آخرین اخبار
کد مطلب: 166772
محققان مي گويند؛
ارتباط مصرف گوشت قرمز و اختلال روده در مردان
تاریخ انتشار : 1395/10/23 09:55:31
نمایش : 424
يک مطالعه جديد نشان مي دهد مرداني که مقدار زيادي گوشت قرمز مصرف مي کنند، بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماري التهاب روده قرار مي گيرند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، اين اختلال که به نام ديورتيکوليت شناخته شده است، باعث درد شديد شکم، تهوع و يبوست مي شود و مي تواند منجر به عوارضي مانند پارگي يا انسداد در روده بزرگ شود.

مطالعه جديد نشان مي دهد در مقايسه با مرداني که گوشت قرمز را به ميزان حداقل مصرف مي کنند، در مرداني که بيشترين مقدار از آن را مي خورند، خطر ابتلا به ديورتيکوليت ۵۸ درصد بيشتر است.

محقق ارشد دکتر اندرو چان، متخصص گوارش در بيمارستان عمومي ماساچوست در بوستون، تاکيد کرد که اين يافته ها يک رابطه علت و معلولي را ثابت نمي کند. از سوي ديگر، او گفت در حال حاضر دلايلي وجود دارد که ما را وادار مي کند در مورد کاهش مصرف گوشت قرمز بيشتر بيانديشيم چرا که مصرف بالاي آن با خطر زياد بيماري هاي قلبي و سرطان هاي خاص همراه است.

با افزايش سن افراد، کيسه هاي کوچکي در جدار روده بزرگ ايجاد مي شود؛ اما اين کيسه ها براي اکثر افراد هيچ مشکلي به وجود نمي آورد و تنها حدود ۵ درصد آن ها، ديورتيکوليت هستند که در آن، کيسه ها آلوده يا ملتهب مي شوند.

يافته هاي جديد مبتني بر يک مطالعه طولاني مدت بر بيش از ۴۶ هزار متخصص سلامت مرد بود.

در طول ۲۶ سال، ۷۶۴ مرد مبتلا به اين بيماري روده اي شدند. خطر در ميان مرداني که بالاترين مصرف گوشت قرمز را داشتند بيشتر بود. آنها در مقابل کساني که کمترين ميزان مصرف گوشت را داشتند ۵۸ درصد بيشتر مبتلا به اين بيماري تشخيص داده شدند.

در مرداني که به طور متوسط بيش از ۱۲ وعده گوشت قرمز در هفته مي خوردند، خطر ابتلا به ديورتيکوليت ۵۸ درصد بيشتر از بقيه بود. در حالي که کساني که به طور متوسط کمي بيش از يک وعده در هفته گوشت قرمز مصرف مي کردند، اين خطر در کمترين ميزان بود
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن