آخرین اخبار
کد مطلب: 166699
مهر بررسي مي کند؛
ماجراي واگذاري بخش هاي دياليز/ مجلس ورود کرد
تاریخ انتشار : 1395/10/13 11:27:27
نمایش : 277
واگذاري بخش هاي دياليز در مناطق مختلف کشور به شرکت هاي خصوصي، با واکنش انجمن نفرولوژي ايران مواجه شد، تا جايي که رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس هم به اين ماجرا ورود کرد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، به دنبال اقدام وزارت بهداشت جهت عقد قرارداد با شرکت هاي خصوصي براي تجهيز و مديريت بخش هاي دياليز در نقاط مختلف کشور، انجمن نفرولوژي ايران به اين اقدام وزارت بهداشت واکنش نشان داد.

اظهارات مشاور وزير بهداشت

مهندس سيد ابراهيم رئيسيون مشاور وزير بهداشت در امور مشارکت هاي اقتصادي، در توضيح جزئيات اين قرارداد گفته است که بر اساس اصل ۴۴ قانون، ارائه خدمات دياليز قابل واگذاري به بخش غيردولتي و خصوصي است و بر همين اساس، ساخت ۴۸۰۰ تخت جديد دياليز در کشور به بخش خصوصي واگذار شد.

بر اساس همين قرارداد، شرکت هاي خصوصي متعهد شده اند، مراکز دياليز و تصويربرداري را در مدت زمان ۱۸ ماه بر اساس استانداردهاي مورد تاييد و با نظارت دانشگاه هاي علوم پزشکي ايجاد و تجهيز کنند.

واکنش انجمن نفرولوژي ايران

در همين حال، دکتر محمدرضا گنجي رئيس انجمن نفرولوژي ايران در واکنش به اين قرارداد، گفته است که بر خلاف ادعاي وزارت بهداشت مبني بر «کاهش هزينه­ ها و افزايش کيفيت» در اين طرح، ما معتقديم با اين شيوه حتي اگر هزينه­ ها کاهش يابد، بهاي آن را بيماران با کاهش کيفيت خواهند پرداخت.  

جزئيات قرارداد

اين در حالي است که مشاور وزير بهداشت در امور مشارکت هاي اقتصادي، معتقد است شرکت هاي خصوصي از طريق فراخوان عمومي شناسايي شده اند و پس از بررسي هاي فني، مالي و تخصصي و صلاحيت عمومي آنها، صلاحيت تعدادي از شرکت هاي متقاضي تاييد شد و از طريق مناقصه براي ساخت اين مراکز انتخاب شدند.

رئيسيون گفت: شرکت هاي سرمايه گذاري عموما توليد کننده تجهيزات و مواد اوليه مربوط به دياليز و همچنين شرکت هاي خدماتي هستند و توزيع جغرافيايي تخت هاي دياليز در قطب هاي ۱۰ گانه کشوري، توسط معاونت درمان مشخص شده و در هر قطب کشوري، سه سطح کمتر از ۱۰ تخت، ۱۰ تا ۲۰ و بيشتر از ۲۰ تخت دياليز پيش بيني شده است.

به گفته مشاور وزير بهداشت در امور مشارکت هاي اقتصادي، سرمايه گذاران در هر يک از قطب هاي کشور اعتباري بالغ بر ۸۰ ميليارد تومان سرمايه گذاري مي کنند.

اشکالات قرارداد

اما رئيس انجمن نفرولوژي ايران، در تشريح اشکالات اين قرارداد، توضيح داد: واگذاري چند استان تنها به يک شرکت، باعث ايجاد انحصار در مديريت بخش ­هاي دياليز و از بين رفتن رقابت در ارائه خدمات در کشور مي­ شود و در صورت درمان نامناسب بيماران دياليزي توسط شرکت مورد نظر، روساي دانشگاه و مسئولان بخش­ هاي دياليز عملا قادر به لغو قرارداد نخواهند بود. در حالي­ که بايد دست دانشگاه­ ها در انتخاب گزينه هاي مطلوب باز باشد.

به گفته گنجي، منطقه­ اي کردن درمان دياليز در کشور در هيچ کجاي جهان سابقه ندارد و نتيجه چنين الگوي نسنجيده ­اي، بروز فاجعه­ اي در حوزه درمان خواهد بود.

رئيس انجمن نفرولوژي ايران معتقد است؛ واگذاري ۱۰۰۰ تخت دياليز به هر يک از شرکت­ هاي پذيرفته شده در اين طرح که يا اصولا سابقه ­اي در بخش دياليز ندارند يا در مواردي به زحمت يک بخش دياليز با ۲۰ تخت راه ­اندازي کرده ­اند، ­ تنها باعث ايجاد مشکلات جدي ناشي از بي ­تجربگي در مديريت بخش ­هاي دياليز و افزايش آمار مرگ و مير بيماران دياليزي خواهد شد.

وي با بيان اين مطلب که شرکت­ هاي انتخاب شده در اين طرح توسط کارشناسان اصلي دياليز کشور يعني «متخصصان نفرولوژي» که هميشه بازوي اصلي درمان بيماران بوده ­اند و همچنين «شوراي دياليز وزارت بهداشت» تاييد نشده­ اند، افزود: وزارت بهداشت در اين زمينه با وجود آمادگي کامل انجمن نفرولوژي ايران در ارائه پيشنهادهاي مؤثر، علمي و مبتني بر تجربه روز دنيا، از بکارگيري نظرات پزشکان نفرولوژيست خودداري کرده است.

گنجي تاکيد کرد: دياليز با تعرفه­ هاي جاري و پرداخت­ هاي نامناسب بيمه­ ها که بعضا تا يک سال عقب مي افتد، عمدتا درآمدزا نبوده و اجراي اين طرح مي­ تواند باعث شود شرکت ­ها براي درآمدزايي از کيفيت درمان بکاهند تا سودشان تامين شود. و از آنجا که هيچ­گونه نظارت موثري در ارزيابي کيفيت درمان ارائه شده به بيماران صورت نمي­ گيرد، ­ اين موضوع قطعا بازي خطرناکي با جان بيماران است.

واکنش رئيس کميسيون بهداشت مجلس

در همين حال، دکتر علي نوبخت رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس در مورد واگذاري واحدهاي همودياليز به شرکت‌ها و بخش هاي خصوصي گفته است؛ به وزارت بهداشت در مورد واگذاري واحدهاي حياتي همودياليز به شرکت‌ها و عدم توجه به راهنمايي هاي انجمن علمي نفرولوژي ايران هشدار مي دهم.

وي گفته است که نامه‌هاي انجمن نفرولوژي ايران و پاسخ معاون درمان وزارت بهداشت و اظهارنظر کتبي يکي از نمايندگان مجلس در اين زمينه را به ديوان محاسبات ارجاع خواهد داد.

نگراني بابت جان بيماران

اين در حالي است که پروفسور بهروز برومند پدر علم نفرولوژي ايران، در نامه اي نسبت به واگذاري مديريت بخش هاي دياليز کشور به شرکت هاي خصوصي هشدار داده و گفته است که براي سوداگران مهم نيست که مرگ و مير بيماران زياد شود.

وي عنوان داشته که نگراني پزشکان آن است که سودجويان با نفوذ، با استفاده از وام هاي صد ميلياردي کم بهره براي ساختن بخش هاي دياليزي که انحصارا به آنان واگذار مي شود، خواهند توانست صافي دياليز با کيفيت پايين از چين وارد کشور کنند و سودهاي کلان به قيمت آنکه بيماران جان خود را در اثر کاربرد آن صافي ها از دست بدهند، به دست آورند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن