آخرین اخبار
کد مطلب: 166708
روزانه ۲تن مواد مخدر کشف مي شود/قاچاق با حذف اعدام افزايش مي يابد
تاریخ انتشار : 1395/10/14 11:33:23
نمایش : 371
رييس پليس مبارزه با مواد مخدر گفت: که بالغ بر ۴۸۲ تن و ۵۰۰ کيلو کشفيات داشته ايم يعني به طور متوسط روزانه بيش از دو تن مواد مخدر در کشور کشف مي شود.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، سردار مسعود زاهديان در دومين نشست خبري خود با اصحاب رسانه گفت: بحث مواد مخدر به عنوان يکي از پنج تهديد، جامعه جهاني را در معرض خطر قرار داده است. همجواري بزرگترين توليدکننده مواد مخدر در همسايگي ايران تکليف ما را در راه مبارزه با جريان هاي قاچاق مواد مخدر بسيار سخت مي کند. امروز پليس ايران بزرگترين کاشف مواد مخدر در سطح دنياست و مرجعي است براي پليس هاي ديگر و الگوي پليس هاي ديگر جهان شده و دستاوردهايش را به پليس هاي ديگر منتقل مي کند.

رييس پليس مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد: طي سنوات گذشته توليد مواد مخدر در افغانستان افزايش داشته و امسال پيش بيني مي شود بيش از ۷ هزار تن مواد در اين کشور کشت و برداشت شود و اين پديده يک سونامي براي جهان است. در راستاي اين پديده شوم در بعد مواد مخدر سنتي که ريشه گياهي دارند و چه مواد صنعتي که توليدات غرب است اين رسالت را داريم که ظرفيت هاي اجتماعي را در راه مبارزه با مواد مخدر افزايش دهيم تا با اين پديده شوم برخورد منسجم و سازمان يافته مردمي را داشته باشيم.

بيش از ۷۵ درصد کشفيات در استانهاي شرقي و مرزي است

وي افزود: از اين رو بحث هاي مشاوره اي و آموزشي براي مردم را افزايش داده ايم تا پيشگيري و درمان اعتياد به عنوان يک اصل در بحث پيشگيري مطرح باشند. با شناسايي نقاط آسيب زا و شيفت امکانات به مرزهاي شرقي، بيشترين کشفيات را در استان هاي شرقي و مرزي داريم که بيش از ۷۵ درصد از آمار را به خود اختصاص مي دهند که بالغ بر ۴۸۲ تن و ۵۰۰ کيلو کشفيات داشته ايم که بي نظير است. در روز حدود دو تن کشف مواد در کشور داشته ايم که اين ناشي از تلاش مضاعف همکارانم در پليس است. البته اين فقط کشفيات پليس است، سپاه و وزارت اطلاعات و گمرک همکاران ما هستند که کشفياتشان را جدا اعلام مي کنند.

متلاشي شدن ۱۸۲۵ باند قاچاق مواد مخدر فعال در سال جاري

زاهديان گفت: در اين راستا شبکه ها و باندهاي قاچاق بيش از هرار و ۸۲۵ باند فعال در ۹ ماه اول امسال متلاشي شده اند. بالغ بر صد و ۸ هزار نفر معتاد را جمع آوري کرده ايم و به مراجع درماني و قضايي معرفي شده اند و نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزايش معرفي داشته ايم اين در حالي است که زير ساخت هاي لازم درباره جمع آوري معتادان متجاهر هنوز کاملا تکميل نشده و منابع بايد تامين شود و دستگاه هاي مسئول با توجه به رشد اعتياد توانمندي هايشان را به روز کنند.

وي يادآور شد: در حوزه دستگيري قاچاقچيان دو درصد افزايش دستگيري داشته ايم. اين نشان مي دهد که با تمرکز پليس بر روي فعاليت باندها و رصدهاي اطلاعاتي در آينده اي نه چندان دور مي توانيم موفق تر عمل کنيم.

زاهديان عنوان کرد: نصير بامري بزرگترين قاچاقچي بود که ۱۱ شبکه را هدايت مي کرد بيش از ۲۰۰ ميليارد تومان اموال او توقيف شده است. وي در سيستان دستگير شد و پرونده او همچنان در حال بررسي است. افراد زيادي درباره پرونده اين قاچاقچي دستگير شده اند و ۱۵ نفر به عنوان مباشر او در سطح کشور شناسايي و دستگير شده اند و ۳۰۰ نفر هم به صورت خورده فروش و توزيع کننده دستگير شده اند. وي ۵۰ ساله است و ۱۵ ساله بود که قاچاق مي کرد و در طول ۴ سال گذشته به صورت شاهراه مواد مخدر را در حوزه خليج فارس و کشورهاي افريقايي اقدام به توزيع مواد مي کرد باند تمساح خليج فارس زير مجموعه اين متهم بود.

ورود مواد مخدر در قالب جاسازي هاي پيشرفته

وي گفت: طي ۹ ماهه گذشته ۶۷۸ قبضه سلاح گرم شناسايي  و کشف شده است. مواد مخدر در قالب جاسازي هاي پيشرفته وارد کشور مي شود. آنچه که در داخل شهرها کشف مي شود و در عمق شهرها شناسايي مي شود بسيار پيچيده است. هرچه از مرزها فاصله مي گيريم حجم مواد کم تر مي شود و در برخي از استان ها به سانت و گرم مي رسد شناسايي و رصد اين مواد در جاي جاي کشور بسيار سخت است. جا دارد از تک تک همکارانم که در شناسايي شبکه ها نقش دارند تشکر کنم. تاکنون بيش از ۳ هزار شهيد داده ايم و ۱۲ هزار جانباز در راه مبارزه با مواد مخدر تقديم شده اند. اين نکته جاي تامل دارد که از لحاظ تجهيزات و امکانات براي شناسايي جاسازي ها محدوديت هايي داشتيم و اميدواريم با عنايت مسئولين بعد از برداشته شدن تحريم ها و افزايش همکاري ها اين تجهيزات در اختيار ما قرار بگيرد.

وي در ادامه با برشمردن جاسازي هاي مواد در قالب بافت فرش با تار و پود ترياک و مجسمه هايي با پايه مواد مخدر گفت: براي اين شناسايي ها خيلي وقت و انرژي صرف مي شود و اميدواريم که اين ادامه دار باشد و درست اطلاع رساني شود تا مردم شاهد تلاش هاي همکارانم باشند.

زاهديان گفت: اساسا مواد سنتي رتبه اول مصرف را در کشور دارد و يک مقدار هم گرايش به سمت گل و ماري جوانا افزايش يافته است اما شيشه مورد اقبال جوانان است و بايد به صورت جدي با آن برخورد شود کنترل هاي فردي مي تواند قدرت نه گفتن افراد را بالا ببرد و بايد ايمني جامعه را در برابر مصرف مواد مخدر افزايش دهيم. پليس کار برخوردي و سلبي اش را انجام مي دهد بايد بخش تقاًضا را کنترل کنيم تا تلاش هايمان براي مردم قابل رويت باشد.

وي در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره مزرعه هاي کاشت ماري جوانا گفت: اگر کسي به صورت گلخانه اي هم مواد بکارد دستگير مي شود و به مراجع معرفي مي شود حتي به صورت موردي هم با اين افر اد برخورد مي شود.

روزانه ۲۰۰ خورده فروش موا  مخدر در تهران دستگير مي شوند

رييس پليس مبارزه با مواد مخدر درباره گورخواب ها در نصيرآباد گفت: گورخواب ها معتاد متجاهر نبودند فقط يک نفرشان معتاد بود که از کمپ بيرون آمده بود. ما  هر روز دستگيري خورده فروش داريم. در تهران روزانه ۲۰۰ نفر بازداشت مي شوند و به مراجع قضايي منتقل مي شوند. در اين رابطه يک خلا قانوني داريم و آن اين است که برخي از محکومان جريمه مي شوند و با پرداخت پول دوباره ازاد مي شوند و به چرخه توزيع مواد برمي گردند. ما وظيفه مان را در اين زمينه انجام مي دهيم امسال دو درصد دستگيري ها افزايش داشته است که نشان دهنده عزم جدي براي مبارزه است.

زاهديان گفت: هزار و ۲۷۹ نفر در بحث درگيري  مسلحانه دستگيري داشته ايم و تلفات ۲۴ درصد بيشتر شده و در اين ۹ ماه ۶ شهيد داده ايم.

وي گفت: مبارزه با دانه درشت ها در بحث مواد مخدر ادامه دارد. ما در مقابل يک جريان مافيايي و سخت قرار داريم و در پرونده اي که کار مي کنيم اجزاي مختلف و زواياي پنهاني دارد بايد ريشه اي برخورد کرد. براي همين اطلاع رساني آن محدود انجام مي شود. ما در اطلاع رساني به خاطر ملاحظات کاري خودمان دير اقدام مي کنيم اما تلاش ها و مبارزات ادامه دارد.

وي درباره مرزباني گفت: در مرزباني هم رده مبارزه با مواد مخدر وجود دارد و اقداماتمان تنگاتنگ است. با کشورهاي افغانستان و پاکستان هم همکاري نزديک داريم. يک مرکز فرماندهي با مرکزيت تهران با حضور افسران رابط داريم که عمليات هاي مشترک مرزي را هم با هم داشته ايم. در بحث برخورد با شبکه هاي قاچاق همکاري مشترک هم داشته ايم که تلاشمان اين است که اين همکاري ها رشد پيدا کند.

رييس پليس مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: کشف مواد در زندان ها را بايد از خود سازمان زندان ها پيگيري کرد. مردم مي توانند از طريق ۱۱۰ اطلاعات خود را اعلام کنند تا پليس وارد عمل شود.

وي گفت: ۴۰ درصد محموله هايي که به کشور وارد مي شوند کشف مي شوند و بقيه بخش مصرف داخلي معتادان است و بخشي ديگر ترانزيت مي شود.

زاهديان افزود: در مدارس بحث اعتياد تاثيرگذار است. بحث آموزش دانش آموزان بايد افزايش پيدا کند و اوليا و مربيان بايد آموزش ببينند. ناجا در جلسات انجمن اوليا و مربيان حضور دارد و اميدواريم که اين همکاري ها افزايش داشته باشد هرچقدر اطلاع رساني کنيم و آگاهي بالاتر برود در بحث پيشگيري موفق تر هستيم.

وي يادآور شد: در خصوص بحث حذف اعدام در شرايط موجود کشور، بايد با احتياط برخورد شود. مجلس و دولتمردان پيگير ماجر ا هستند با توجه به شرايط موجود کشور و مجازات هاي جايگزين اگر مجازات اعدام حذف شود در برخي مناطق با افزايش قاچاق رو به رو هستيم ما به دنبال مجازات هاي جايگزين هستيم و هيچ وقت دنبال حذف کامل مجازات اعدام نيستيم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن