آخرین اخبار
کد مطلب: 166773
در گفتگو با مهر عنوان شد؛
استقبال بخش خصوصي از مصوبه گردشگري مجلس/ نگران دخالت دولت هستيم
تاریخ انتشار : 1395/10/23 09:59:13
نمایش : 610
رئيس جامعه هتل‌داران ايران مصوبه مستثني شدن تاسيسات گردشگري از شمول قانون صنفي را بهترين مصوبه مجلس دانست و گفت: نگراني ما دخالت سازمان ميراث فرهنگي در تشکيل تشکل‌ها است.

به گزارش بام ايران خبر ؛ جمشيد حمزه‌زاده رئيس جامعه هتل‌داران ايران در گفتگو با خبرنگار مهر پيرامون مصوبه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي مبني‌بر مستثني شدن تاسيسات گردشگري از شمول قانون نظام صنفي که روز نوزدهم دي ماه به تصويب رسيد، گفت: يک عمر در بين فعالان بخش خصوصي يک نگراني وجود داشت که آن هم به دليل نوع نگاه وزارت صنايع بر سر نحوه تشکيل تشکل‌هاي گردشگري بود. وزارت صنعت و معدن مدعي بود که مراکز گردشگري مشمول صنف هستند و بايد در قالب اتحاديه مجوز بگيرند.

حمزه‌زاده ادامه داد: فعالان و تشکل‌هاي غيردولتي نيز مدعي بودند که مشمول نظام صنفي نمي‌شوند. متوليان گردشگري هم نظرشان بر آن بود که چون قانون توسعه وجود دارد، تاسيسات گردشگري مشمول نظام صنفي نخواهند شد. اين اختلاف هميشه وجود داشت و به هر حال زور سازمان ميراث فرهنگي به آنها نمي‌رسد. به همين دليل بخش خصوصي بلاتکليف بود.

هتل‌داري با مجوز چلوکبابي!

وي افزود: برخي از هتل داران حتي در استان‌هاي کوچک مجبور شدند از اتحاديه‌هاي چلوکبابي مجوز فعاليت بگيرند و در اين شرايط تنها بخش خصوصي بود که متضرر مي‌شد. اين مشکلات در استان‌هاي کوچک بيشتر از استان‌هاي بزرگ بود. ما هميشه به دنبال آن بوديم که اين فعاليت شفاف شود که خوشبختانه مصوبه مجلس در برنامه ششم و در قالب بند ب ماده ۱۱۳ اين دغدغه را براي هميشه پايان داد و به صراحت اعلام کرد که تاسيسات مشمول نظام صنفي نيستند.

رئيس جامعه هتل‌داران تأکيد کرد: اين مصوبه کمک زيادي در جهت حل و رفع نگراني‌ها، توسعه گردشگري و تقويت بخش خصوصي کرده است و به دليل اهميتي که دارد از نظر ما جزو بهترين مصوبات است. منتها نگراني بعدي ما احتمال ورود سازمان ميراث فرهنگي است.

با نظارت موافقيم، با دخالت مخالفيم

حمزه‌زاده بيان کرد: ما به دنبال عدم دولتي کردن تشکل‌ها هستيم نبايد تشکل‌ها دولتي شوند. ما با نظارت سازمان ميراث فرهنگي موافق هستيم اما با دخالت آن مخالفيم. اگر سازمان ميراث فرهنگي بتواند در جهت تقويت تشکل ها گام بردارد، اين اقدام بسيار مثبت خواهد بود. بهتر است که از اين به بعد ارائه مجوزها با نظارت سازمان انجام شود نه با دخالت آن.

وي همچنين درباره استفاده از استانداردهاي فرانسوي در هتل‌هاي ايران گفت: اين طرح هنوز در مرحله بررسي قرار دارد. ما در جلسات مربوط به بازنگري استانداردهاي هتل شرکت کرده و يا نماينده مي‌فرستيم. ما چند شرط و دغدغه را اعلام کرديم. گفتيم اين طرح به شرطي خوب است که به ارتقاء کيفيت خدمات کمک کند و با واقعيت‌ها و فرهنگ کشورمان منطبق باشد و باعث افزايش زحمت براي هتلداران نشود. اين ملاحظات را اعلام کرديم و گفتيم که اين استانداردها مي‌بايست براي همه هتل‌هاي کشور قابل اجرا باشد. ممکن است طرحي را ارائه کنند که تنها در چند هتل بتوان آن را اجرا کرد. در اين صورت آن طرح قابل اجرا نخواهد بود.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن