آخرین اخبار
کد مطلب: 166693
روحاني در گفتگو با مردم:
قطعنامه ضداسرائيلي از نتايج برجام است/فضاي مجازي شغل ايجاد مي کند
تاریخ انتشار : 1395/10/13 11:00:26
نمایش : 301
رئيس جمهور برجام را دستاورد بزرگ ملت نام برد و شکست ايران هراسي، خارج شدن کشورمان از ليست تهديد جهاني و قطعنامه شوراي امنيت در محکوميت اسرائيل را از نتايج آن برشمرد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور که امشب از طريق رسانه ملي با مردم سخن گفت ضمن تبريک فرا رسيدن ميلاد حضرت مسيح(ع) و آغاز سال نو ميلادي گفت: ميلاد حضرت مسيح(ع) با ايام ميلاد امام عسگري(ع) تقارن دارد.

وي افزود: اميدوارم در آينده در فاصله هاي نزديک تري در خدمت مردم باشم و  ا شما پيرامون مسائل داخلي و بين المللي گفتگو کنم.

روحاني درباره مسئله مهم اشتغال و با توجه به حجم زياد بيکاري در کشور در پاسخ به مجري برنامه که گفت وزير کشور خود شما سه جوان بيکار در خانه دارد و وقتي اوضاع وزير اين گونه است تکليف بقيه روشن است عنوان کرد: مسئله اشتغال مهمترين مسئله کشور است يعني در تمام مسائل حائز اهميت به نظر من اشتغال مهتمرين مسئله بوده و بيکاري مي تواند معضل بسيار بزرگي براي جامعه ما باشد.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه بسيار نگران کننده است که در داخل يک خانه يک، دو و يا بيشتر جوان بيکار باشند، گفت: جواني که به سن ۲۶، ۲۸ يا ۳۰ سال رسيده و هنوز توان مالي براي ازدواج و شروع زندگي خانوادگي ندارد که عمدتا به دليل نداشتن اشتغال و کار مناسب است، اين مسئله براي ما حياتي است که براي مسئله اشتغال يک تلاش جدي صورت گيرد.

وي خاطرنشان کرد: از آغاز دولت ما در جلسات اقتصادي مسئله اي که همواره مورد بحث قرار داديم مسئله اشتغال و سرازير شدن جوانان تحصيلکرده از دانشگاهها بود چون خود دانشگاه يک تسهيلي را براي اشتغال ايجاد کرد.

روحاني گفت: جمعيت محصل دانشگاه ما چند سال پيش حدود ۲ ميليون و ۲۰۰ هزار نفر بود و امروز به حدود نزديک به ۵ ميليون نفر رسيده است و سالانه نيز ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار فارغ التحصيل داريم که نيازمند شغل هستند به اضافه افراد ديگري که دانشگاه نمي روند که به مسئله اشتغال نيازمند هستند.

رئيس جمهور تصريح کرد: يک تراکمي در سالهاي گذشته در اين باره بوجود آمده است، از سال ۸۵ تا ۹۰ وقتي به آمار اشتغال نگاه مي کنيم مي بينيم اشتغال خالص ما، ثابت است يعني حدودا سالانه ۴ هزار شغل خالص ايجاد شده و مسئله بيکاران تراکم داشته است.

وي افزود: چه کساني که در دهه ۶۰ و چه کساني که در دهه ۷۰ متولد شدند امروز بايد مشغول بکار باشند؛ ما در دو سال گذشته آمار نسبتا مناسبي براي اشتغال داشتيم يعني کل شاغلين ما در سال ۹۲، ۲۱ ميليون و ۳۰۰ هزار نفر بوده است.

تعداد بيکاران افزايش يافته است

روحاني ادامه داد: پس از آن به تدريج در ۲ سال گذشته شرايط اشتغال ما به تدريج بهتر شده است و امروز کل شاغلين ما ۲۳ ميليون نفر هستند.

رئيس جمهور گفت: البته تعداد بيکاران نيز اضافه شده است.

وي با اشاره به اينکه در تابستان امسال تعداد متقاضيان ورود به بازار کار يک رکورد داشت، افزود: يک ميليون و ۲۰۰ هزار نفر خواستار شغل بودند، ما در طول يک سال از تابستان پارسال تا تابستان امسال حدود ۷۰۴ هزار شغل ايجاد کرديم که البته در يک سال قبل نيز تقريبا همين حدود را داشتيم.

روحاني با بيان اينکه اين رقم بسيار بالاست، تصريح کرد: مردم ما توجه کنند به اينکه کشورهايي که در طول دهه گذشته به طور متوسط بالاي ۶۰۰ هزار شغل ايجاد کردند تنها ۵ کشور بودند. امروز ۷۰۰ هزار شغل در يک سال براي يک کشور رقم قابل توجهي است اما در همين حال بيکاران قبلي هستند و بيکاران جديد هم به آنها اضافه مي شوند.

هر سال ۳۰۰ هزار نفر به بيکاران اضافه مي شوند

رئيس جمهور گفت: اگر در يک سال يک ميليون نفر وارد بازار کار شده و ما بتوانيم ۷۰۰ هزار شغل ايجاد کنيم يعني ۳۰۰ هزار نفر به بيکاران اضافه شده اند.

وي خاطرنشان کرد: ما هنوز نسبت به تقاضا در کشور فاصله داريم. بايد اشتغال ما حداقل يک ميليون باشد.

روحاني با بيان اينکه براي اين کار همه بايد دست به دست هم بدهيم يادآور شد: دولت، کارآفرينان، بخش خصوصي، قواي ديگر و نهادهاي مختلف وارد عرصه شوند.

رئيس جمهور گفت: علت اينکه ما مي گوييم بايد سرمايه از خارج آمده و سرمايه هاي داخلي نيز جذب شود به خاطر مسئله اشتغال است.

فضاي مجازي مي تواند ايجاد اشتغال کند

وي تصريح کرد: اگر بخواهيم مسئله اشتغال را درست کنيم راهي جز سرمايه گذاري نداريم. راه آن اين است که فضاي مناسب براي فعاليت هاي جوانان فراهم کنيم.

روحاني با اشاره به اينکه فضاي مجازي يکي از بسترهاي مناسبي براي فعاليت هاي جوانان است عنوان کرد: در فضاي مجازي، مردم مي توانند شغل هاي مناسب داشته باشند.

رئيس قوه مجريه با اشاره به اينکه در يک سال گذشته بر اساس آمار وزارت ارتباطات ۱۰۰ هزار شغل در آي سي تي بوجود آورده است، عنوان کرد: اين بستر فضاي مناسبي براي اشتغال است. بايد براي اين کار فضاي مجازي ما مناسب باشد و باندها و پهن باندهاي ما مناسب باشند.

بايد سختگيري ها را در شبکه هاي مجازي کم کنيم

رئيس جمهور با بيان اينکه بايد سختگيري ها را در شبکه هاي مجازي کم کنيم گفت: امروز مردم تقريبا زندگي هايشان با شبکه مجازي است. ارتباطاتشان و اشتغالاتشان در همين زمينه است. از اين رو همه بايد دست در دست هم دهيم.

وي افزود: اگر کسي در جذب سرمايه اختلالي بوجود آورد در حقيقت به بحث اشتغال صدمه زده است، اگر قواي ديگر همکاري کمتري داشته باشند به بحث اشتغال صدمه خواهد خورد بنابراين همه بايد تلاش کنيم تا اشتغال بوجود آيد.

روحاني با بيان اينکه يک هدف مهم ما امروز رشد پايدار اشتغال زا است، عنوان کرد: رشد ما در اين زمينه همه بايد با محيط زيست سازگار باشد و هم بايد شغل مناسب براي جامعه بوجود آورد که براي اين کار بايد فضاي کسب و کار و فعاليت هاي اقتصادي را نسبت به گذشته آماده تر کنيم.

در سال ۳۰۰ هزار نفر در کشور بيکار مي مانند

رئيس جمهور خاطرنشان کرد: من از حرکت به سمت اشتغال خوشحالم اما به خاطر فاصله اي که داريم نگران هستم از اينکه در سال ۳۰۰ هزار نفر در کشور بيکار بمانند، آمار بيکاري ما از قبل هم قابل ملاحظه بوده است و اين بسيار نگران کننده است.

وي گفت: اقتصاد ما نتوانسته به اندازه کافي همه افراد جوياي کار را جذب کار کند بنابراين اين همه بايد در اين زمينه تلاش کنيم تا فضاي مناسب ترين براي اشتغال فراهم آوريم.

روحاني در پاسخ به سوالي در خصوص اينکه برخي کارشناسان وضعيت کشور را به شرايط رکود تشبيه مي کنند و معتقدند که هيچ رشد اقتصادي اتفاق نمي افتد و توليد متوقف شده است اما نرخ رشد اقتصادي از سوي دولت اعلام مي شود با احتساب نفت ۶.۵ و بدون احتساب آن ۴ و براي سال آينده نيز نرخ رشد ۷.۷ درصد پيش بيني شده است؛ چطور مي شود اين را توجيه کرد؟ آيا ما به سمت رشد اقتصادي حرکت مي کنيم، گفت: رشد اقتصادي توسط دو مرکز ما يعني بانک مرکزي و مرکز آمار اعلام مي شود.

رئيس جمهور افزود: از ابتداي سال به مردم عزيز عرض کردم که امسال ما هدف گذاري کرديم که ۵ درصد رشد اقتصادي داشته باشيم. همان موقع برخي دوستان گفتند اين اعلام زود بود اما ماه هاي اوليه به ما نشان داد که به اين سمت مي رويم.

وي تصريح کرد: از يک طرف شاهد رشد ميعانات بوديم و از طرف ديگر در کشاورزي نيز شاهد رشد بوديم. از شرايط گندم معلوم بود شاهد رشد بوده ايم. ستاد اقتصاد مقاومتي از ابتدا تلاش کرد واحدهاي کوچک را که نياز به تسهيلات بانکي دارند، تسهيلات بانکي در اختيارشان قرار دهد و ۱۷ هزار واحد کوچک صنعتي ما از تسهيلات بانکي استفاده کردند.

صادرات نفتي و غيرنفتي افزايش يافته است

روحاني ادامه داد: صادرات نفتي و غيرنفتي هر دو افزايش پيدا کرده است. در سه ماه اول شاهد رشد بوديم و رشد سه ماهه اول حدود ۴.۵ درصد بوده است. رشد اقتصادي ما در شش ماه اول طبق اعلام بانک مرکزي ۷.۶ درصد است و طبق مرکز آمار ۶.۴ درصد است.

رئيس جمهور در خصوص علت تفاوت اين دو نرخ گفت: سال پايه اينها فرق مي کند و اگر سال پايه آنها يکي باشد اختلاف کم مي شود و گفته ام امسال سال پايه را يکي قرار دهند تا اختلاف کمتر شود.

وي تصريح کرد: در شش ماهه اول طبق مرکز آمار در کشاورزي ۵.۹ درصد رشد داشتيم و اين ملموس است. در بخش گندم ۱۴.۷۰۰ ميليون تن گندم خريداري کرديم که ۱۱.۵ ميليون تن آن را از کشاورزان خريداري کرديم.

روحاني با اشاره به رشد اقتصادي در بخش گردشگري گفت: در بخش گردشگري شاهد رشد بوديم و بخشي از هتل هاي ما براي ماه ها جا ندارند. در بخش صنعتي هم رشد ۱.۴ درصدي را داشته ايم. در بخش خدمات نيز ۴.۸ درصد رشد داشته ايم؛ همچنين در بخش نفت ۲.۱ درصد رشد داشته ايم.

رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه در شرايط منطقه اي ما بسيار رشد خوبي داشته ايم گفت: پيش بيني جهاني براي ما ۶.۶ بوده است و رشد اقتصادي ما طبق آنچه هدف گذاري کرده بوديم حتما بيشتر خواهد بود.

چاه هاي نفتي که بسته شده بود باز شد

وي در ادامه در خصوص احتمال تداوم رشد اقتصادي در سال آينده گفت: معتقد به تداوم رشد هستيم. اينکه سال آينده چند درصد باشد بايد بگويم براي سال آينده بايد تلاش بيشتري کنيم. رشدي که امسال در نفت داشتيم سال آينده نداريم. کار بزرگي در نفت انجام گرفت. نفتي که چاه هاي آن بسته شده بود باز شد و راه افتادن آن آسان نيست.

روحاني با طرح اين سوال که صادرات نفت ما در دي ماه سال گذشته چقدر بود گفت: يک ميليون و در بعضي شرايط ۱.۱ ميليون بوده است. اينکه از دي ماه که برجام اجرايي شد ما بتوانيم چاه هاي نفت مان را باز و فعال کنيم سرمايه گذاري بزرگي مي خواهد. حدود يک ميليارد دلار خرج کرديم تا اين توليد بازگردد و چاه ها فعال شود.

رئيس جمهور تصريح کرد: ماه ها کارگران صنعت نفت ما تلاش کردند تا اين شرايط ايجاد شود. امسال به جاي ۱.۱ صادرات نفت خام ما بالاي دو ميليون بشکه است. با ميعانات ما ۲.۷ ميليون صادرات داريم. حرکت بسيار خوبي شده است.

وي با بيان اينکه ادامه اين روند در بخش نفت ممکن نيست، گفت: البته در بخش گاز و بخش هاي ديگر ما فعال خواهيم بود اما به اين سرعت نخواهد بود. ترکيبي که الان در رشد مي بينيم شاهد اين هستيم که کشاورزي ما رشد بسيار بالايي دارد.

روحاني در پاسخ به سوالي مبني بر رشد صادرات غيرنفتي گفت: ادامه رشد به نظر من قطعي است. با محاسبات و پيش بيني که ما داريم، همچنين مردم ما در صحنه هستند و قواي ديگر هم مانند مجلس شوراي اسلامي در کنار مردم قرار دارند. قوه قضاييه هم حتما به ما کمک خواهد کرد.

رئيس جمهور ادامه داد: نيروهاي مسلح همانطور که امروز امنيت خوبي داريم آن را ادامه خواهند داد. رشد خواهيم داشت و بايد تلاش کنيم که اين رشد مناسبي باشد. پارسال رشد ما رشد مناسبي نبود و دليل آن فشار اقتصادي بود که داشتيم.

وي با تاکيد بر اينکه اولين سالي که توانستيم در اين دولت رشد اقتصادي را به محاسبه بکشانيم سال ۹۳ بود، گفت: ما در سال ۹۳ رشد اقتصادي سه درصدي را داشتيم، اين رشد خوبي بود و بعد از اينکه ما در سال ۹۱ منفي ۶.۸ درصد بوده ايم. سال ۹۲ هم منفي ۱.۹ درصد رشد را شاهد بوديم. اما در سال ۹۳ و ۹۴ رشد مثبت داشتيم.

صادرات غيرنفتي نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته است

روحاني تاکيد کرد: سال ۹۵ سالي بود که پس از فضاي برجام شرايط براي رشد و صادرات نفتي و غيرنفتي ما مناسب شده است. صادرات غيرنفتي ما در شش ماهه اول امسال خيلي بيشتر از شش ماهه اول پارسال بود. صادرات غيرنفتي ما در ۹ ماهه اول امسال حدود ۳۱ ميليارد دلار است و نسبت به سال گذشته حدود ۱۰ درصد رشد داريم.

رئيس جمهور در ادامه گفت: هم صادرات نفتي ما امسال بهتر است و هم صادرات غير نفتي مان به همين دليل به شرايط اقتصادي آينده کشور بسيار خوشبينم.

وي در خصوص نوسانات نرخ ارز گفت: قيمت ارز فراز و نشيبي دارد اما مردم ما مطمئن باشند که قيمت ارز به سمت افزايش نخواهد بود.

نرخ ارز متعادل خواهد شد

رئيس جمهور اظهار داشت: نرخ ارز ۴ تا ۵ درصد رشد داشته است هميشه ما اين قيمت را براي بازار نگه داشتيم تا مردم اطميناني به آينده داشته باشند.

وي گفت: قيمت دلار در ماههاي اخير در برابر يورو و در برابر پوند و يوان رشد داشت. بنابراين قيمت خود دلار ۵ تا ۶ درصد رشد داشته است. اين فصل هم معمولا فصلي است که ما در سال گذشته نيز رشد قيمت دلار را تجربه مي کرديم.

روحاني اظهار داشت: حتما نرخ ارز متعادل خواهد شد و نرخ معادل مجددا در بازار حاکم خواهد شد.

تلاش مي کنيم تورم يک رقمي باقي بماند

رئيس جمهور تصريح کرد: تلاش دولت بر اين است که مسئله کاهش تورم را ادامه دهد و تلاش مي کنيم امسال نيز تورم ما يک رقمي باقي بماند. به مردم قول مي دهيم سال آينده هم داراي رشد اقتصادي خواهيم بود.

وي گفت: پيش بيني هايي در مورد نرخ رشد وجود دارد اما فعلا نمي توانم چيزي بگويم و قولي به مردم بدهيم که شرمنده شويم.

روحاني وعده داد هم فضاي کسب و کار بهتر خواهد شد و هم رشد سرمايه گذاري خارجي در ايران افزايش خواهد يافت. ۱۰ روز ديگر سالروز اجراي برجام است. ۲۷ دي ماه. ما هم به تعهداتي که در برابر برجام داديم عمل کرديم و آخرين قسمت آن در سالروز برجام در فردو نهايي خواهد شد.

رئيس جمهور تاکيد کرد: اميدواريم طرف مقابل ما هم به همه تعهدات خود در برابر برجام عمل کند.

نتيجه برجام برد- برد است

وي با بيان اينکه شاهد رونق اقتصادي در همه کشورها مخصوصا طرف هاي تعامل برجام هستيم، گفت: نتيجه برجام به نفع همه است و همان نتيجه برد- برد است.

رئيس قوه مجريه در پاسخ به سئوالي در خصوص دعواي وزاي اقتصادي گفت: دعوا نيست اختلاف کارشناسي بين وزرا وجود دارد که طبعي است. من گاهي در دولت تا زمان راي گيري هم راي خود را اعلام نمي کنم تا وزرا آزاد باشند و بتوانند نظرات خود را بيان کنند.

هماهنگي در دولت وجود دارد

روحاني گفت: اگر جايي اختلاف وجود داشته باشد و يا هماهنگي بين دو وزير وجود نداشته باشد حتما مداخله مي کنم؛ اين وظيفه رئيس جمهور است. هماهنگي در دولت وجود دارد، اختلاف کارشناسي خيلي طبيعي است ولي ما دعوا نداريم.

رئيس جمهور در خصوص نرخ متعادل ارز گفت: ما در محاسباتي که در جلسه اقتصادي در گذشته داشتيم رقمي که در آن جلسه بحث شد رقم هاي موجود نبود.

وي در خصوص قيمت دلار در بودجه سال آينده گفت: نرخ ارز در بودجه آينده ۳ هزار و ۳۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. براي دولت ثبات بازار از هر چيزي مهمتر است. وقتي قيمت ارز بالا مي رود درآمد ريالي ما افزايش مي يابد اما مهمتر از آن ثبات بازار و قابل پيش بيني بودن بازار است.

روحاني گفت: رشد قيمت ارز دوام ندارد و به قيمت متعادل باز مي گردد.

برجام يک کار بزرگ ملت ايران بود

رئيس جمهور در خصوص انتقادات به برجام گفت: من هيچ ترديدي ندارم که برجام يک کار بزرگ ملت ايران بود. اين موضوع موضوعي ملي است. انتقاد اشکالي ندارد اينها در جامعه دموکراتيک طبيعي است. برجام دستاوردي بود که مردم در سايه حماسه اي که در انتخابات ۹۲ آفريدند توانستند فضاي جهاني را براي مذاکره آماده کنند.

وي ادامه داد: کار بزرگي در مذاکره با شش قدرت بزرگ انجام شد و ما به نتيجه رسيدم که هيچ کس در دنيا نيست که بگويد ايران در مذاکرات شکست خورده و سرش کلاه رفته است. اين حرفها هم نادرست است. ما از اول گفته ايم که اين توافق و مذاکرات برد- برد خواهد بود.

برجام نبود درآمد ما از نصف هم کمتر مي شد

روحاني  در خصوص آثار اجرايي برجام نيز گفت: در صادرات غيرنفتي و نفتي آثار برجام مشهود است. اگر برجام نبود در سال ۹۵ صادرات نفت ما به ۲۵۰ هزار بشکه مي رسيد که درآمد ما از نصف هم کمتر مي شد. ما حداکثر مي توانستيم حقوق کارمندانمان را بدهيم و هيچ کاري ديگري نمي توانستيم انجام دهيم.

رئيس جمهور ادامه داد: تلاش ما اين است که در بخش عمراني بيش از ۳۰ هزار ميليارد تومان سرمايه گذاري کنيم. ما بسياري از بدهکاري هاي گذشته را پرداخت کرديم. اکثر بدهي هاي فرهنگيان و ايثارگران را پرداخت کرديم. پول گندم بار سنگيني براي ما بود که توانستيم به کشاورزان عزيز پرداخت کنيم. در بيمه يک مقدار عقب هستيم تلاش داريم در هفته هاي آينده ۸ هزار ميليارد تومان بدهي بيمه ها را بدهيم.

بيش از ۱۱ ميليون نفر حاشيه نشين داريم

وي گفت: ۱۱ ميليون نفر زير پوشش بيمه آمدند. بيش از ۱۱ ميليون نفر حاشيه نشين داريم که شرايط آنها از روستائيان به مراتب بدتر است که آنها زير پوشش بيمه و درمان قرار گرفتند. اگر اين افزايش درآمد در نتيجه برجام نبود ما نمي توانستيم اين کارها را انجام دهيم و شاهد اين رشد اقتصادي هم نبوديم.

روحاني گفت: حرکت خوبي در طول يک سال گذشته انجام شد. در مسئله سرمايه گذاري در نفت و گاز، حمل و نقل  و بيمه، برجام دقيقا اجرايي شده است.

در بحث هسته اي به اهداف خود دست يافتيم

وي گفت: در بحث هسته اي نيز به اهداف خود دست يافتيم. بيش از ۲۰۰ تن کيک زرد وارد کرديم. ۱۲۰ هزار تن ديگر نيز وارد مي کنيم اگر برجام نبود همه اينها تعطيل مي شد.

رئيس جمهور افزود: قرارداد واردات ۲۰۰ فروند هواپيما را امضا کرديم. ناوگان ما کهنه شده است. هواپيماي نو نداريم. براي ما سلامت مردم بسيار مهم است.

روحاني افزود: مردم ما در سال چيزي حدود ۴ ميليارد دلار پول بليط خارجي مي دهند بايد اين پول را به خودمان بدهد. اميدواريم چند فروند هواپيما تا پايان سال جاري وارد شود. اين حرکت خوبي است بدون اينکه بدون اينکه بودجه واردات بر نفت تحميل شود. اين هواپيماها اجاره به شرط تمليک است و ما در حال حاضر قرارداد ۱۸ ساله بر اي اين هواپيماها داريم.

قرارداد واردات هواپيما به معناي اعتماد دنيا به ايران است

وي تصريح کرد: قرارداد واردات هواپيما به معناي اعتماد دنيا به ايران و اعتماد دنيا به برجام است. وقتي قراردادي بسته مي شود که بازپرداخت آن ۱۸ سال به طول مي انجام به معناي اعتماد دنيا به روند سياست خارجي است.

در سايه برجام ايران هراسي را شکست داديم

رئيس جمهور خاطرنشان کرد: از همه مهمتر در برجام، ما ايران هراسي را شکست داديم. دشمنان، ايران را تهديد همه جهان اعلام کرده بودندو قطعنامه عليه ايران تصويب کرده بودند. امروز دنيا معتقد است که ايران نقش سازنده در جهان و منطقه دارد.

روحاني گفت: در قطعنامه سوريه نيز به نقش سازنده ايران در مبارزه با تروريست اشاره شد. خوشبختانه براي اولين بار در ۵۰ سال گذشته قطعنامه اي در شوراي امنيت در محکوميت اسرائيل تصويب شد و براي اولين بار آمريکا نيز آن را وتو نکرد.

وي تصريح کرد: علت عصبانيت اسرائيل از برجام اين بود که ايران از ليست تهديد جهاني خارج مي شد.

رئيس جمهور گفت: هر کس اثر برجام را مقايسه و بررسي کند متوجه دستاوردهاي آن مي شود. امروز فعاليت هسته اي ما قانوني است و کمک به ايران براي دستيابي به فناوري هسته اي و ساخت سوخت براي رآکتورها مطرح است.

خوشحالم که در ايران شاهد يک امنيت فوق العاده اي هستيم

روحاني در پاسخ به اين سوال که با توجه به تحولات اخير در منطقه به خصوص پس از آزادسازي حلب جايگاه ايران را در منطقه چگونه ارزيابي مي کنيد، گفت: نقش ايران يک نقش بسيار مهم و سازنده در منطقه است حالا برخي در گذشته به اين موضوع اعتراف نمي کردند اما امروز اکثر قريب به اتفاق کشورهاي جهان به نقش بسيار مهم ايران در ثبات منطقه اعتراف دارند.

رئيس جمهور تصريح کرد: ما چند هدف مهم را در منطقه دنبال مي کنيم و اين را به نفع کل منطقه مي دانيم اولي آن مساله ثبات در منطقه است چرا که همه کشورها مي خواهند رشد و ثبات داشته باشند و با يکديگر در تعامل باشند و راهي به جز ثبات وجود ندارد، ناامني و جنگ، تجاوز کشوري به کشوري ديگر مي تواند بسيار خطرناک باشد. مساله دوم تروريسم است که يک خطر بزرگ براي کل جهان است و من بسيار خوشحالم که در ايران ما شاهد يک امنيت فوق العاده اي هستيم و من از همه نيروهايي که اين امنيت را به وجود آوردند تشکر مي کنم.

تروريسم در منطقه در حال شکست است

وي اظهار داشت: آن دو نعمتي را که پيامبر فرمودند مجهول است يعني نعمت سلامتي و امنيت الحمدالله دولت در اين دو مقوله موفقيت بسيار چشم گيري داشته که اين به کمک مردم و همراهي ديگران به دست آمده است. در سه، چهار سال اخير بهترين امنيت را ما در کشور شاهد بوديم حتي در سيستان و بلوچستان و يا غربي ترين نقاط کشور که در اين راستا بايد از نيروهاي اطلاعاتي، امنيتي، نيروي انتظامي، ارتش، سپاه، بسيج، از همه تشکر کنم پس مساله دوم موضوع مبارزه با تروريسم است و در اين موضوع ايران هر کشوري را که براي مبارزه با تروريسم درخواست کمک کرده ياري رسانده است حالا چه عراق باشد چه سوريه و چه ديگر کشورها و بايد بدانيم تروريسم در منطقه در حال شکست است. در يکي، دو سال اخير حرکت هاي بسيار خوبي عليه تروريست ها به وجود آمده است.

هم به ايستادگي و مقاومت و هم ديپلماسي معتقد هستيم

روحاني عنوان کرد: مساله سوم عدم تغيير مرزهاي جغرافيايي است. يک عده اي به دنبال تقسيم يمن، سوريه و عراق هستند ولي ما اساسا با تغيير مرزهاي جغرافيايي کاملا مخالف هستيم. ما هم معتقد به ايستادگي و مقاومت و هم ديپلماسي هستيم. ديپلماسي و مقاومت دو روي يک سکه هستند، مقاومت باشد و ديپلماسي نباشد کاري پيش نمي رود و عکس اين مساله نيز صادق است و ما در مسائل مختلف منطقه همچون سوريه، يمن و امثال اينها راه حل نهايي را ديپلماسي مي دانيم اما براي آنکه زمينه آماده شود ابتدا بايد تروريسم به شکست کشيده شود.

رئيس جمهور ادامه داد: ما در سوريه به ملت و دولت آن کشور کمک کرديم تا در مبارزه با تروريسم عملکرد بهتري داشته باشند و ما شاهد پيروزي هاي اخير نيروهاي سوريه در نبرد با تروريست ها بوديم و از طرفي هم در ديپلماسي فعال بوديم. ما دائما هم با سوريه، روسيه، ترکيه و ديگر کشورهاي منطقه در تماس هستيم و اخيرا هم ديديد که روابط سه جانبه ميان ايران، روسيه و ترکيه در کنار سوريه به وجود آمده و اين کشورها توانسته اند قدم هاي خوبي را بردارند و اميدواريم در اجلاس قزاقستان شاهد گام هاي موفقي در ديپلماسي باشيم.

وي در پاسخ به اين سوال که عده اي تلاش کردند که بگويند در موضوع آتش بس سوريه، ايران نقشي نداشته است و صرفا روسيه و ترکيه  نقش آفريني مي کردند، نظرتان چيست، تصريح کرد: ايران نقش مهمي در مبارزه با تروريسم داشته و هم در ديپلماسي توانسته نقش فعال خود را ايفا کند و اين دو در کنار هم ان شاءالله به موفقيت خواهد رسيد و اميدواريم مردمان سوريه، عراق، يمن و ديگر کشورهايي که گرفتار ناامني هايي هستند بتوانند از مشکلات نجات پيدا کنند و شرايط امني براي منطقه ايجاد شود.

روحاني افزود: همانطور که شما اشاره کرديد حادثه تروريستي ساعات ابتدايي سال نو ميلادي در ترکيه که کشتار عده اي انسان بي دفاع را در آن شاهد بوديم از هر نظر محکوم است و اين نشان مي دهد که تروريسم به هيچ کس رحم نخواهد کرد و همچون ويروسي مي تواند همه را مبتلا کند و ما بايد با آن مقابله کنيم تا از بين برود. در مجموع من از شرايط فعلي منطقه خوشحالم اما مسير طولاني را براي امنيت کامل در منطقه پيش رو داريم.

اولين ترميم دولت در حوزه فرهنگ بود

رئيس جمهور در پاسخ به اين سوال که اقدامات مهم دولت در خصوص مسائل اجتماعي و فرهنگي با توجه به اينکه عده اي مي گويند دولت بيشتر وقت خود را صرف مسائل سياست خارجي و اقتصادي کرده است، چيست، اظهار داشت: دولت اولين ترميمي که در دولت انجام داد در حوزه اجتماعي و فرهنگي خودش بوده است که اين نشان از اهميت فوق العاده اين مسائل براي دولت دارد. ما در زمينه علمي، فرهنگي و شرکت هاي دانش بنيان کارهاي بسيار بزرگي را انجام داديم. ما از ۵۲ شرکت دانش بنيان به دو هزار و ۷۰۰ شرکت رسيديم و دولت کمک هاي خوبي را به اينها انجام داده است.

وي افزود: صندوق نوآوري و شکوفايي در اين زمينه فعال است. رشد خوب علمي را در مراکز دانشگاهي و تحقيقاتي شاهد هستيم و اساسا تلاش اين دولت اين بوده است که بتواند مراحل علم، نوآوري، تحقيقات و در نهايت تجاري سازي را در شرکت هاي دانش بنيان فعال کند و در زمينه مسائل اجتماعي هم که اهميت بالايي براي ما دارد به طور مثال مساله اشتغال يکي از موارد بسيار مهم براي جلوگيري از آسيب هاي اجتماعي است.

رهبري راهبري مبارزه با آسيب هاي اجتماعي را شخصا به عهده گرفتند

روحاني گفت: فقر و بيکاري به عنوان بزرگترين پايه براي آسيب هاي اجتماعي در جامعه ماست، خوشبختانه از سال گذشته مقام معظم رهبري راهبري مبارزه با آسيب هاي اجتماعي را شخصا به عهده گرفتند و در همان جلسه اول ايشان فرمودند که در اين کار ما ۲۰ سال تاخير داريم  و خود ايشان اهتمام ويژه اي به اين مساله دارند.

رئيس جمهور ادامه داد: در مساله آسيب هاي اجتماعي به غير از موضوع اشتغال وقتي ورود پيدا مي کنيم مي بينيم مسائل مختلفي همچون اعتياد، بچه هاي بدسرپرست، طلاق و ساير معضلات ديگر در کشور ما داراي اهميت هستند. از لحاظ تشکيلاتي يک شوراي اجتماعي بعد از آن جلسه تشکيل شد  که رئيس آن هم رئيس جمهور است و جلسات متعددي تاکنون تشکيل داده است.

وي اظهار داشت: ما هر  يکي دو هفته يک بار جلسات شوراي عالي انقلاب فرهنگي را داريم و همچنين جلسات شوراي عالي فضاي مجازي که آن هم باز مسائل اخلاقي و اجتماعي است. مقابله با آسيب هاي اجتماعي بسيار مهم است و در دو، سه سال اخير کار بسيار بزرگي در مساله معتادين انجام گرفته، تقريبا حدود ۵۲ درصد مراکز نگهداري معتادين و ۲۸ درصد مراکز درماني اين افراد افزايش يافته است. آمار و ارقام به ما مي گويد آسيب هاي اجتماعي به سمت کاهش در حرکت است البته خيلي مشکلات داريم، ما وزير کشور را در شوراي عالي انقلاب فرهنگي عضو کرديم که اين به دليل اهميت موضوع آسيب هاي اجتماعي است که در اين شورا مورد بحث قرار مي گيرد.

روحاني اظهار کرد: جلسات متعددي در خصوص طلاق در شوراي عالي انقلاب فرهنگي برگزار کرديم و اقدامات خوبي را در اين زمينه انجام داديم بنابراين اين مساله و به طور کلي مسائلي اجتماعي و فرهنگي که به يکديگر هم مرتبط هستند براي ما بسيار حائز اهميت است. يعني اگر ما مي خواهيم اعتياد نباشد بايد جامعه را با نشاط نگه داريم.

رئيس جمهور با بيان اينکه اينقدر سر مسائل جزيي ايراد نگيريم که به طور مثال مي خواهد کنسرتي در يک شهري برگزار شود و پس از طي مراحل مختلف اداري که هر ارگان و نهادي شرايط خاص خودش را دارد در نهايت به دليل يک بهانه اي آن کنسرت لغو مي شود، ابراز داشت: ما واقعا نبايد در اين مسائل مردم را دچار مشکل کنيم البته من نمي گويم که نيروهاي مختلف به وظايف ذاتي خودشان عمل نکنند.

آزادي ها را بيشتر کنيم

وي گفت: نبايد اينقدر سخت گيري کنيم چرا که دين ما دين سهل گيري است و خداوند حکمي را که مشکل آفرين باشد را وضع نکرده و اگر ما خيلي مشکل و به هم پيچيده زندگي مي کنيم براي اين است که ما درست اسلام را تفسير نکرديم بنابراين بايد جامعه را با نشاط کنيم، آزادي ها را بيشتر کنيم به طور مثال امسال ۱۶ آذر من خيلي خوشحالم بودم که افکار و جناح هاي مختلف در بيش از ۳۹۰ جلسه در دانشگاه هاي مختلف کشور سخنراني داشتند.

روحاني با اشاره به اينکه من نيز در دانشگاه تهران در روز دانشجو سخنراني داشتم و ۱۳ نماينده از طرف دانشجويان در حضور من و اغلب  به شکلي انتقادي مطالب خود را بيان کردند، اظهار داشت: فضاي بسيار خوبي را داريم و من فکر مي کنم هيچ کجاي دنيا اين طور نباشد که رئيس دستگاه اجرايي آن کشور بنشيند و دانشجويان بتوانند در حضور او به هر لحن و شيوه اي انتقاد کنند و البته گاهي اين انتقادها هم کمي فراتر از حد معقول آن بود.

بايد راستگويي و درستکاري را در جامعه ترويج کنيم

رئيس جمهور ادامه داد: برخي انتقادهايي که به دولت مي شود غيرمنصفانه، بي رحمانه و تخريبي است و من اگر گاهي من از برخي از اين تخريب ها ناراحت مي شود به خاطر دولت نيست چرا که مردم ما هوشيار هستند و کاملا مي دانند و تشخيص مي دهند که مساله چيست و افرادي که اين کارها را انجام مي دهند خودشان ضرر خواهند کرد.

روحاني افزود: من نگراني ام براي اين است که چرا اخلاق زير پا گذاشته مي شود، دروغ گفته مي شود. چرا حرفي را که ناصحيح است عليه دولت و يا ديگر دستگاه ها زده مي شود و ما بايد راستگويي و درستکاري را در جامعه ترويج کنيم و وحدت و اتحاد و برادري را به وجود بياوريم.

آب، فاضلاب، محيط زيست و ريل ؛ چهار اولويت دولت

وي در پاسخ به اين سوال که اقدامات دولت در خصوص آلودگي هواي کلان شهرها چه بوده است، اظهار کرد: مبارزه با آلودگي هوا و مسائل زيست محيطي بسيار مهم است و من در بودجه امسال در مجلس اعلام کردم دولت به چهار مساله اهميت ويژه مي دهد که مسائل آب، فاضلاب، محيط زيست و ريل هستند و اينها اولويت هاي دولت در سال ۹۶ هستند که در بودجه پيش بيني هاي ويژه اي براي آنها داريم.

روحاني با بيان اينکه خيلي از کشورها با مساله آلودگي هوا مواجه هستند، ادامه داد: ما راهي جز اين نداريم که اينکه خودروها، موتورسيکلت ها و وسايل گرم کننده خانه ها را اصلاح کنيم، نيروگاه ها از گاز استفاده کنند و تمام مسائلي را که هوا را آلوده مي کند را منحل و اصلاح کنيم و اين کارها شروع شده است.سوخت نيروگاه ها عمدتا از گاز استفاده مي شود و نه گازوئيل و نفت کوره که اين خود قدم بزرگي است. ما در حال اصلاح بنزين هستيم و در هفت کلان شهر بنزين اصلاح شده در اختيار مردم گذاشته شده است.

هواي سالم تر از سال گذشته است

رئيس جمهور تصريح کرد: در زمينه مسائل مربوط به ريل يکي از دلايلي که به آن اصرار داريم همين است که آلودگي هوا را کم کند و ما بتوانيم در حمل و نقل با آلودگي کمتري مواجه باشيم، اقدامات خوبي در مجموع صورت گرفته و در کل هواي سالم ما بهتر از سال گذشته است اما در اين زمينه مشکلات بسيار زيادي داريم که بايد آنها را حل کنيم.

وي در پاسخ به اين سوال که نظر شما در خصوص حقوق شهروندي که برخي نسبت به آن انتقاداتي را وارد کرده اند چيست اظهار داشت: حقوق شهروندي امروز در دنيا بسيار حائز اهميت است. مردم بايد به حقوق خودشان کاملا آگاه شوند و همانطور که در آن سخنراني هم گفتم حقوق هم دانستي، هم خواستي و هم گرفتني است و مردم بايد کاملا نسبت به حقوق خود مطلع باشند. بنابراين همه بايد براي اجراي آن به صحنه بيايند.

روحاني گفت: بسياري از حقوق شهروندي ما در فصل سوم قانون اساسي تصريح شده است اما ما نياز به بيان و تکميل آن داريم. به طور مثال آن زمان که قانون اساسي نوشته شده بود ما بحث فضاي مجازي را نداشتيم، آن زمان مساله شفافيت به اين صورت مطرح نبود. اطلاع رساني به اين صورت نبود بنابراين ما بايد اين مسائل را باز کنيم تا مردم نسبت به حقوق خودشان آگاهي پيدا کنند.

تا دولت دوازدهم فرصت زيادي باقي مانده است

رئيس جمهور در پاسخ به سئوالي مبني بر اينکه آيا براي دولت دوازدهم کانديد مي شويد؟ گفت: الان زود است و تا دولت دوازدهم فرصت زيادي باقي مانده است. با خود شما باز فرصت هايي خواهيم داشت و بنا شد هم قضا کنيم و هم کفاره بدهيم. بنابراين انشاالله دنبال مي کنيم.

وي در ادامه در خصوص حقوق شهروندي، گفت: حقوق شهروندي قدم اول است و به زودي به تمام دستگاهها مواد مربوطه  براي اجرا ابلاغ خواهد شد. بنابراين دولت موظف به اجرا است و مردم بايد حقوق شهروندي را بياموزند. ما هم بايد براي اجرا دنبال بکنيم. اين مسئله است و اميدوارم موجب فضاي وحدت بيشتر در جامعه شود.

روحاني در خصوص اينکه برخي مي گفتند که حقوق شهروندي مصوبه مجلس را مي خواهد و از وظايف قوه قضائيه است اظهار داشت:حقوق شهروندي اگر بخواهد موفق باشد بايد سه قوه با يکديگر همکاري کنند؛ اين حرف درستي است و قوه مجريه به تنهايي نمي تواند آن را پيش ببرد.

براي اجراي حقوق شهروندي بعضي جاها نياز به لايحه داريم

رئيس جمهور تصريح کرد: قوه قضائيه بايد حمايت و کمک بکند؛ قوه مقننه هم بايد کمک بکند و هيچ اشکالي ندارد که بعدا در مجلس هم تصويب بشود. من بر مبناي اصل ۱۳۴ قانون اساسي که رئيس جمهور يکي از وظايفش خط مشي و برنامه است، بر مبناي خط مشي و برنامه دولت در اين زمينه اقدام کرده ام.

وي در ادامه با بيان اينکه بعد اين مسئله مي تواند بيايد در هيئت دولت تاييد شده و تبديل به يک لايحه شود و بعد به مجلس برود، گفت: اين مسئله خوب است و هيچ اشکالي ندارد. اتفاقا براي اجراي حقوق شهروندي برخي جاها نياز به لايحه داريم و بايد لايحه تقديم کنيم.

روحاني در پاسخ به سئوالي مبني بر اينکه مدام دولت اعلام مي کند که نرخ تورم رو به کاهش است اما واقعيت موجود در بازار چيز ديگري را مي گويد و مردم هر هفته وقتي براي خريد مراجعه مي کنند شاهد افزايش نرخ يکي از کالاهاي اساسي مورد نياز خانوار هستند؛ اين تناقض را چطور مي شود توجيه کرد، گفت: برخي از کالاها ممکن است در مقاطعي به دلايلي گران شود و دولت هم بايد نسبت به آن کالاها توجه کرده و شرايط لازم را براي کاهش قيمت آن فراهم کند.

رئيس جمهور ادامه داد: چند قلم کالا اين طور است و در ماههاي اخير هم افزايش پيدا کرده است. وقتي مي گوييم تورم کاهش پيدا کرده است معنايش ارزاني نيست؛ رشد تورم کاهش پيدا کرده است و آرامتر در حال گران شدن است. وقتي تورم کاهش پيدا مي کند معنايش اين است که آهسته آهسته در حال گران شدن است. يعني روزانه کالاها گران نمي شود؛ ساعتي گران نمي شود؛ صبح به يک شکل باشد و غروب به شکل ديگري. معناي اين حرف ها  اين است که ماهي يک بار به هر حال يک مقدار گران مي شود و ما ماهانه هم اعلام مي کنيم که چقدر تورم داريم. سالانه هم اعلام مي کنيم. نقطه به نقطه هم اعلام مي کنيم.

دولت بايد حساب ويژه اي براي کالاهايي که مورد نياز مردم است باز کند

روحاني با بيان اينکه اين به هر حال ما مي گوييم تورم ۷ درصد يا ۸ درصد است و نسبت به  ۱۲ ماه پيش بالاتر رفته است، تصريح کرد: معناي آن اين است که قيمت اجناس گران تر شده است. اين در کشورها معمول است و کشورهايي که تورم نداشته باشند خيلي کم است. تورم ها همه تک رقمي است و ما هم بايد تورممان را تک رقمي نگه داريم.

رئيس جمهور اظهار داشت: دولت بايد حساب ويژه اي براي کالاهايي که مورد نياز مردم است باز کند و نگذارد مردم در فشار قرار گيرند.

وي در خصوص برگزاري جلسات تنظيم بازار گفت: جلسات تنظيم بازار هست و اخيرا به خاطر شکر در دولت بر اجراي آن تاکيد بيشتر کردم. اين را نسبت به اقلام ديگر هم دنبال مي کنيم.

روحاني در پاسخ به سئوالي در مورد حقوق هاي نجومي و اينکه دوستان دولت مي گويند پرونده آن تقريبا بسته شده است و عده اي مي گويند تقريبا هيچ کاري نشده است، اذعان کرد: تقريبا مثل برجام مي ماند. اگر حقوق غير متعارف يا غير منصفانه يا غير عادلانه و هر چيزي که اسم آن را بگذاريم مي خواهيم حل شود، راه حل دارد. دولت قدم هاي بسيار مهمي در اين زمينه برداشته است.

دولت اولين دستگاهي بود که براي حقوق هاي نامتعارف اقدام کرد

رئيس جمهور در ادامه با بيان اينکه اگر مي خواهيم اين مسئله را ابزار انتخابي کنيم، نهضت ادامه دارد گفت: تا شب انتخابات يک عده مي گويند حقوق نجومي و يا عده مي گويند املاک نجومي؛ يک عده هم مي گويند حساب هاي نجومي. اينها را ما بايد حل و فصل بکنيم و دولت اولين دستگاهي بود که براي حقوق هاي نامتعارف اقدام کرد.

وي تصريح کرد: در هيئت دولت ما در اجراي بودجه امسال بحث کرديم و بعد از آن بود که در برخي از رسانه ها آغاز شد. در مجموع علل مختلفي دارد و قانون و مقرارت ما يک مقدار ايراد دارد. در اجرا هم يک جاههايي ايراد دارد. در شفافيت، ما ايراد داريم.

روحاني افزود: دولت به هر حال تصدي گري دارد و شما مي بينيد يک بانک خصوصي است و مدير آن يک حقوقي مي گيرد و در يک بانک دولتي حقوق رئيس اين بانک نسبت به بانک خصوصي يک چهارم است. درحالي که همين آقايي که رئيس بانک دولتي است در يک بانک خصوصي قبلا مدير بوده است. اين هم باز نامتعادل است.

وي ادامه داد: در اين جريان ما خصولتي داريم. دولتي يک چارچوب دارد و خصوصي يک چارچوب. مشکلات فراوان است اما خوشبختانه در حالي که ۵ ميليون عائله دولت هستند و ۹۷ هزار مدير، ابتدا گفتند ۳۹۷ نفر حقوقشان غير متعارف بوده يعني ديوان محاسبات به مجلس اعلام کرد که همه حقوق ها را بررسي کرده است. آنچه اخيرا به ما اعلام شده است اين بوده که در برخي موارد اشتباه شده و حدود ۳۰۰ نفر حقوق غير متعارف گرفته اند.

روحاني با بيان اينکه دولت بلافاصله در شوراي حقوق و دستمزد تصويب کرد که حقوق چه ميزان باشد، گفت: براي سياسيون، بخش هاي اقتصادي و بنگاهها حقوق چه ميزان باشد. دولت اين را ابلاغ و اجرا کرد و آنهايي هم که حقوق اضافه گرفته بودند همه آن را پس دادند.

مردم بدانند حقوق غير متعارف مخصوص قوه مجريه نيست

رئيس جمهور ادامه داد: ما مي خواهيم دو لايحه به مجلس بدهيم؛ يکي مسئله شفافيت است و در آن بيانيه خود به مردم گفتم که همه دستگاههاي اجرايي مکلفند حداقل حقوقشان را در سايت ها اعلام کنند تا همه مردم بدانند. مجلس شوراي اسلامي در برنامه ششم اخيرا قانوني را تصويب کرد که از آن تشکر مي کنم. در ميان قواي کشور، پيشقدم براي اين مسئله، دولت بوه است و بقيه دستگاهها از ما عقب ترند. مردم بدانند حقوق غير متعارف مخصوص قوه مجريه نيست. به اندازه اين ۳۰۰ نفر و يا خيلي بيشتر در جاهاي ديگر هستند؛ حتي در نهادهاي انقلابي و قواي ديگر هستند. همه بايد قانون را اجرا کنند.

روحاني افزود: دولت اقدامات خوبي انجام داده است و جز يکي، دو نفر که يا زندان هستند و يا جاهاي ديگر، بقيه حقوق ها را پس دادند. در اين موارد اگر جرمي اتفاق افتاده قوه قضائيه مي تواند رسيدگي کند اما غير از آن اين کار، کار ديوان محاسبات است. ديوان محاسبات هيئت هاي مستشاري دارد و بررسي مي کند. جرمي اگر واقع شده بود به قوه قضائيه ارجاع خواهد داد.

رئيس جمهور در ادامه گفت: از قواي ديگر هم خواهش مي کنم در اين زمينه مثل دولت پيشقدم شوند و کار را پيش ببرند. از دوستان ديگر هم مي خواهم که اين موضوع را جناحي و انتخاباتي نکنند. اينها نه بحث انتخاباتي است و نه بحث جناحي؛ بحث هايي ملي است و ما بايد با فساد مبارزه کنيم. دولت در اين امر جدي است.

جز يکي، دو نفر که يا زندان هستند و يا جاهاي ديگر، بقيه حقوق ها را پس دادند

وي با تاکيد بر اينکه اگر اقتصاد مقاومتي مي خواهيم بايد با فساد مبارزه کنيم، خاطرنشان کرد: اگر توسعه مي خواهيم بايد با فساد مبارزه کنيم و اگر مي خواهيم آسيب هاي اجتماعي در جامعه از بين برود بايد با فساد مبارزه کنيم و در اين راستا همه بايد دست به دست هم دهيم.

روحاني افزود: قوه قضائيه، قوه مجريه، قوه قضائيه و نهادهاي ديگر بايد دست به دست هم بدهيم و بحث دستمزد و حقوق را شفاف کنيم تا همه بدانند حقوق افراد، چه سياسي و چه اقتصادي چگونه است؟

اگر اقتصاد مقاومتي مي خواهيم بايد با فساد مبارزه کنيم

رئيس جمهور تمام شدن تصدي گري دولت را راه حل ممکن بر شمرد و خاطرنشان کرد: امور بايد در بخش خصوصي بيايد و رقابت آزاد و شفاف انجام بگيرد؛ خصولتي کار را بدتر مي کند. اگر دولت کار را به بخش خصولتي بدهد همان دولتي است با يک قدرت بيشتر و راههاي خطرناک تر. بنابراين راه، خصوصي سازي و کاهش تصدي گري دولت است.

وي در پاسخ به سئوالي در باره اينکه بررسي ها نشان مي دهد که اجاره نشيني مردم بيشتر شده و قدرت خريد با وجود اينکه رکود در يکي، دو سال اخير باقي مانده است کاهش پيدا کرده است و اخيرا شما تذکري به آقاي نوبخت و طيب نيا نسبت به رشد منفي مسکن داده ايد و همچنين آخرين وضعيت مسکن مهر اظهار داشت: مسکن مهر يکي از مشکلات دولت بود؛ براي اينکه خانه هايي ساخته شده بود بدون اينکه تسهيلات لازم را داشته باشد.

روحاني تصريح کرد: مسکن مهر نه کلانتري داشت، نه مدرسه داشت، نه برق داشت، نه گاز بود، نه آب بود و نه جاده بود و دولت بسيار دچار زحمت شد. انشاالله تا پايان اين دولت پرونده مسکن مهر بسته خواهد شد و آن را در دولت يازدهم تمام خواهيم کرد.

تا پايان اين دولت پرونده مسکن مهر بسته خواهد شد

رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه در مسکن شاهد رشد منفي هستيم، افزود: راه اين است که مردم قدرت لازم را براي خريد پيدا کنند و بتوانند مسکن تهيه کنند. وقتي مسکن تهيه نمي شود مردم ناچارند بدنبال اجاره نشيني بروند و اجاره ها هم به طور طبيعي افزايش پيدا کرده و مردم در مشکلات خواهند بود. کاري که دولت مي توانست انجام دهد بالا بردن وام بود و در يکي، دو جلسه اقتصادي که بحث کرديم وام ها را افزايش داديم تا تحرک ايجاد شود.

وي در ادامه گفت: يک تحرک کوچکي در ماههاي اخير در مسکن ايجاد شده است و تحرک مسکن اهميت دارد زيرا بسياري از صنايع و اشتغالات امروز وابسته به مسئله ساخت مسکن است. دولت در حد توان دارد اين کار را انجام مي دهد و وزارت رفاه و تعاون آن را انجام خواهد داد. در عين حال در کل بخش مسکن متاسفانه ما هنوز مشکل داريم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن