آخرین اخبار
کد مطلب: 166678
مهر گزارش مي‌دهد؛
حاشيه‌ها در کمين بزرگترين رويداد گردشگري ايران/ کسي حق قهر ندارد
تاریخ انتشار : 1395/10/11 11:10:21
نمایش : 805
بزرگترين رويداد گردشگري ايران با بيش از ۲۵۰ راهنماي گردشگر خارجي بهمن ماه برگزار مي‌شود اما در اين ميان عده‌اي هستند که اهميت اين رويداد بين‌المللي را در نظر نگرفته و با آن قهر کرده‌اند!
به گزارش بام ايران خبر ؛ کنوانسيون ۲۰۱۷ راهنمايان گردشگري جهان قرار است از ۶ تا ۱۸ بهمن ماه در شهرهاي تهران، قزوين، اصفهان، زنجان، همدان، فارس، کاشان برگزار شود. در اين فاصله از روزهاي ۹ تا ۱۳ بهمن نيز مراسم اصلي کنوانسيون در شهر تهران برگزار خواهد شد و طبق اعلام دبيرخانه کنوانسيون، در آن ۴۰۲ شرکت کننده ايراني و خارجي حضور خواهند داشت. همچنين ۱۴۰ مهمان در تورهاي گردشگري پيش از کنوانسيون و ۲۹۰ مهمان نيز در تورهاي پس از کنوانسيون شرکت مي‌کنند.

اين کنوانسيون از آن جهت اهميت دارد که فدراسيون جهاني راهنمايان گردشگري داراي حدود ۲۰۰ هزار عضو از کشورهاي مختلف است و اجلاس آن، هر دو سال يک‌بار در يکي از کشورها برگزار مي‌شود و مهمتر آن که راهنمايان گردشگري به نوعي سفيران و ديپلمات‌هاي فرهنگي در دنيا محسوب مي‌شوند و هر کدام با گردشگران زيادي در ارتباط هستند و مي‌توانند مبلغ گردشگري ايران باشند.

بنابراين با ديدن ايران، گرفتن خدمات مناسب و داشتن بهترين خاطره از سفر به ايران نه تنها ايران را ارزيابي خواهند کرد بلکه درباره آن تبليغ مي‌کنند تبليغي که يک باره در ۱۲ روز توسط ۳۰۰ راهنماي خارجي اتفاق مي‌افتد. چنين رويدادي در تاريخ گردشگري ايران تاکنون سابقه نداشته است آن هم با اين مدت زمان، با اين تعداد گردشگر خارجي.

کانون انجمن‌هاي صنفي کارگري راهنمايان گردشگري سراسر کشور چند سالي است که در تلاش هستند تا ايران ميزبان حدود ۳۰۰ راهنماي گردشگري خارجي براي برگزاري کنوانسيون راهنمايان سال ۲۰۱۷ باشد. آن‌ها توانستند در نشست کنوانسيون در شهر پراگ، رقبايي همچون سنگاپور و دانمارک را پشت سر گذاشته و بيشترين راي را براي ميزباني به دست آورند.

رقابت با دانمارک و سنگاپور درحالي بود که اين دو کشور از لحاظ زيرساخت‌هاي گردشگري چيزي کم نداشتند و اتفاقا در ميان کشورهاي پرگردشگر هستند اما در اين ميان ايران با تصاوير اشتباهي که از آن در دنيا پخش شده! شانس کمتري را براي برنده شده در اين رقابت داشت. چون هستند برخي از گردشگراني که حتي نمي‌دانند ايران تا چه حد پيشرفت داشته و تصورات واهي از آن دارند و يا فکر مي‌کنند ايران ناامن است با اين وجود در چنين شرايطي ۱۸ راي اعضاي کنوانسيون را متعلق به خود کرد و سنگاپور ۱۱ راي و دانمارک تنها سه راي به دست آورد.

پس از موفقيت ايران در به دست آوردن ميزباني اين کنوانسيون جهاني، رايزني‌هاي مختلفي در ايران انجام شد تا کنوانسيون راهنمايان گردشگري ۲۰۱۷ در ايران برگزار شود و بخش خصوصي و دولتي به حمايت از آن بپردازند. حتي «روبي روي» نائب رئيس فدراسيون و «ايوانا کروچيا» به‌عنوان بازرسان فدراسيون براي مدت ده روز به ايران آمدند تا شرايط ميزباني ايران را بررسي کنند. آنها در سه حوزه از صنعت گردشگري ايران ايراد گرفتند؛ صدور ويزا، انتقال وجه نقد و زيرساخت‌ها.

ايرادات صنعت گردشگري ايران از نظر بازرسان فدراسيون جهاني

روبي روي نائب رئيس فدراسيون راهنمايان در همايشي که در آن به طور رسمي اعلام کرد «مجري اجراي اين برنامه در ايران کانون راهنمايان گردشگري کل کشور است» گفت: ايمني ضعيف هتل‌ها و بهداشت آن‌ها در کنار کمبود سرويس‌هاي بهداشتي پاکيزه و مدرن به ويژه در اماکن گردشگري و تاريخي و نبود پارکينگ اتوبوس در نزديکي اماکن مورد بازديد گردشگران از جمله ايرادهاي وارد به صنعت گردشگري ايران است. اين موارد شايد به آساني قابل رفع نباشد، اما ضرورت دارد که براي برطرف کردن آنها اقدام شود، نه تنها فدراسيون جهاني راهنمايان گردشگري، بلکه همه به اين تغييرات نياز دارند. همچنين بهتر است که براي آموزش راهنمايان تلاش بيشتري شود.

او که از هتل‌ها هم بازديد کرده بود سطح استاندارد خدمات گردشگري در ايران را چندان مطابق با استاندارد جهاني ندانست و گفت: پس از مطالعه و بازرسي دقيق سه هتل براي ميزباني کنوانسيون جهاني راهنمايان گردشگري انتخاب شده است. حالا وقت آن رسيده همه حامياني که قول داده‌اند اقدامي براي برگزاري اين کنوانسيون انجام دهند وارد عمل شوند.

در اين مدت همه اعضاي هيات مديره و حتي اعضاي ديگر کانون سراسري راهنمايان به هر نحوي تلاش کردند تا از حمايت سازمان ميراث فرهنگي و بخش خصوصي بهره‌مند شوند، اين کمک‌ها به آنجا رسيد که سازمان ميراث فرهنگي ۵۰ ميليون تومان به اين برنامه کمک کرد و بخش خصوصي هم هر کدام مذاکره کرده و اعلام آمادگي کردند اما واقعا چقدر از اين اعلام آمادگي براي حمايت به سرانجام رسيد؟

وعده‌هاي برزمين مانده و حمايتي که نيست

محسن حاجي سعيد دبير کنوانسيون ۲۰۱۷ در برنامه‌اي که روز ۶ دي ماه ۹۵ در سازمان ميراث فرهنگي برگزار شد تا نمايندگان هر استاني مشکلات و اقدامات انجام شده براي ميزباني را بيان کنند، گفت: هنوز در بخش پروازي مشکل داريم. من از بخش پرواز کشور تقاضا دارم که مشکلاتمان را در اين زمينه حل کند تا ما به سمت انجام کارهاي خلاقانه پيش برويم.

از سوي ديگر يکي از راهنمايان گردشگري به نمايندگي از راهنمايان تهران در  اين برنامه گفت: «هنوز در تهران با مشکل اقامت مواجه هستند.» پس از او مديرعامل يکي از هتل‌ها اعلام آمادگي کرد که مي‌تواند کمک کند و مديرکل ميراث فرهنگي استان تهران نيز در صحبتش گفت که «من گلايه راهنماي گردشگري را با اعلام آمادگي اين گروه هتلداري در تهران کنار هم مي‌گذارم و مي‌گويم اگر مشکلي هم باشد بايد حل شود.» حالا معلوم نيست آيا اين اعلام آمادگي‌ها در يک همايش و نشست بازهم صرفا زباني است يا به حقيقت مي پيوندد.

در کنار اين همايش بنري نصب شد که در آن آرم تمام حاميان اين برنامه درج شده بود. به واقع اگر همه اين حمايت‌ها واقعي باشند چرا بايد بازهم مجريان برگزاري کنوانسيون راهنمايان همچنان با مشکل عدم هماهنگي و عدم حمايت از بخش‌هاي مختلف مواجه شوند و آن را در همايش و نشست‌هاي خود اعلام کنند؟

در اين ميان برخي از افراد و تشکل‌هاي گردشگري هنوز به مهم بودن برگزاري اين رويداد گردشگري اعتقاد ندارند تا جايي که جامعه راهنمايان گردشگري که خود را متولي قديمي راهنمايان مي‌داند از حمايت اين برنامه کنار کشيده است.

جامعه راهنمايان در بيانيه‌اي خطاب به اعضاي خود نوشت: به استحضار مي‌رساند هيات مديره جامعه راهنمايان ايرانگردي و جهانگردي در خصوص شرکت در اجراي مراسم کنوانسيون ٢٠١٧ در ايران که در تاريخ ششم بهمن ماه ١٣٩٥در شهرهاي زنجان، همدان، تهران، شيراز، اصفهان و يزد توسط سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به عنوان متولي و کانون انجمن‌هاي صنفي کارگري راهنمايان سراسر کشور به عنوان مجري انجام خواهد شد؛ بنابر تصميم و مصوبه هيات مديره و رهنمودهاي پيشکسوتان و موسسين جامعه راهنمايان ايرانگردي و جهانگردي بنابر مشارکت و همکاري‌هاي ناموفق در همايش‌هاي قبلي با کانون و دلايل متعدد ديگر امتناع و عدم حضور خود را در اجرا و مشارکت در مراسم‌ها و حتي مشاوره‌هاي فکري اين موضوع و رخداد اعلام مي‌کند.»

کسي حق ندارد با يک رويداد ملي قهر کند!

پس از اين بيانيه و جوسازي‌هايي که پيرامون برگزاري اين برنامه توسط برخي از تشکل‌هاي گردشگري شد، معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي در همان نشست روز ۶ دي ماه اعلام کرد: مي‌خواهم از بخش بخصوصي، تشکل‌ها، فعالان گردشگري و مديران استاني که درگير ميزباني اين برنامه هستند و همچنين تشکل‌هاي مربوطه ديگر دعوت کنم که در اين برنامه ملي حضور داشته باشند چون اين يک برنامه ملي است و کسي اجازه ندارد با اين برنامه ملي قهر کند. همه بايد دست در دست هم، ارزش‌هاي والاي مهمان‌نوازي و انسانيت اين مرز و بوم را عرضه کنيم. بنابراين اگر کسي در اين جمع غايب است، اميدواريم به زودي حضور پيدا کند.

بنابراين بهتر به نظر مي‌رسد آن‌هايي که اعلام آمادگي براي کمک به برگزاري اين کنوانسيون کرده‌اند دست به کار شوند و آن‌ها که به قول معاون گردشگري قهر کرده‌اند به خاطر آبروي ايران در اين زمينه همکاري کنند.

با اين وجود اگرچه کمتر از يک ماه ديگر به برگزاري اين رويداد بين‌المللي باقي است و با برگزاري اين برنامه به طور قطع چهره و تصويري که از ايران در رسانه‌هاي خارجي وجود دارد، تحت‌تاثير قرار مي‌گيرد اما بايد هر يک از استان‌هاي ميزبان راهنمايان خارجي آمادگي خود را براي پذيرايي از ايران ارزيابي کنند، نکته‌اي که نعمتي مديرکل ارزيابي و تبليغات گردشگري نيز به آن تاکيد کرده و گفته بود که بهتر است مديران کل ميراث فرهنگي اين ارزيابي را انجام دهند.

شايد پذيرايي از ۳۰۰ مهمان خارجي براي ايران آن هم در يک بازه زماني ۱۲ روزه به نظر کار آساني بيايد اما هر يک از اين افراد داراي سلايقي هستند و هر کدام سفير فرهنگي به شمار مي‌آيند و سلايق متفاوتي دارند از سوي ديگر هنوز هيچ يک از بخش‌هاي صنعت گردشگري ايران استاندارد نيست اما با اين وجود تمام بخش‌ها بايد سعي کنند که اين ميزباني به بهترين شکل ممکن انجام شود. چه تشکل هايي که از ميزباني اين برنامه جا مانده‌اند و چه بخش دولتي و چه هر يک از مردم هفت شهري که ميزبان اين راهنمايان خارجي هستند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن