آخرین اخبار
کد مطلب: 166754
افزايش فرسايش خاک در چهار محال و بختياري معظلي جدي
تاریخ انتشار : 1395/10/20 10:34:26
نمایش : 462
مدير کل منابع طبيعي و آبخيز داري چهار محال و بختياري گفت: ميزان عمق خاک حاصلخيز در کشور حدود پنج سانتي متر است، درحالي که اين رقم در چهارمحال و بختياري حدود 2سانتيمترو اين نشان از افزايش فرسايش خاک در اين استان است.
به گزارش بام ايران خبر؛ علي محمدي مقدم مدير کل منابع طبيعي و آبخيز داري چهار محال و بختياري  اظهار کرد: تداوم 9 ساله خشکسالي، تغيير محسوس بارش ها از برف به باران، کاهش نزولات جوي و برداشت هاي بيش از حد از منابع زيرزميني، وضعيت آب در چهارمحال و بختياري را به گونه اي بحراني کرده که در صورت ادامه اين روند در آينده اي نزديک شاهد به خطر افتادن امنيت کشاورزي و تغذيه مردم خواهيم بود.

وي بيان کرد: در گذشته با وجود کاهش بارش ها و حجم آب هاي زيرزميني، برخي مسئولان به جاي صدور مجوز برداشت از آب چشمه و رودخانه ها، اقدام به صدور مجوز برداشت آب از منابع زيرزميني کرده اند.

محمدي مقدم تصريح کرد: با وضعيت کنوني تمامي کارشناسان و متخصصان امر بر سر اين نکته تاکيد دارند که راهي جز اجراي عمليات آبخيز و آبخوان داري نيست.

وي بيان کرد: در اين نوع طرح ها برخلاف سد سازي، با کاهش سرعت آب و افزايش جذب و نفوذ آن در زمين، علاوه بر افزايش سطح منابع زيرزميني، از فرسايش خاک جلوگيري شده و به حوضه آبخيز در بالادست نيز بدون تغيير اکوسيستم منطقه توجه ويژه شده است.

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري چهارمحال و بختياري، فرسايش بالاي خاک در اين استان را از ديگر مشکلات عرصه هاي منابع طبيعي برشمرد و افزود: ميزان عمق خاک حاصلخيز در کشور حدود پنج سانتي متر است، درحالي که اين رقم در چهارمحال و بختياري حدود 2سانتيمتر است که البته بخش عمده اي از آن نيز به دليل شيبدار بودن زمين از حوضه آبخيز استان خارج مي شود.

علي محمدي مقدم تصريح کرد: با وجود اين که ساخت سد، سالانه 9 هزار ميليارد ريال درآمد ناشي از فروش آب و برق، عايد کشور مي کند اما به دليل تجمع خاک در پشت سدها و کاهش عمق آن حدود 650 ميليارد ريال خسارت در پي دارد.

وي بيان کرد: اين درحالي است که در ديگر کشورها پيش از اجراي طرح هاي سد سازي، بر انجام عمليات نشست خاک با توسعه پوشش گياهي و مالچ پاشي در حوضه بالادست تاکيد دارند.

محمدي مقدم با بيان اين که براي اجراي طرح هاي آبخيزداري چهارمحال وبختياري بيش از 300 ميليارد ريال اعتبار نياز است، اختصاص پنج درصد از درآمد سدها به طرح هاي حوضه بالادست رودخانه ها به خصوص در اين استان را خواستار شد و گفت: درصورت تامين اين ميزان اعتبار، سطح آبخوان و سفره هاي زيرزميني تا حد قابل توجهي تغذيه مي شود.

وي در ادامه حفظ و حراست از مراتع و توسعه پوشش گياهي در اين استان را از ديگر اولويت هاي اداره کل منابع طبيعي عنوان و اظهار کرد: از فروردين سال گذشته توسعه مرتعي و جنگلي در اين اداره کل با حساسيت بيشتري دنبال مي شود.

محمدق مقدم افزود: در اين راستا مديريت اين مجموعه براي حل اختلافات و کاهش مناقشات بين اداره کل منابع طبيعي و بهره برداران عرصه هاي ملي، بهره برداري از مراتع براي افراد بومي و با محوريت کاشت گياهان دارويي متناسب با شرايط منطقه را در دستور کار خود قرار داده است.
وي با بيان وجود دام 3.5 برابري بيش از ظرفيت مراتع بيان کرد: رويکرد اين اداره کل توقف ارائه خدمات به دام و تبديل دامداري به مرتعداري است.

محمدي مقدم افزود: از آن جا که بسياري از دامداران اين استان نگران هستند که در صورت ترک حرفه دامداري، اداره کل منابع طبيعي به بازپس گيري مراتع تحت پوشش آنان اقدام خواهد کرد از ترک دامداري اجتناب مي کنند.

وي ادامه داد: در اين راستا اداره کل منابع طبيعي با حفظ مالکيت دولت، عرصه هاي منابع طبيعي را براي کشت گياهان دارويي در اختيار اين بهره برداران قرار مي دهد.

وي افزود: سال گذشته يکهزار و امسال 2 هزار هکتار در استان به اين امر و يکهزار هکتار براي جنگل کاري اقتصادي اختصاص يافت.
محمدي مقدم ادامه داد: يکهزار و 400 گونه گياهي شناخته شده در چهارمحال و بختياري رويش دارد که حدود 300 گونه دارويي و صنعتي است.

وي ادامه داد: از اين تعداد 35 گونه منحصر به اين استان، ثبت جهاني شده که نيازمند توجه بيشتر و توسعه گونه گياهي است

محمدي مقدم بيان کرد: اداره کل منابع طبيعي از سال گذشته همچنين براي چابک سازي مجموعه در راستاي اجراي ماده چهار قانون ساماندهي اراضي ملي، رسيدگي به منابع طبيعي در حريم شهرها به ميزان 10هزار هکتار را با حفظ مالکيت اين اداره کل به مسکن و شهرسازي و منابع طبيعي حريم روستاها به مساحت يکهزار هکتار به بنياد مسکن واگذار کرده است.

وي همچنين افزود: مسئوليت رسيدگي به 10 درصد از مناطق حفاظت شده نيز به اداره کل محيط زيست استان واگذار شده و اداره کل منابع طبيعي با خروج نيروهاي گشت خود از اين مناطق، علاوه بر حل مشکل کمبود نيرو، تمرکز خود بر مناطق حساس را بيشتر کرده است.

انتهاي پيام/530ب
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن