آخرین اخبار
کد مطلب: 166733
گزارش مهر؛
چالش‌هاي کنکور براي نظام آموزش‌وپرورش کشور/دبستان‌ها هم قبضه شدند
تاریخ انتشار : 1395/10/18 11:39:38
نمایش : 382
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به تبعات منفي کنکور بر نظام آموزشي کشور و سايه آن بر دوره ابتدايي گفت:‌ موسسات کنکور سالانه ۱۰ ميليارد تومان فقط براي تبليغات هزينه مي‌کنند.


به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرگزاري مهر - گروه جامعه: سند تحول بنيادين آموزش‌وپرورش با هدف دستيابي به اهداف بلند و به اصطلاح خانه‌تکاني در نظام آموزشي کشور تدوين شد. در اين سند به مسائلي همچون تبديل مدرسه به کانون محله،‌ توجه ويژه به مسائل تربيتي و پرورشي، تربيت دانش‌آموزان در تراز جمهوري اسلامي و حرکت از حافظه محوري به سمت شناسايي خلاقيت‌ها اشاره شده است اما کارشناسان بر اين باورند که سند تحول بنيادين با گذشت بيش از چهار سال از رونمايي آن هنوز در مسير اجرا قرار نگرفته است.

علي عبدالعالي دانشيار دانشگاه شريف يکي از منتقدان جدي وضعيت آموزش در مدارس کشور است و در اين رابطه مي‌گويد: دانش‌آموزان از کلاس اول دبستان تا دوره پيش دانشگاهي، ۱۶ هزار ساعت در مدارس دولتي که ساعت آموزش اضافه ندارند، حضور دارند و در اين مدت ۷۰۰ ساعت نيز آموزش زبان انگليسي دارند اما از هر ۱۰۰ نفري که ديپلم مي‌گيرد چند نفر مي‌تواند انگليسي صحبت کند؟ اين در حالي است که استاندارد آموزش زبان انگليسي در دنيا ۲۰۰ ساعت است.

عبدالعالي ادامه مي‌دهد: حال آموزش‌وپرورش بد است اما هيچ فردي با آن مشکل ندارد. دوست داريم خروجي‌هاي آموزش‌وپرورش، افرادي متعهد و مؤمن باشند، مدارس به دانش‌آموزان درس ديني را آموزش‌ مي‌دهند اما اگر از آنها بپرسيم تعليمات ديني چه اندازه اهميت دارد، پاسخ مي‌دهند ضريب آن در کنکور ۳ است.

کنکور چالشي در نظام آموزش‌وپرورش ايران

در همين رابطه علي زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش به خبرنگار مهر گفت:‌ نظام‌هاي آموزش‌وپرورش در دنياي امروز با چالش‌هاي مشترکي مواجه هستند و آن هم چالش بين وضع موجود کشورها و تحولاتي است که درعرصه‌هاي مختلف به خصوص فناوري و تاثير آن در حوزه ياددهي و يادگيري رخ مي‌دهد.

وي افزود: در نظام‌هاي آموزش‌وپرورش دنيا اين موضوع مطرح است که بين وضع موجود و وضع مطلوب چه چالش‌هايي را شاهد هستيم؟ هم‌اکنون کنکور، چالشي است که بين نظام آموزش‌وپرورش ايران و تعدادي از کشورها مشترک است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش گفت: تعداد قابل توجهي از کشورها با کمبود متقاضي براي ورود به دانشگاه مواجه هستند بنابراين براي پذيرش دانشجو از آزمون خاصي استفاده نمي‌شود و افراد، سوابق تحصيلي خود را ارسال مي‌کنند و دانشگاه‌ها بر مبناي سوابق آنها را انتخاب مي‌کنند.

زرافشان عنوان کرد: در کشور ما به جهت کاهش تعداد داوطلبان ورود به دانشگاه و ظرفيت زيادي که در طول سال‌هاي گذشته براي دانشگاه‌ها ايجاد شده است امروز بخش عمده‌اي از داوطلبان با استفاده از سوابق تحصيلي به دانشگاه وارد مي‌شوند.

وي با اشاره به اينکه اگر کنکور ملاک ورود به دانشگاه‌ها نباشد ديگر نيازي نيست که دانش‌آموزان کتاب‌ها را چهار گزينه‌اي بياموزند، بيان کرد:‌ اين موضوع تاثير مثبت بر عمق يادگيري خواهد داشت.

وزير جديد آموزش‌وپرورش نيز بر تقدم مسائل تربيتي بر مسائل آموزشي تاکيد دارد.

۲۰۰ هزار صندلي خالي در کنکور رياضي و انساني

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش ادامه داد:‌ اگر به آمار داوطلبان کنکور در سال جاري نگاهي بيندازيم در مجموع ۸۸۰ هزار داوطلب داشتيم که ۵۶۰ هزار نفر در رشته تجربي و ۳۶۰ هزار نفر در رشته رياضي و انساني داوطلب بوده‌اند اين در حالي است که در رشته رياضي و انساني ظرفيت پذيرش بيش از ۵۰۰ هزار صندلي است و اگر تمام داوطلبان پذيرفته شوند باز هم ۲۰۰ هزار صندلي خالي مي‌ماند.

وي گفت: در دو رشته رياضي و انساني اين فرصت فراهم شده است تا داوطلبان زياد تحت فشار کنکور نباشند اما در رشته تجربي به دليل تعداد زياد متقاضيان فشار کنکور را داريم يعني ۵۲۰ هزار نفر داوطلب هستند درحاليکه تعداد صندلي‌ها نصف تعداد داوطلبان است.

کنکور دبستان‌ها را هم گرفتار کرده است

زرافشان افزود: در هرصورت شاهد رقابت ۸۰۰ هزار نفري داوطبان در کنکور هستيم و اين رقابت کماکان بر جريان آموزش در مدارس سايه انداخته است و متاسفانه علاوه بر دوره دوم متوسطه، دوره ابتدايي نيز درگير آسيب‌هاي کنکور شده است و فشار کنکور موجب شده است تا خانواده‌ها از دوره ابتدايي به فکر آماده کردن فرزندانشان باشند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش بيان کرد: قانونگذار با قوانين خود به دنبال حذف کنکور بوده است؛ در مصوبه تشکيل سازمان سنجش که هم‌اکنون مسئول برگزاري کنکور است آمده است که اين سازمان تشکيل شده تا روش‌هاي حذف کنکور را انتخاب و اعمال کند اما سازمان سنجش از مسير اصلي خود خارج و به سازمان تثبيت کننده کنکور تبديل شده است.

بازار بزرگ موسسات خصوصي از سايه کنکور

وي گفت: کنکور به شيوه فعلي بازار بزرگي را براي موسسات بخش خصوصي ايجاد کرده است که با ادعاي آموزش روش‌هاي تست زني هزينه‌هاي بسياري را از خانواده‌ها مي‌گيرند اما براي قبولي در کنکور تنها هوش و استعداد شرط نيست و مهارت‌هاي ديگري نياز است که بايد در طول مسير فراهم شود. يکي از مهارت‌ها اين است که کنکور يک آزمون رواني است چرا که تعداد سوالات و زمان اختصاص يافته بسيار فشرده است و فردي مي‌تواند موفق شود که تسلط روحي کافي را داشته باشد و در جلسه امتحان دچار استرس و اضطراب نشود. اگر چينش سوالات از دشوار به ساده باشد، دانش‌آموزي که تسلط رواني کافي ندارد در همان سوال اول روحيه خود را مي‌بازد و ديگر قادر نخواهد بود تا به ساير سوالات پاسخ دهد و اين مسئله بدين معنا نيست که اين دانش‌آموز توان علمي لازم را ندارد.

زرافشان ادامه داد: تست‌هاي چهارگزينه‌اي مانع يادگيري مفهوي هستند و اگر کتاب درسي برخي دانش‌آموزان پيش دانشگاهي را مشاهده کنيد هر جمله به چند جزء تقسيم و مشخص شده که به شکل‌هايي در کنکور از آن سوال طرح مي‌شود. کنکور باعث شده است تا دانش‌آموز از فهم کلي دروس مغفول بماند.

هزينه تبليغاتي موسسات کنکور و کتاب‌هاي کمک آموزشي سالانه ۱۰ ميليارد تومان  

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش گفت: موسسات کنکور براي آموزش روش‌هاي تست‌زني بازار پررونقي را براي خود فراهم کرده‌ و دائم در حال توسعه بازار خود هستند. در تبليغات صداو سيما انواع کتاب ها را براي کسب درآمد تبليغ مي‌کنند اين در حالي است که گردش مالي موسسات کنکور و کتاب‌هاي کمک آموزشي غيرقابل تصور است و تنها هزينه‌هاي تبليغاتي آنها در سال ۱۰ ميليارد تومان است حال تصور کنيد درآمد آنها چقدر است.

وي بيان کرد:‌ آموزش‌وپرورش از سال‌هاي دور به دنبال اين بود تا با آسيب‌هاي کنکور بر مدارس کشور مقابله کند بنابراين قانون حذف کنکور مصوب شد و با توجه به فرصت پنج ساله اقدام حداقلي صورت نگرفت بنابراين در پايان پنج سال، مجلس مصوبه را بازنگري کرد و در مصوبه جديد وجود کنکور به رسميت شناخته شده و سه روش سوابق تحصيلي، آزمون عمومي و آزمون عمومي و اختصاصي در نظر گرفته شده است.

زرافشان گفت:‌ در گروه تجربي تعداد اندکي از داوطلبان به روش پذيرش از طريق سوابق تحصيلي گرايش دارند و همين مسئله باعث مي‌شود مجدد تب کنکور در جامعه باقي بماند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن