آخرین اخبار
کد مطلب: 166738
ميراث فرهنگي و گردشگري در اين هفته؛
انتقاد از اعضاي ستاد سفر/تفاهمي براي داشتن نوروز متفاوت در چابهار
تاریخ انتشار : 1395/10/18 11:59:53
نمایش : 486
مضروب شدن کارشناسان ميراث فرهنگي در بانه، بررسي حواشي بزرگترين رويداد گردشگري ايران، انتقاد رئيس سازمان از اعضاي ستاد هماهنگي سفر از جمله خبرهاي حوزه ميراث فرهنگي و گردشگري در اين هفته بود.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، در اين هفته همايشي با عنوان کارآفريني در گردشگري برگزار شد اما در آن همايش تعداد کمي از افراد حضور پيدا کردند به نحوي که مجري برنامه اعلام کرد کسي در کشور به کارآفريني در گردشگري اهميتي نمي دهد نمونه آن هم اينکه کسي به اين برنامه نيامد.

خسرو ايرانپور کارشناس پيشکسوت هتلداري در اين برنامه گفت: امروزه صنعت آي‌تي به جايي رسيده است که در هتل هاي جهان ميز پذيرش را حذف مي‌کنند تا کارهاي مربوط به رزرو هتل به صورت مجازي انجام شود.

همايش کارآفريني در صنعت گردشگري و صنايع وابسته از پيش از ظهر روز شانزدهم دي ماه در سالن فردوسي خانه انديشمندان علوم انساني برگزار شد. وي گفت: در گردشگري کمتر کارآفريني انجام مي‌شود. کارآفريني خود به خود در صنايعي که دچار بحران است بسيار بهتر انجام مي‌گيرد. يکي از ويژگي‌هاي کارآفريني اين است که کارآفريني دانشي نيست که در دانشگاه‌ها بتوان آن را ياد گرفت. شايد در جواني کارآفرينان دست به کارهايي بزنند که با توجه به سن و سال آن‌ها ممکن است غيرمعمول به نظر برسد. وقتي که موضوع را بررسي مي کنيم، مي بينيم که معمولاً کساني که کارآفرين هستند، ثروتمند نيستند. تبليغات در کارآفريني بسيار مهم است. مهمان راضي بهترين تبليغ براي گردشگري است.

از استان کردستان نيز خبر رسيد که دو نفر از کارشناسان و يک نفر از اعضاي انجمن ميراث فرهنگي شهرستان بانه در درگيري با حفاران و غارتگران مواريث فرهنگي در شهرستان بانه به شدت زخمي شدند.

شامگاه روز دوشنبه ۱۳ دي ماه طي بازديد کارشناسان اداره ميراث فرهنگي شهرستان بانه از محل حفاري غير مجاز صورت گرفته شده در آثار تاريخي مربوط به روستاي شرگه  از توابع اين شهرستان، با آثار مربوط به جرم مواجه شدند.

سيد محسن علوي مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کردستان به خبرنگاران گفت: اين کارشناسان برحسب وظيفه قانوني خود اقدام به ضبط آثار مربوط به حفاري غير مجاز کردند و پس از صورتجلسه کردن آنها شرح واقعه و ضبط ابزارآلات غارتگران آثار فرهنگي و تاريخي، در حين بازگشت با کمين غارتگران روبه رو شدند. پس از درگيري شديد مسلحانه دو نفر از کارشناسان اداره ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري بانه و يک نفر از اعضاي انجمن ميراث فرهنگي در حين انجام ماموريت به شدت زخمي مي شوند و حال دو تن از آنان به دليل شدت جراحات وارده وخيم است.

کسي حق قهر ندارد

پس از اينکه همايشي پيرامون اعلام آمادگي انجمن هاي صنفي راهنمايان در استانهاي کشور مبني بر ميزباني از مهمانان بزرگترين رويداد گردشگري ايران برگزار شد و معاون گردشگري کشور نيز اعلام کرد کسي حق قهر با اين برنامه ملي را ندارد، خبرگزاري مهر گزارشي منتشر کرد و به روند برگزاري اين برنامه و حواشي ايجاد شده به آن پرداخت.

در اين گزارش آمده است که کنوانسيون ۲۰۱۷ راهنمايان گردشگري جهان قرار است از ۶ تا ۱۸ بهمن ماه در شهرهاي تهران، قزوين، اصفهان، زنجان، همدان، فارس، کاشان برگزار شود. در اين فاصله از روزهاي ۹ تا ۱۳ بهمن نيز مراسم اصلي کنوانسيون در شهر تهران برگزار خواهد شد و طبق اعلام دبيرخانه کنوانسيون، در آن ۴۰۲ شرکت کننده ايراني و خارجي حضور خواهند داشت. همچنين ۱۴۰ مهمان در تورهاي گردشگري پيش از کنوانسيون و ۲۹۰ مهمان نيز در تورهاي پس از کنوانسيون شرکت مي‌کنند.

اين کنوانسيون از آن جهت اهميت دارد که فدراسيون جهاني راهنمايان گردشگري داراي حدود ۲۰۰ هزار عضو از کشورهاي مختلف است و اجلاس آن، هر دو سال يک‌بار در يکي از کشورها برگزار مي‌شود و مهمتر آن که راهنمايان گردشگري به نوعي سفيران و ديپلمات‌هاي فرهنگي در دنيا محسوب مي‌شوند و هر کدام با گردشگران زيادي در ارتباط هستند و مي‌توانند مبلغ گردشگري ايران باشند.

بنابراين با ديدن ايران، گرفتن خدمات مناسب و داشتن بهترين خاطره از سفر به ايران نه تنها ايران را ارزيابي خواهند کرد بلکه درباره آن تبليغ مي‌کنند تبليغي که يک باره در ۱۲ روز توسط ۳۰۰ راهنماي خارجي اتفاق مي‌افتد. چنين رويدادي در تاريخ گردشگري ايران تاکنون سابقه نداشته است آن هم با اين مدت زمان، با اين تعداد گردشگر خارجي.

برنامه ششم توسعه با حضور تشکل هاي گردشگري بررسي شد 

نشست مشترک رييس فراکسيون گردشگري مجلس و چند تن از نمايندگان مجلس با روساي تشکل هاي صنفي، شامگاه روز ۱۱ دي ماه، در محل دفتر انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرت هوايي و جهانگردي ايران برگزار شد و برنامه ششم توسعه در حوزه گردشگري مورد بررسي قرار گرفت.

جبار کوچکي نژاد، رييس فراکسيون گردشگري مجلس با تاکيد بر اتمام تنظيم برنامه ششم توسعه و عدم امکان تغيير و اضافه کردن در موارد آن، اظهار داشت: «برنامه ششم توسعه يک برنامه پنج ساله است. احکامي که در کميسيون تلفيق تصويب شده نيز آماده شده است و تشکل هاي صنفي فقط در سه مورد مي توانند پيشنهادهاي خود را ارائه دهند تا در صحن علني مجلس مطرح شود»

رييس فراکسيون گردشگري مجلس در خصوص نوع پيشنهادها افزود: «اول، مي توانيد به نفع بخش گردشگري درخواست بدهيد که يک کلمه يا جمله يا ماده در برنامه ششم توسعه در حوزه گردشگري حذف شود؛ دوم، درخواست رفع ابهام کرده تا ابهام شفاف سازي شود؛ سوم، به کميسيون تلفيق برگشت داده تا مجدد بر روي آن کار شود».

محمدحسن کرماني، رييس انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرت هوايي و جهانگردي ايران، در اعتراض به اقدام ديرهنگام کميسيون گردشگري مجلس در برگزاري جلسه بررسي برنامه ششم توسعه گفت: «نمايندگان مجلس بعد از طي کردن ۹۰ درصد از راه به فکر نظرخواهي از تشکل هاي صنفي افتاده اند و در اين مرحله عملا کاري براي اقدام وجود ندارد».

کرماني ادامه داد: «در طي دو سال گذشته سازمان ميراث با تشکل هاي خصوصي هيچ جلسه اي در خصوص برنامه ششم توسعه نگذاشته است. حضور تشکل ها در اتاق بازرگاني فقط به اندازه يک اسم است سازمان براي تدوين برنامه ششم توسعه بايد با خود صاحبان اين صنعت صحبت مي کرد، چرا که صاحبان اين صنعت با مشکلات و اجراي صنعت گردشگري آشنا هستند».

انتقاد رئيس سازمان ميراث فرهنگي از اعضاي ستاد هماهنگي سفر

زهرا احمدي‌پور رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري در ديدار با اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها در حوزه گردشگري گفت: «متاسفانه افق روشني از اينکه سال ۲۰۱۷، در ايران چطور بخواهيم از ظرفيت گردشگري استفاده کنيم وجود ندارد. دستگاه‌هاي دولتي نيز عملا دچار کرختي هستند و اين کرختي مانع مي‌شود که با سرعت بتوانند با ضرورت‌هاي توسعه به سرعت هماهنگ شوند. ظرفيت‌هاي تئوريک، عملياتي و برنامه‌اي توسعه را دانشگاه‌ها و انجمن‌هاي علمي مي‌توانند ايجاد کنند تا دستگاه‌هاي دولتي اين ظرفيت‌ها را در غالب برنامه‌هاي مصوب شروع به اجرا کردن کنند.»

احمدي‌پور گفت: «در اولين نشستي که با معاونت گردشگري داشتم، بر اين مسئله تاکيد کردم که بايد توزيع جغرافيايي سفر در ايران را تغيير دهيد و براي آن برنامه داشته باشيد. براي نوروز ۹۶ بايد برنامه‌اي به استان‌ها داده شود که در آن علاوه بر تعيين مقاصد گردشگري کشور و مقاصد گردشگري در آن استان‌ها برنامه‌هاي موجود نيز ارائه شود. تفاوت نوروز ۹۶ با نوروزهاي قبلي چيست؟ کميته ملي سفر که ۳ سال گذشته تشکيل شد در جلسه اخير هيچ برنامه مدوني ارائه نکردند.»

او افزود: «در آن جلسه از نهادهاي مختلف خواستم که با توجه به اينکه ۳ سال است که چنين کميته‌اي تشکيل شده به سئوالاتي نظير اينکه در ۳ سال گذشته نوروزهاي مختلف و تسهيلات سفر چه تفاوتي با هم داشتند، ايمني، رضايت مسافران چه تغييري کرده است پاسخ دهند اما متاسفانه در اين زمينه آسيب‌شناسي انجام نشده بود. به عنوان مثال راه‌آهن، پليس‌راه، هلال احمر و حتي خود سازمان... هيچ آسيب‌شناسي انجام نداده بودند و تنوانستند هيچ تفاوتي را بين نوروزهاي ۳ سال قبل قائل شوند.»

معاون رئيس‌جمهوري به ثبت نوروز با محوريت ۱۲ کشور در يونسکو اشاره کرد، آن را يک ظرفيت فرهنگي دانست و گفت: «اطلاعات وجود دارد، اما متاسفانه هم‌افزايي انجام نگرفته و به سياست‌ تبديل نشده است. بايد با هم‌افزايي، تجربه علمي و تجربه اجرايي خروجي مثبتي داشته باشيم. ما به اين خروجي مثبت براي نوروز امسال با توجه به ويژگي‌هايي متفاوتي که نسبت به سال‌هاي قبل دارد نياز داريم تا با استفاده از ظرفيت‌هاي موجود نوروز متفاوتي داشته باشيم.»

تفاهمي براي داشتن نوروز متفاوت در چابهار

اين هفته در جلسه‌اي که با حضور عبدالرحيم کردي  مديرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار و کامبيز مشتاق‌گوهري مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سيستان‌ و بلوچستان، مسؤولان شهري و مديران سازمان منطقه آزاد برگزار شد، گزارش‌هايي از برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته براي برگزاري مراسم عيد نوروز در جنوب اين استان پهناور ارائه شد.

مديرعامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به نيازهاي معمول مسافران نوروزي، اظهار کرد: شايد در نگاه اول تجهيز محل اقامت مسافران يا افزايش سرويس‌هاي بهداشتي يک اقدام کوچک و پيش‌پا افتاده به نظر برسد، اما اگر همين يک کار، درست انجام شود به آسايش مهمانان ما و افزايش رضايت آنان کمک بزرگي مي‌کند.

وي افزود: از همين الان بايد ببينيم چه کارهايي لازم است، چه نيازهايي داريم و کدام دستگاه‌ها بايد کدام خدمات را ارائه دهند. اين کار نقاط ضعف و قوت ما را مشخص و برنامه‌هاي دخالت موضعي را شفاف مي‌کند. ما تصميم داريم نوروز سال ۹۶ را با برنامه‌هاي متنوع فرهنگي و هنري، در خاطر مهمانان خود جاودان کنيم و براي اين منظور با سازمان ميراث فرهنگي وارد مذاکره شديم و توافق کرديم که در ايام تعطيلات، هر روز يک يا چند رويداد در خط ساحلي چابهار برگزار کنيم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن