است که حريم امام هشتم را کل استان مي‌داند يا خير؟
  5. هفته گذشته معاونت محترم قوه قضاييه طي مصاحبه‌اي رسماً اعلام کرد که از نظر قوه قضاييه محدوده حرم امام رضا عليه السلام صرفاً مشهد است؛ بنابراين در صورتي‌که عملکرد دادستان قوچان مرتبط با نگاه شخص مورد اشاره باشد آيا شايسته است که مقامات قضايي هريک از جايي الهام گيرند؟
  6. از آن جا که با توجيه دفاع از شأن هنرمندان و مردم، شئونات هنردوستان زير پا گذاشته شده آيا آن چه بر در رسانه‌ها انعکاس يافته عذر بدتر از گناه نيست؟

در پايان بايد يادآور شوم در حالي‌که به لحاظ کميت برگزاري کنسرت در سراسر ايران پديده‌اي کم‌مانند است چرا مي‌بايست با برخي عملکردهاي سليقه‌اي آن هم با توجيهاتي که به هيچ وجه شايسته نيست فضاي فعاليت‌هاي هنري کشور وارونه جلوه داده شود؟ بدون شک پيگيري شايسته دستگاه قضا مي‌تواند براي هميشه اين نوع انحراف اذهان عمومي از مسائل اساسي جامعه را پايان بخشد و قانون‌محوري را بر سليقه‌محوري رجحان دهد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن