آخرین اخبار
کد مطلب: 167735
يادداشت/ غلامرضا مصباحي‌مقدم
آسيب‌هاي اجرا نشدن برنامه ششم توسعه
تاریخ انتشار : 1396/04/24 09:53:06
نمایش : 1281
برنامه که مهيا نشود و آماده پياده‌شدن نباشد، دولت هر اقدام خوبي هم که انجام دهد قابليت ارزيابي نخواهد داشت. بدون وجود برنامه، شاخصي براي ارزيابي عملکردها نخواهيم داشت.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ «غلامرضا مصباحي‌مقدم» عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در روزنامه «جام‌جم» نوشت:

برنامه ششم توسعه با چالش جديدي همراه شده و آن هم اجرا نشدن برنامه است.

به نظر مي‌رسد رئيس‌جمهور معتقد به ضرورت وجود برنامه نيست، به همين دليل آنچه به‌عنوان لايحه برنامه ششم از سوي دولت به مجلس تقديم شد، ماهيت برنامه‌اي نداشت و تنها موادي براي اجرا کردن برنامه محسوب مي‌شد. زماني که مجلس شوراي اسلامي با اين معضل روبه‌رو شد برنامه را تدوين و تصويب کرد و هنگام تهيه برنامه هم دولت همکاري لازم را نداشت و همراهي حداقلي در اين زمينه داشت.

به بيان بهتر دولت براي تهيه برنامه تعامل خوبي با مجلس نداشت و ابلاغ نشدن اين برنامه از سوي رئيس‌جمهور نشان داد که بدنه دولت و رئيس‌جمهور علاقه‌اي به اجراي آن ندارند. قانون برنامه ششم توسعه توسط آقاي لاريجاني، رئيس مجلس ابلاغ شد و دليل آن، ابلاغ نشدن برنامه از سوي رئيس‌جمهور بود و طبق قانون در اين زمان رئيس مجلس مي‌تواند از اختيارات خود در اين زمينه استفاده کند.

از نظر قانوني، اکنون برنامه ششم توسعه قانون است و دولت بايد آن را اجرا کند. طبعا قانون برنامه نيازمند تهيه آيين‌نامه‌هاي بسياري است و تا آيين‌نامه‌ها تهيه، تصويب و ابلاغ نشود برنامه نمي‌تواند وارد فاز عملياتي شود. ممکن است برخي کارشناسان يا مقامات دولتي از ابلاغ نکردن و اجرا نکردن قانون برنامه خبر داده باشند اما کمتر روي آسيب‌هاي اجرا نشدن برنامه‌هاي توسعه‌اي صحبت شده است.

برنامه که مهيا نشود و آماده پياده‌شدن نباشد، دولت هر اقدام خوبي هم که انجام دهد قابليت ارزيابي نخواهد داشت. بدون وجود برنامه، شاخصي براي ارزيابي عملکردها نخواهيم داشت. نکته ديگر اين است که برنامه حاصل يک کار جمعي است و در راستاي سياست‌هاي ابلاغي رهبر معظم انقلاب، چشم‌انداز بيست‌ساله و اسناد بالادستي ديگر است. اگر برنامه عملياتي شود به اين معناست که حرکت دولت براي پياده کردن اين چارچوب است اما در غير اين صورت مشخص نيست که چه کارهايي انجام شده و قدرت پيش‌بيني و ارزيابي در کارها از بين خواهد رفت. برنامه ششم توسعه اولين برنامه توسعه‌اي بعد از ابلاغ سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي است و اگر دولت باور جدي به سياست‌هاي اقتصادمقاومتي داشته باشد بايد تن به قانون و برنامه بدهد، در غير اين‌صورت شاهد روشني وجود نخواهد داشت که سياست‌هاي ابلاغي اجرا خواهد شد يا خير.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن