آخرین اخبار
کد مطلب: 166734
سهم ايران از گردشگران کريسمس/ آمار و برنامه در دسترس نيست
تاریخ انتشار : 1395/10/18 11:42:43
نمایش : 387
هرساله فرصت جذب توريست در ايام ژانويه از دست مي‌رود چرا که متوليان گردشگري ايران براي اين روزها برنامه‌اي ندارند و بسياري از گردشگران ايراني هم در اين تعطيلات کشور را ترک مي‌کنند.
به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرگزاري مهر ؛ با وجود اينکه در ايران مسيحيان زيادي زندگي مي‌کنند اما در زمان تعطيلات کريسمس و ايام ژانويه بسياري از اين افراد براي گذراندن جشن‌هاي خود به خارج از کشور مي‌روند. سفر ايراني‌ها به خارج از کشور نيز آنطور که آژانس‌هاي مسافرتي مي‌گويند در اين ايام کم نيست. آن‌ها به واسطه اينکه در ايران جشن کريسمس وجود ندارد ايران را در اين ايام ترک مي‌کنند و به همين دليل ميزان سفر ايراني‌ها به خارج از کشور در اين روزها بيشتر مي‌شود.

از سوي ديگر اين ايام هيچ جاذبه‌اي براي ورود گردشگران خارجي به ايران ندارد. مگر تعداد محدودي از گردشگران که از تعطيلات خود مي‌خواهند استفاده کرده و پس از پايان جشن‌ها در ادامه تعطيلات سفر به ايران را انتخاب مي‌کنند تا آن را در مدت يک هفته تا ده روز ببينند.

در اين باره، فعالان و مديران دفاتر مسافرتي که در حوزه ورود گردشگران به ايران کار مي‌کنند بر اين نظر توافق دارند که ايام ژانويه براي ايران جزو ايام لوسيزن يا سطح پايين قلمداد مي‌شود.

ابراهيم پورفرج رئيس جامعه تورگردانان ايران به خبرنگار مهر مي‌گويد: در اين روزها تورهاي گردشگري از آلمان، فرانسه و کشورهاي ديگر اروپايي داريم اما زياد نيست. اين روزها نه براي ما هاي‌سيزن است و نه براي گردشگران خارجي لوسيرن. مي‌توان گفت که روند ورود گردشگران در اين روزها متوسط است تعداد گروه‌هاي ما نسبت به فصل آينده بيشتر و نسبت به فصل گذشته افت دارد.  تعداد گروه‌هاي ورودي نه در آن حدي است که به تعداد گروه‌هايي که مهر و ارديبهشت مي‌آيند برسد و نه اينکه اين تعداد به تعداد گروه‌هايي که در فصل‌هاي آينده مي‌آمدند خواهد رسيد.

اين نظر را اکبر غمخوار از فعالان در حوزه تورهاي ورودي نيز دارد و بر اين باور است که تجربه ايام سال‌هاي گذشته نشان مي‌دهد که ما گردشگران کمتري در اين روزها داريم و اين فصل براي ما فصل کم گردشگر است.

سهند عقدايي نيز از فعالان تورهاي گردشگري در حوزه طبيعتگردي است که هر ساله تعداد زيادي طبيعتگرد به ايران مي‌آورد، او نيز به خبرنگار مهر گفت: ايران بازار مناسبي براي گردش در ايام ژانويه نيست. براي ما اين طور هست و تا جايي که مي‌دانم از ايران استقبال نمي‌شود چون نتوانسته‌ايم برنامه‌اي براي ژانويه داشته باشيم. اما برعکس فصل سفر به ايران در ايام ارديبهشت و خرداد است ولي چون ما در حوزه اکوتوريستم کار مي‌کنيم تابستان هم مورد اقبال قرار مي‌گيرد. به خصوص براي اجراي تورهاي کوهنوردي. اما در فصل زمستان معمولا تورهاي کويرگردي طرفدار دارد. 

محمد منظرنژاد از راهنمايان تورهاي گردشگري خارجي نيز بر اين باور است که ورود گردشگران به کشور خيلي زياد نيست چه برسد به اينکه خارجي‌ها بخواهند ايران را براي سفر در ايامي که بهترين زمان سفر آنهاست انتخاب کنند. چون ما هيچ برنامه‌اي براي آنها نداريم.

درحالي که بيشتر فعالان تورهاي ورودي اعلام مي‌کنند که در ايام ژانويه گردشگران کمي به ايران مي‌آيند، محمد علي واقفي عضو هيات مديره جامعه تورگردانان با بيان اينکه ايران يکي از مقاصد سفر گردشگران اروپايي در تعطيلات ژانويه است، گفت: در ايام ژانويه و تعطيلات براي گذراندن تعطيلات مسافراني از اروپا، اسپانيا و چين داريم. چون تعطيلات اروپايي‌ها در اين ايام است و فرصتي براي سفر آنها بوجود مي‌آيد و در قالب تورهاي گردشگري ده روزه کلاسيک به ايران سفر مي‌کنند.

احسان آقالري نيز از کارشناسان گردشگري است که به خبرنگار مهر گفت: بسياري از گردشگران ايراني در ژانويه ايران را به کشورهايي که نيازي به گرفتن ويزا ندارد ترک مي‌کنند آن‌ها در اين زمان به کشورهاي ديگر مي‌روند چون جشن‌هاي کريسمس و ژانويه در خيابان‌ها نيز ديده مي‌شود و مثل نوروز در ايران نيست که جشن‌ها تنها در خانه‌ها باشد. در کشورهاي ديگر مي‌توان شور و اشتياق نو شدن سال ميلادي را به تماشا نشست اما در ايران حتي در ايام نوروز هيچ خبري نيست! پس چرا بايد گردشگران خارجي آن هم برنامه‌ها و تخفيف‌ها و فرصت‌هاي سفر به کشورهاي ديگر را از دست بدهند و ايران را انتخاب کنند؟ آيا غير از اين است که ايران هيچ برنامه‌اي براي کريسمس ندارد حتي براي هم‌وطنان ارمني خود؟

آنطور که رياحي يکي از فعالان در حوزه تورهاي خروجي نيز گفت ايراني‌ها در اين ايام بيشتر به سمت ارمنستان و باکو مي‌روند چون در اين دو کشور هم مي‌توان کمتر پول خرج کرد و هم ارمنستان ويزا نمي‌خواهد و هر زمان اراده کنند مي‌توانند به اين کشور بروند. اما در اين زمان کمتر کسي تقاضاي ورود به ترکيه را دارد چون ناامن است و هر کسي حاضر نيست در تجمع‌هاي تعطيلات کريسمس در ميان مردم ترکيه جشن بگيرد! اما کشورهاي ديگر به خصوص گرجستان که اين روزها با داشتن پروازهاي مستقيم و زياد تورهاي گردشگري ارزان قيمتي دارد نيز بي نصيب از ورود گردشگران ايراني نبوده است.

تعطيلات ژانويه فرصتي است که ايران هرساله آن را از دست مي‌دهد و ايراني‌ها هم در اين ايام پول خود را خرج سفر به کشورهاي ديگر مي‌کنند درحاليکه مي‌توان از اين فرصت استفاده کرد و هم ايراني‌ها و اقليت هاي مقيم ايران را در کشور نگه داشت و هم اينکه گردشگران کشورهاي ديگر را جذب کرد. در حال حاضر اما نه تنها برنامه‌ريزي که حتي آمار دقيقي از ميزان ورود و خروج گردشگر به کشور در اين فصل پررونق در دسترس نيست.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن