آخرین اخبار
کد مطلب: 166679
نمايندگان مردم واکنش نشان دادند؛
آثار تصميم رئيس جمهوري در شفاف سازي هزينه کرد پول بيمه درمان
تاریخ انتشار : 1395/10/11 11:19:35
نمایش : 328
نمايندگان مجلس با تاکيد بر شفاف سازي هزينه کرد حق بيمه درمان کارگران از تصميم رئيس جمهوري مبني بر ايجاد يک حساب مجزا براي واريز حق بيمه درمان کارگران استقبال کردند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از مهر ؛ حق بيمه درمان کارگران مبحثي است که پس از رد موضوع تجميع بيمه ها و مخالفت با انتقال شوراي عالي بيمه سلامت و سازمان سلامت به زيرمجموعه وزارت بهداشت در کميسيون تلفيق برنامه ششم توسعه مورد توجه برخي مسئولان به ويژه مديران ارشد وزارت بهداشت قرار گرفت، بطوريکه وزير و معاونان وزارت بهداشت بارها از تريبون رسانه هاي مختلف اعلام کردند که حق بيمه درمان کارگران به طورکامل به درمان اين قشر از جامعه اختصاص پيدا نمي کند.

به گفته دکتر ايرج حريرچي سخنگوي وزارت بهداشت، سازمان تامين اجتماعي در ۶ ماه نخست امسال ۲۴ هزار ميليارد تومان حق بيمه دريافت کرده که ۸ هزار ميليارد تومان از آن سهم حوزه درمان بوده، اما از بدهي ۴ هزار و ۲۵۰ ميليارد توماني خود به وزارت بهداشت، فقط ۳۷۰ ميليارد تومان پرداخت کرده است. در همين حال، دکتر محمد آقاجاني معاون درمان وزارت بهداشت، گفته است که بيمارستان‌هاي ملکي سازمان تامين اجتماعي تاخير در دريافت ندارند ولي ۶۰۰ بيمارستان زير مجموعه وزارت بهداشت يک سال است طلب خود را دريافت نکرده‌اند، اين نشان مي دهد سازمان تامين اجتماعي با کسري بودجه مواجه نيست.

با وجود طرح چنين اظهاراتي از سوي مسئولان وزارت بهداشت اما مسئولان وزارت تعاون و سازمان تامين اجتماعي بارها تاکيد کردند که سازمان تامين اجتماعي در هيچ شرايطي حق بيمه درمان کارگران را به خارج از سازمان تامين اجتماعي منتقل نکرده و صرف امور ديگري نمي‌کند البته به گفته وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي و مديرعامل سازمان تامين اجتماعي گاهي ممکن است که حق بيمه درمان کارگران صرف پرداخت مستمري بازنشستگان شود.

تنش ميان وزارتخانه هاي بهداشت و رفاه در خصوص چگونگي هزينه کرد حق بيمه درمان کارگران پس از مخالفت با تجميع بيمه ها به توافق ميان مسئولان دو وزارتخانه ختم نشد، بنابراين در چند روز گذشته رئيس جمهوري با اتخاذ تصميمي مبني بر ايجاد يک حساب مجزا براي واريز حق بيمه درمان کارگران به اختلافات پايان داد.

اين تصميم رئيس جمهوري که مورد استقبال نمايندگان مجلس هم قرار گرفته است به طورحتم در روزهاي آينده رنگ و بوي اجرايي به خود مي گيرد، به عقيده نمايندگان مجلس براي عملکرد قابل قبول تر در حوزه درمان بهتر است که در چگونگي هزينه کرد حق بيمه درمان کارگران شفاف سازي شود، زيرا مشخص نيست که اين حق بيمه کجا و چگونه مصرف مي شود.

نمايندگان معتقدند که شبهات بسياري در نحوه هزينه کرد حق بيمه درمان کارگران وجود دارد که به طورحتم با تصميم رئيس جمهوري و ايجاد يک حساب مجزا اين شبهات رفع خواهد شد.

حق بيمه درمان کارگران بايد نشان‌دار شود

علي نوبخت رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس، در خصوص تصميم رئيس جمهوري مبني بر ايجاد يک حساب مجزا براي واريز پول حق بيمه درمان کارگران، گفت: براي شفاف سازي منابع سلامت بايد اقدامات قابل قبولي صورت گيرد، يعني به طورحتم منابع سلامت بايد مديريت شود؛ البته پيشتر هم در اين مورد با مسئولان سازمان برنامه و بودجه رايزني شده و پيشنهاداتي مطرح شده بود.

وي با مثبت ارزيابي کردن اقدام رئيس جمهوري در تاسيس يک حساب براي واريز پول حق بيمه درمان کارگران، افزود: منابع درمان تامين اجتماعي يعني ۹ بيست وهفتم مي بايست شفاف و قابل احصاء باشد تا متولي امر سلامت بتواند با مديريت منابع برنامه ريزي و ارايه خدمت نمايد و اين به معناي دخل و تصرف در بودجه تامين اجتماعي نيست، در واقع مسئله تجميع بيمه ها نيز به معناي دخالت در حوزه مديريت سازمان تامين اجتماعي يا دست اندازي به حقوق کارگران نيست.

نوبخت ادامه داد: به طورحتم ۹ بيست و هفتم حق بيمه درمان کارگران در حوزه سلامت بايد نشان دار شود، يعني بايد مشخص شود که اين ميزان در چه مسيري صرف مي شود. در حال حاضر سازمان تامين اجتماعي به واحدهاي تحت پوشش خود حقوق و دستمزد کارکنان  را پرداخت مي کند؛ اين در حالي است که به واحدهاي تحت پوشش وزارت بهداشت بدهي خود را پرداخت نمي کند، بنابراين انتظار مي رود که دراجراي طرح تحول سلامت به عنوان پروژه عظيم ملي همه دستگاه ها بايد احساس مسئوليت کنند.

وي با تاکيد بر اينکه در اجراي طرح تحول سلامت مسئولان بايد از جزيره اي عمل کردن پرهيز کنند، تصريح کرد: تصميم رئيس جمهوري در ايجاد يک حساب مجزا براي واريز پول درمان کارگران بسيار مثبت است و به طورحتم اين تصميم در رفع مشکلات حوزه بهداشت و درمان کمک کننده بوده، درادامه اجراي طرح تحول سلامت هم بسيار حايز اهميت است.

رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس، به خانه ملت گفت: در اجراي اين تصميم رييس جهمور بايد اقدامات کارشناسي براي حصول به نتايج بهتر صورت گيرد.

وجود شبهاتي در هزينه کرد منابع درمان کارگران

سيد مرتضي خاتمي عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس نيز با تاکيد بر شفاف سازي در نحوه هزينه‌کرد حق بيمه درمان کارگران تامين اجتماعي، گفت: برخي از نمايندگان در کميسيون بهداشت و درمان مجلس به دنبال شفاف‌سازي در نحوه هزينه‌کرد حق بيمه درمان کارگران در سازمان تامين اجتماعي هستند البته در جلساتي هم صحبت‌هايي از سوي نمايندگان دراين خصوص مطرح شده و بخشي از نمايندگان مجلس به دنبال آن هستند که بررسي‌هايي در اين زمينه انجام شود.

وي با بيان اينکه شبهاتي در خصوص هزينه کرد منابع درمان کارگران درتامين اجتماعي وجود دارد، افزود: وجود شبهه به معناي اين نيست که مسائل با واقعيت ها همخواني ندارد يعني در اين خصوص شبهات به آن معني نيست که منابع حق درمان درجاي ديگري هزينه مي شود اما اين شبهه وجوددارد و درخواست تحقيق و تفحص از تامين اجتماعي نيز به معناي شفافيت است.

خاتمي با تاکيد براينکه درخواست شفاف سازي در هزينه کرد منابع درمان کارگران به معناي حاشيه سازي و ايجاد يک مشکل براي دستگاه خاص نيست، تصريح کرد: مسئولان وزارت تعاون و سازمان تامين اجتماعي بارها در جريان بررسي تجميع بيمه‌ها تاکيد کردند که وزارت بهداشت به دنبال دست‌اندازي به منابع کارگران است از اين رو  به طور متقابل هم مي‌توان چنين شبهه اي را درخصوص نحوه هزينه کرد منابع درمان کارگران مطرح کرد.

وي با بيان اينکه وزارتخانه هاي بهداشت و درمان و تعاون در معرض نظارت نمايندگان مجلس هستند، گفت: مسئولان دو وزارتخانه بايد درخصوص سوالات نمايندگان شفافيت هاي لازم را انجام دهند، درخواست و طلب شفاف سازي براي هر نهاد و وزارتخانه‌اي به معناي حاشيه سازي و شلوغ کاري نيست بلکه نظارت جزو حقوق و تکليف نمايندگان است؛ البته ورود دستگاه هاي نظارتي مانند ديوان محاسبات و سازمان بازرسي براي حل اين مشکل ضرورتي ندارد.

خاتمي با اشاره به اينکه تعدادي از نمايندگان خواهان شفافيت در هزينه کرد منابع درمان کارگران هستند، افزود: اينکه رييس جمهور اين موضوع را با درخواست تاسيس حسابي مجزا و واريز حق بيمه درمان کارگران دراين حساب تعيين تکليف کردند اقدامي قابل قبول و درراستاي شفافيت بيشتراست و با اجراي اين موضوع بسياري ازمشکلات حل خواهد شد.

نايب رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس با تاکيد بر اينکه درخواست تجميع منابع درماني نبايد محل اختلاف باشد، به خانه ملت گفت: گفته شده تکليفي از دوش يک وزارتخانه برداشته و بر عهده دستگاه ديگري قرارگيرد بنابراين کسي خواهان اين نيست که تامين اجتماعي به زيرمجموعه وزارت بهداشت منتقل شود؛ بلکه گفته مي شود پول درمان مردم دريک جا جمع شده و اين موضوع به هيچ عنوان جنجال ندارد؛ بنابراين نبايد با طرح برخي مسائل ايجاد شبهه کرد؛ شبهه مي تواند براي هردستگاهي وجود داشته باشد و مي توان درخواست شفاف سازي کرد.

حساب مجزا به شفافيت‌ها کمک مي‌کند

رسول خضري عضو کميسيون اجتماعي مجلس نيز با تاکيد بر ضرورت شفافيت در هزينه‌کرد حق بيمه درمان کارگران تامين اجتماعي، گفت: به طورحتم بايد در نحوه هزينه‌کرد حق بيمه درمان کارگران توسط سازمان تامين اجتماعي از سوي مجلس شفافيت وجود داشته باشد زيرا اجراي طرح تحول سلامت در حال حاضر به دليل همين موضوعات و بدهي بيمه ها به مراکز درماني دچار مشکل شده است.

وي با اشاره به اينکه بزرگترين مشکل اجراي طرح تحول سلامت بدهي بيمه‌ها به مراکز درماني است، افزود: بي‌توجهي به پرداخت بدهي بيمه ها به مراکز درماني درحال حاضر تهيه اقلام دارويي و تجهيزات پزشکي را دچارمشکل کرده که بايد براي آن راه چاره اي انديشيد.

خضري با بيان اينکه هدف از اجراي طرح تحول سلامت کاهش هزينه ها از جيب مردم بود، ادامه داد: از نقاط قوت اجراي طرح تحول سلامت اين است که پيش از اجراي طرح تحول بودجه حوزه بهداشت و درمان ۶ درصد بود که اين ميزان درحال حاضر به ۹ درصد افزايش پيدا کرده است.

وي با بيان اينکه بيمه ها پاشنه آشيل طرح تحول سلامت و تامين کننده اصلي مالي اين طرح هستند، تصريح کرد: يک درصد ارزش افزوده، ۱۰ درصد هدفمندي يارانه ها و حق بيمه درمان کارگران به ميزان ۹ بيست و هفتم بايد درحوزه درمان هزينه شود، اما آيا به طور کامل اين ميزان به حوزه درمان اختصاص پيداکرده است.

خضري با بيان اينکه سرمايه‌هاي موجود در تامين اجتماعي به جاي هزينه کرد در شرکت ها بايد در بورس و بانک ها سرمايه‌گذاري شود، گفت: يعني به جاي آنکه سازمان تامين اجتماعي بنگاه داري و شرکت داري کند بايد از سرمايه خود در مديريت امور مالي و مشکلات اين سازمان استفاده کند، بنابراين با اين رويه هم درآمدزايي تامين اجتماعي در شرايط بهتري صورت مي‌گيرد هم اينکه شفاف سازي در هزينه‌کرد حق بيمه درمان کارگران به شکل بهتري انجام مي شود.

وي با مثبت ارزيابي کردن دستور رييس جمهور مبني بر تشکيل يک حساب مجزا براي واريز حق بيمه درمان کارگران، افزود: به طور قطع اين تصميم رييس‌جمهور مي تواند به شفافيت هزينه‌کرد منابع درمان کارگران کمک کند زيرا بدهي چندين ماهه صندوق ها از جمله تامين اجتماعي فشار بسياري را بر کادر پزشکي تحميل مي‌کند.

خضري با اشاره به اينکه مشکل در اجراي طرح تحول سلامت مناطق محروم را با آسيب جدي روبه رو مي‌کند، تصريح کرد: منابع درماني و مالي براي اجراي طرح تحول سلامت بايد مديريت شود، بنابراين شفاف سازي مالي در خصوص هزينه‌کرد منابع درمان کارگران بايد به هر شکلي صورت گيرد؛ ضمن اينکه بهتر است مسئولان صندوق هاي بيمه اي از جمله تامين اجتماعي مستندات خود در خصوص چگونه هزينه کرد منابع درمان را به مجلس ارايه کنند.

عضو کميسيون اجتماعي مجلس، به خانه ملت گفت: ۱۱ هزار ميليارد تومان دربحث حوزه درمان سهم سازمان تامين اجتماعي است که مشخص نيست چه ميزان آن به حوزه درمان اختصاص پيدا مي کند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن