آخرین اخبار
کد مطلب: 166731
در گفتگو با مهر عنوان شد؛
در استقلال هيچکس سر جاي خودش نيست/ منصوريان پاي تصميمش بايستد
تاریخ انتشار : 1395/10/18 11:32:58
نمایش : 455
پيشکسوت باشگاه استقلال گفت: در اين فصل نبايد و نمي‌توان روي قهرماني استقلال حساب باز کرد و بايد اين فصل را به حساب ساختارسازي براي فصل‌هاي آينده گذاشت.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، ستار همداني پيشکسوت تيم فوتبال استقلال در خصوص ديدار تيم هاي تراکتورسازي تبريز و ذوب آهن اصفهان و همچنين در خصوص برخي مسائل مربوط به اين تيم توضيحاتي ارائه کرد. گفتگوي خبرنگار مهر با اين مربي را در زير مي خوانيد:

در اصفهان همه چيز خوب بود به جز زمين
بازي تيم هاي ذوب آهن و تراکتورسازي يکي از بهترين بازي‌هايي بود که در اين فصل ديدم. دو تيم فوق العاده بودند. تلفيقي از تکنيک، تاکتيک، سرعت و هر آنچه که يک فوتبال زيبا نياز دارد. چقدر خوب شد که اين ديدار در وقت معمول مساوي شد تا تماشاگران ۱۲۰ دقيقه از اين فوتبال زيبا لذت ببرند.

اگر به من بگويند تنها نقطه ضعف اين بازي چه بود مي‌گويم «زمين مسابقه». کيفيت چمن ورزشگاه فوق العاده بد بود و به جرات مي‌گويم اين بازي اگر مثلا در ورزشگاه نقش جهان بود به مراتب زيباتر از اين مي شد. اين بازي زيبا در نهايت پر گل هم شد. درست مثل همه بازي‌هاي ديگري که پاي يکي از اين دو تيم در ميان بود.

«تبريزي» معادلات بازي را به هم زد
تبريزي با دريافت کارت قرمز از داور معادلات بازي را بر هم زد. هم براي ذوب آهن و هم براي تراکتورسازي. ذوبي ها برنامه‌هاي خاصي براي ضد حملات تدارک ديده بودند و اساس کار اين تيم در ضد حملات هم همين مرتضي تبريزي است.

او يک اخطاره بود و عصبي شده بود. شايد بهتر بود قبل از اخراج شدن او را تعويض مي‌کردند و يا لااقل به نحوي با او صحبت مي‌کردند تا بر اعصابش مسلط شود. در نظر داشته باشيد تراکتور تيم بزرگيست و مملو از بازيکنان و مربيان با هوش و توانمند که به راحتي از کنار اين اشتباه ذوبي ها نمي‌گذرند.

کادر فني تراکتورسازي بسيار با تجربه تر از کادر فني ذوب آهن بودند و تجربه آنها در اين بازي خارج از خانه حسابي به کار اين تيم آمد.

دوست دارم تراکتورسازي قهرمان جام حذفي شود
در هر صورت پيروزي تيم تراکتورسازي که تيم شهر من است را به همه آذري ها تبريک مي‌گويم و آرزو مي‌کنم که اين جام (جام حذفي) با قهرماني تيم تراکتورسازي به اتمام برسد.اين تيم مسير نسبتا دشوار تري را نسبت به ديگر رقبا طي کرد تا به فينال جام حذفي برسد و واقعا اميدوارم قهرمان شود.

کرار به اين همه دردسرش نمي ارزد
در باره جاسم کرار، بازيکني که دوباره حاشيه ساز شد بايد بگويم او به لحاظ تکنيکي يکي از بهترين هاي آسيا است. اما او بيش از حد عصبي است و از نظر انضباطي سطح بسيار پاييني دارد. اين بار اولي نبوده که کرار عصبي شده، اخراج شده و تيمش را به طور کلي وارد حاشيه کرده است. بعيد به نظر مي رسد بار آخرش هم باشد.

او هر اندازه که بازيکني به لحاظ کيفي و فني بزرگ است، به لحاظ اخلاقي و حاشيه‌اي در سطح پايين است و به نظر من يک بازيکن هرچقدر هم که بزرگ باشد به اين همه دردسري که دارد نمي‌ارزد.

منصوريان فشار روي خودش را زياد کرد
استقلال در اين فصل هفتاد درصد شاکله و ساختارش را دستخوش تغييرات کرد. اين تغييرات از هيات مديره و مديريت آغاز شد و به کادر فني رسيد و به تيم داخل زمين و ماساژور و تدارکات رسيد. به طور طبيعي از تيمي با اين شرايط نمي‌توان انتظار قهرماني داشت. استقلال بايد يان فصل را تنها بگذارد براي ايجاد زيرساخت به منظور نتيجه گيري در سالهاي بعدي.

اگر الان انتظارها از استقلال بالا است، دليلش اشتباه استراتژيک منصوريان در ابتداي فصل بود. او با مصاحبه‌هاي پيش از فصلش انتظار را از اين تيم بالا برد و باعث شد خودش و تيمش تحت فشار قرار بگيرند. در حالي که مي‌توانست با صحبت‌هاي منطقي به جاي صحبت‌هاي احساسي، اين فشار رواني را از روي خودش کم کند.

 اين درست که استقلال تيم بزرگي است و هميشه و در همه حال از اين تيم انتظار قهرماني مي‌رود، ولي کجاي تيمي را سراغ داريد که هر سال قهرمان شده باشد؟

 برنامه اي از استقلال نديديم
استقلال ليگ را خوب شروع نکرد. اين تيم سردرگم و بي‌برنامه بازي مي‌کرد و اغلب بازي‌هاي اين تيم به نوعي بود که مردم از تماشاي آن لذت نمي‌بردند. اما شرايط تيم بعد از دربي تغيير کرد و قدري بهتر شد. چند پيروزي خوب تيم را به مسير بازگرداند. اما در مجموع به جز آخرين بازي استقلال در نيم فصل اول، ساير بازي هاي اين تيم در نيم فصل چنگي به دل نزد.

استقلال در اصفهان دوباره متولد شد
وقتي استقلال بعد از بازي با نفت به خود آمد، با خود درونش جنگيد و خودش را از نو ساخت، دوباره متولد شد و جان تازه‌اي گرفت. استقلال با خودش چلنج کرد تا در اصفهان يک استقلال تازه ببينيم و از آن لذت ببريم.

منصوريان بهترين تصميم دوران ورزشي‌اش را در اصفهان گرفت. شايد اين تصميم را دير گرفت و زودتر از اين مي‌توانست به جوانانش اعتماد کند و به اين باور برسد که در زمين مسابقه اسم‌ها راه نمي‌روند و رقم قراردادها سرنوشت تيم‌ها را تعيين نمي‌کنند. اما همين که خودش به اين باور رسيد خيلي خوب است.

همه از نمايش زيباي اين تيم در اصفهان لذت بردند. سيد حسين حسيني در درون دروازه به يک شکل، مجيد حسيني در دفاع مياني، زکي پور در دفاع چپ، حقدوست در هافبک چپ، اسماعيلي در وسط زمين و ستاره اين روزهاي استقلال بهنام برزاي که با آن گل حياتي‌اش به داد هم رسيد.

 نيم فصل، بهترين فرصت
البته قطعا استقلال هنوز مشکلات زيادي دارد. مشکلاتي که شخص سرمربي بهتر از ما و هر شخص ديگري به آن واقف است. تعطيلات نيم فصل بهترين فرصت براي منصوريان است که اين مشکلات را از بين ببرد و تيمش را يکدست کند. هنوز هم مي‌گويم از استقلال براي اين فصل انتظار قهرماني نداريم، اما انتظار بهبود کيفيت و بهتر شدن را داريم و اين را از منصوريان مطالبه مي‌کنيم.

استقلال بي در و پيکر است
البته مشکلات استقلال تنها مختص به داخل زمين نيست. اين تيم مشکلات ديگري هم دارد که مربوط به خارج از زمين مسابقه مي‌شود. مشکلاتي که باعث مي‌شود من بگويم باشگاه استقلال ولنگ و باز و بي در و پيکر است.

در اين باشگاه شرح وظايف مشخص نيست و هيچ کس سر جاي خودش قرار نگرفته است. کمتر کسي هست که در چارچوب وظايف تعريف شده خودش گام بر مي‌دارد. مثلا اعضاي هيات مديره مصاحبه فني مي‌کنند و بازيکن در نقل و انتقالات دخالت مي‌کند و رفتاري از اين قبيل که تا دلتان بخواهد وجود دارد.

منصوريان براي آنکه موفق شود بايد جلوي اين هرج و مرج را بگيرد. البته او به تنهايي نمي‌تواند در اين راه گام بردارد و مديريت باشگاه هم بايد منصوريان همسو باشد و از او پشتيباني نمايد. بايد حاشيه‌هاي باشگاه استقلال به طور کامل جمع شود.

 يکسري هم هستند که از برخي رفتارهاي منصوريان سوء استفاده کردند و حالا که سرمربي استقلال قصد محدود کردن آنها در چارچوب وظايف شان را دارد، ادامه آن رفتارها را جزو مطالبات خود مي دانند.

مصاحبه بلاي جان استقلال
در اين باشگاه بيش از حد مصاحبه و اظهار نظر انجام مي‌شود. باشگاه بايد جلوي اين مصاحبه‌ها را بگيرد و آنها را کاناليزه نمايد. اين مصاحبه‌ها بلاي جان استقلال خواهد شد. مصاحبه‌هاي زياد باعث مي‌شود حاشيه جاي تمرکز را بگيرد. هرچه حاشيه ها بيشتر شود تمرکز ها کمتر مي‌شود.

اگر تمرکز رحمتي روي دروازه باني‌اش بود شرايط استقلال بهتر از اين مي‌شد
شکست استقلال مقابل نفت باعث شد يکسري مشکلات پنهان اين تيم عيان شود و باب يکسري حاشيه‌هاي جديد باز شود. از جمله دلخوري منصوريان از رحمتي که در نهايت منجر به نيمکت نشيني کاپيتان استقلال در اصفهان شد.

معتقدم رحمتي از جمله بهترين دروازه‌بانان يک دهه اخير فوتبال ايران است. اما چه مي‌شود که همين بهترين دروازه بان، بد گل مي‌خورد و زياد گل مي‌خورد. به نظر من اصلي ترين دليلش اين است که  تمرکز رحمتي از مسائل فني کم شده.  چون او هم مثل خيليهاي ديگر در اين باشگاه از شرح وظايف خود عبور کرده بود و از چارچوب وظايف سازماني اش عدول کرده بود. اگر رحمتي همه تمرکزش را روي مسائل فني مي‌گذاشت هم حاشيه‌هاي استقلال کمتر مي‌شد و اين تيم بهتر نتيجه مي‌گرفت و هم خود رحمتي در شرايط روحي و جايگاهي بهتري قرار داشت.

منصوريان بايد پاي حرف و اعتقادش بايستد
بهرحال منصوريان به مرحله تصميم گيري رسيده و گويا تصميماتي هم گرفته. او بايد پاي اعتقاد و تصميمش بايستد. همانطور که در اصفهان يک تصميم گرفت و پاي تصميمش ايستاد و نتيجه آن را هم گرفت.

ما نمي‌دانيم منصوريان براي نيم فصل دوم چه برنامه‌هايي دارد و چه تصميماتي گرفته است، اما همانطور که گفتم بايد پاي تصميماتش بايستد و مديريت باشگاه نيز بايد پاي منصوريان و اعتقادات او بايستد.

باز هم تکرار و تاکيد مي‌کنم که از استقلال در اين فصل انتظار قهرماني نداريم. اين تيم بايد در اين فصل زيرساخت موفقيت در فصول آينده را ايجاد کند. اما در عين حال انتظار بهتر شدن را داريم.  

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن