آخرین اخبار
کد مطلب: 166729
سيد افقهي در گفتگوي مشروح با مهر:
جبهه مقابل اسد «کليد فتح منطقه» را از دست داد
تاریخ انتشار : 1395/10/18 11:23:27
نمایش : 287
کارشناس مسايل غرب آسيا گفت: قبل از آزادي کامل حلب، شوراي امنيت ۴ جلسه فوق العاده مي گذارد به اين دليل که طرف مقابل مي داند علي رغم سرمايه گذاري هاي گزاف «کليد فتح منطقه» را از دست داده است.

به گزارش بام ايران خبر؛ سيد هادي سيد افقهي کارشناس ارشد مسايل غرب آسيا، در خصوص سفر اخير برخي مقامات عالي رتبه سوريه و عراق به تهران و پس از آزاد سازي حلب در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به تحولات اخير در بحث پيروزي حلب خيلي از معادلات عوض شد، خيلي ديدگاه ها جابجا شد، برخي محاسبات بازيگران تغيير پيدا کرد و خيلي از کشورهاي اروپايي به تکاپوي جدي افتادندچراکه آنها حسابي روي حلب سرمايه گذاري کرده و تصور مي کردند که در اختيار داشتن حلب کليد پيروزي هاي کل منطقه است.

وي افزود: حالا که اين امر براي آنها محقق نشد، به فکر اين هستند که چگونه بازتاب و بهره وري هاي اين پيروزي هاي اخير جبهه مقاومت را يا به طور کامل متوقف کنند و يا حداقل آن را کند کنند که مامور اين مهم هم ترک ها شده اند، بنابراين ديديم که ترکيه با يک نقش پررنگي وارد ميدان شده است.

حلب کليد فتح منطقه است

کارشناس ارشد مسائل غرب آسيا گفت: قبل از آزادي کامل حلب، شوراي امنيت چهار مرتبه جلسه فوق العاده مي گذارد فقط براي يک بخش کوچکي به نام «حلب شرقي» اما آيا واقعا داستان همين قطعه از زمين يعني حلب شرقي بوده است يا موضوع مهم تري است؟ داستان در واقع اين بوده که طرف مقابل کليد را از دست داده اند، نه فقط کليد فتح حلب و يا فتح سوريه، بلکه «کليد فتح منطقه» را از دست داده اند که اين براي آنها ضربه کمرشکني بوده است.

سيد افقهي با بيان اينکه اولين کساني که متوجه اين ضرر و زيان شدند، آمريکائي ها، انگليسي ها و فرانسوي ها بودند، اظهارکرد: آنها مستقيم و غير مستقيم خودشان و يا متحدانشان مثل کانادا را جلو انداختند و به دنبال اجراي برخي قطعنامه ها در شوراي امنيت بودند که البته با وتوي روسيه، عملياتي نمي شد، چون درک صحيح ايران و روسيه از قصد و نيت طرف مقابل که به دنبال ايجاد تاخير در آزادسازي حلب بودند، مانع از انجام اين کار شد.

وي ادامه داد: طرف مقابل سعي کرد به يک نحوي به لحاظ تاکتيکي و نظامي قدري آرايش نيروهاي اطراف حلب را براي شکستن محاصره آن شهر بهم بريزند که اين موضوع محقق نشد و پس از آزادي حلب هم اولين بحراني که به وجود آمد بحث نحوه خروج تروريست ها از آن شهر بود و ما ديديم که متاسفانه روس ها خبطي که کردند با ترکيه به تنهايي به عنوان برنده و بازنده حلب نشستند و طرح اخراج تروريست ها را خواستند هرچه سريعتر پيش ببرند.

اهمال کاري روسيه موجب خروج تنها ۱۲۰۰ نفر از فوعه و کفريا شد

کارشناس ارشد مسائل غرب آسيا با بيان اينکه بايد ديد چرا روس ها مي خواستند مسئله حلب هرچه سريعتر تمام شود، اظهارکرد: آنها مي خواستند نشان دهند که پيروز حلب هستند و کليد طلايي آنجا به دست روس ها است اما حقيقت مطلب اين نبود و اينجا ايران بايد وارد عمل مي شد. در اين مقطع ايران و سوريه به شدت معترض نحوه خروج تروريست ها از حلب شدند و قرار شد که برابر نيمي از جمعيت تروريست ها و خانواده هايشان که قصد خروج داشتند، ۱۰ تا ۱۲ هزار نفر هم از فوعه و کفريا خارج شوند اما متاسفانه با اهمال روسيه و ترکيه در نهايت  تصميم بر اين شد که ۳۲ هزار نفر در مقابل ۱۲۰۰ نفر مبادله انجام شد. که اين علي رغم اين مسئله بود که ايران و سوريه مي توانستند اصرار بر اين موضوع داشته باشند اما ممکن بود اين مسئله به طول بيانجامد و به شوراي امنيت برود و در کل پيروزي بزرگ آزادسازي حلب تحت تاثير فوعه و کفريا قرار بگيرد.

سيد افقهي ادامه داد: ترکيه معتقد بود که پس از آزادسازي حلب، جبهه هاي ديگر در سوريه چندان ياراي مقاومت نخواهند داشت و روس ها هم مي خواستند هزينه جنگ و فشارهاي بين المللي را کاهش دهند اما براي ما خيلي راحت بود که به سمت هاي ديگري از مناطق سوريه همچون ديرالزور، الباب، ادلب و اينطور مناطق نيز حرکت کنيم، ولي اينجا کار عاقلانه اي که صورت گرفت اين بود که ابتدا به دنبال آتش بس واقعي در سوريه حرکت شد و بعد مراقبت از آتش بس و پس از آن بستري براي گفتگوي ميان دولت و معارضان سوريه ايجاد شد.

وي افزود: باز در اين مرحله ديديم که روسيه و ترکيه طرح آتش بسي را با هم تنظيم کردند اما از آنجائي که اعتراض ايران را در مسئله خروج مردم فوعه و کفريا ديده بودند، اينجا پيام ايران را روس ها دريافت کردند مبني بر اينکه بدون مشورت با ايران و رضايتمندي دمشق و تهران، روسيه نه مي تواند و نه حق دارد که با ترک ها به تنهايي توافق کند، لذا سه کشور ايران، ترکيه و روسيه در خصوص بحث آتش بس در سوريه با يکديگر به گفتگو نشستند.

اولويت حفظ آتش بس است ولو اينکه شکننده باشد

کارشناس ارشد مسائل غرب آسيا گفت: در اين خصوص برخي موارد و جزئيات ميان اين سه کشور مورد اختلاف قرار گرفت همچون اينکه آنها اصرار داشتند تنها داعش جزء گروه هاي تروريستي محسوب شود اما ايران و سوريه تاکيد کردند که داعش و جبهه النصره و هر گروهي که با اين دو همکاري مي کند، همگي جزء تروريست ها محسوب مي شوند.

سيد افقهي اظهارکرد: لذا بحث آتش بس که هنوز هم متاسفانه کامل رعايت نشده، مطرح شد و ۶ الي ۷ گروه مسلح نيز آن را امضاء کردند و اخيراً هم شروع کردند به طرح اين مسئله که چون سوريه نقض آتش بس کرده، ما تعليق آتش بس را پيش مي گيريم چرا که مي دانيد تعليق با لغو متفاوت است و آنها هم مي دانند لغو آتش بس از طرف آنها همانا و ضربات مهلک به پيکر زخم خورده آنها از طرف نيروهاي سوري و مقاومت همان.

وي با بيان اينکه اصل بايد بر مبناي حفظ آتش بس باشد ولو آتش بسي شکننده، اظهارکرد: ۳ نکته در اين موضوع بود، نکته اول اينکه آتش بس در تمام نقاط سوريه باشد، دوم سازوکارهاي مراقبت از اين آتش بس چه مواردي باشد و نکته سوم هم آغاز مذاکرات سوري-سوري در آستانه قزاقستان بود.

کارشناس ارشد مسائل غرب آسيا افزود: در مسئله نشست قزاقستان هم نکاتي وجود دارد، مثل اينکه چه کساني در مقابل دولت سوريه در مذاکرات بنشينند؛ معارضه داخل سوريه هست، معارضين افراطي و بيرون از سوريه هستند که فقط و فقط اينها خواهان سرنگوني بشار اسد هستند و نکته ديگر اينکه برخي از اين گروه ها همچنان تروريست ها را به عنوان اهرم فشار خود نگه داشته اند. بنابراين هنوز هم مشخص نيست که چه کساني به عنوان طرف مقابل دولت سوريه در نشست قزاقستان شرکت خواهند داشت. يعني به طور مثال بايد ديد آيا جبهه النصره اجازه خواهد داد که ديگر گروه هاي تروريستي پاي ميز مذاکره بروند؟

سيد افقهي ادامه داد: بنابراين آنچه که ما در مسئله سوريه پيش روي خود داريم، بحث مذاکرات آستانه است که دو مطلب در اينجا وجود دارد. اينکه آيا فقط سه کشور ايران، روسيه و ترکيه در آن حاضر خواهند بود به همراه برخي گروه هاي مسلح در سوريه و نکته ديگر اينکه آيا دعوت از مصر، اردن، قطر، عربستان و اينطور کشورها هم مطرح است يا خير و اينکه آيا اينها در آستانه حضور خواهند شد و يا در ژنو، به اين معنا که  «آستانه سکوي پرتاب ژنو ۴» خواهد بود که اين محل تشکيک و مجادله سياسي قرار دارد.

تغيير نام جبهه النصره، اعتقادات و جنايات آنها را تغيير نمي دهد

وي افزود: تصور من اين است که تضميني وجود ندارد که در يک نشست و در يک جلسه علي رغم همه اراده ها و نظرات مثبتي که براي نشست قزاقستان وجود دارد و قطعنامه ۲۳۳۶ هم براي آن مصوب شد که موضوع پيشنهادي روسيه بود، اتفاق ويژه اي رخ دهد. برخي سعي مي کنند که آن نشست را از محتوا خالي کنند و مي خواهند آن نشست پر رنگ و پر محتوايي که مدنظر هست را تحت تاثير قرار دهند. در واقع اروپايي ها اجازه اين کار را ندادند و روسيه را تهديد به تحريم هاي بيشتر کردند اما بعد از کمي عقب نشيني از طرف روس ها و پر رنگ تر شدن نقش معارضه و ترکيه در اين مسئله و پذيرفتن برخي خطوط قرمزي که اروپايي ها ترسيم کرده بودند توسط مسکو، قطعنامه ۲۳۳۶ تصويب شد.

کارشناس ارشد مسائل غرب آسيا گفت: روح اين قطعنامه اين است که آتش بس حفظ شود، البته در خصوص سازوکارهاي آن هنوز حرف است و مبهم است، اينکه بازرسان و ناظران وارد شوند و حالا اينکه چند نفر به اين بحث ورود پيدا کنند؟ چه مدت بايد باشد؟ در چه منطقه اي بايد مستقر شوند؟ شرح وظايف اينها چيست؟ و همچنين بحث سياسي که ببينيم آيا جبهه النصره ورود پيدا مي کند به آستانه يا نه؟ خوشبختانه جمهوري اسلامي ايران چون از ابتدا موضعش بر عدم کارايي راه حل نظامي بوده، اولين کشوري بود که از فرايند نشست سه جانبه مسکو، بحث آتش بس و قطعنامه هايي که مي تواند گام مثبتي براي ايجاد صلح و امنيت در سوريه باشد اعلان همکاري و استقبال جدي داشته داشت اما يک مطلب باقي مي ماند و آن اينکه ايران هنوز نگران است که نکند تحت نام معارضين معتدل، گروه هايي از داعش به پاي مذاکرات ورود پيدا کنند و ايران بر اين مسئله تکيه مي کند که هر گروهي که اسلحه به دست بگيرد تروريست به حساب مي آيد چون مي داند که در آينده اينها ممکن است به هر دليلي بخواهند بازي و معادله را بهم بريزند.

سيد افقهي افزود: نکته اي وجود دارد و آن اينکه در مسئله معارضين، اينها بازي در مي آورند و مي گويند در اين پيمان آتش بس، نامي از جبهه النصره برده نشود و ما مي گوييم که طبق گفته شوراي امنيت، اين دو گروه تروريست محسوب مي شوند و آنها مي گويند که ديگر گروهي به نام جبهه النصره وجود ندارد و گروهي هم به اسم القاعده ديگر وجود خارجي ندارد و آنها ديگر امروز گروه فتح الشام هستند اما ايران و سوريه معتقدند که اين يک تغيير لباس و پوشش است و ماهيت اعتقادات و جنايات آنها همان است و فرقي نکرده است.

وي اظهار کرد: بنابراين بايد صبر کرد و ديد که نشست آستانه با اين کارشکني ها و تشکيک ها با چه نتيجه اي ترسيم خواهد شد.

ايران کانون فعل و انفعالات سياسي در منطقه است

کارشناس ارشد مسائل غرب آسيا با اشاره به سفر دو مقام عالي رتبه سوريه به ايران اظهارکرد: به دليل آنکه مسائل و تحولات منطقه و سوريه شتابان و پيچيده در حال پيش رفتن است، لازم است که ايران، روسيه و سوريه رايزني هاي فشرده تري را داشته باشند و بتوانند با هم خطوط قرمز نشست قزاقستان را مشخص کنند، وضعيت ميداني را بيشتر مورد بررسي قرار دهند، احتمال نفس گيري و تقويت مجدد تروريست ها را مورد بررسي قرار دهند و روند تحولات مرحله پس از نشست آستانه قزاقستان را به بحث و رايزني بگذارند.

سيد افقهي ادامه داد: در همين مقطع زماني مي بينيم که نوري المالکي نخست وزير پيشين عراق هم به تهران آمده و ديدارها و کنفرانس هاي مطبوعاتي خوبي را در ايران داشته، امروز دو مسئله مهم در عراق مطرح است، يکي مسئله آزادسازي موصل که شاهد پيشروي ارتش و نيروهاي مقاومت عراق هستيم و دوم موضوع انتخابات پارلماني و انتخاب نخست وزير عراق است. آقاي مالکي گفته است که مي خواهد اکثريت پارلمان عراق را داشته باشد ولي قصد کانديد شدن براي نخست وزيري را ندارد و اين تا حدي وضعيت عراق را آرام مي کند چرا که اگر وي بخواهد مجدداً به عنوان نخست وزير خود را مطرح کند، جريان صدر حساسيت نشان مي دهد. تا زماني که اينها آشتي نکنند، شيعيان عراق در معرض تفرقه و جدايي قرار دارند و البته ايران در راستاي نزديک کردن اين جريانات همچنان تلاش مي کند تا کيان و ستون هاي بيت شيعي عراق محفوظ بماند و فرونپاشد.

کارشناس ارشد مسائل غرب آسيا در پايان با بيان اينکه سفر آقاي مالکي جنبه رايزني با مقامات تهران را داشت، اظهار کرد: اين سفر همچنين جنبه ظرفيت سازي براي منطقه است چرا که با سفر هر مقام خارجي به ايران، تمام دوربين ها و رسانه ها به روي آن فرد و يا افراد حساس مي شوند به اين دليل که «ايران امروز کانون فعل و انفعالات سياسي» در منطقه به حساب مي آيد، به خصوص پس از اين پيروزي بزرگ که در حلب اتفاق افتاد و نهايتاً اميدواريم به زودي شاهد آزادسازي موصل هم باشيم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن