آخرین اخبار
کد مطلب: 166668
آشفتگي سياسي شديد در نظام سياسي انگليس
تاریخ انتشار : 1395/10/08 12:04:02
نمایش : 565
سفير سابق ايران در فنلاند گفت: وضعيت فعلي انگليس نشان از يک آشفتگي سياسي در آن کشور دارد.

به گزارش بام ايران خبر؛ سيد رسول موسوي سفير اسبق ايران در فنلاند در خصوص اظهارات اخير نخست وزير انگليس عليه ايران و چرايي اين موضوع در برهه کنوني منطقه که شرايط حساسي را پشت سر مي گذارد، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: اين موضوع را مي توان در سه سطح بين المللي، منطقه اي و داخلي انگليس مورد بحث و توجه قرار داد. در سطح داخلي درست در همان زماني که خانم ترزا مي نخست وزير انگليس آن مسائل را عليه ايران مطرح مي کند، وزير خارجه آن کشور هم يک بحثي را عليه عربستان مطرح مي کند، اما دفتر نخست وزير ابتدا آن را تکذيب مي کند و بعد از آن شرايط را باز به گونه اي ديگر جلوه مي دهد.

کارشناس مسائل بين الملل اظهارکرد: وضعيت فعلي انگليس نشان از يک آشفتگي سياسي در آن کشور دارد، از طرفي آنها واقعيت هاي موجود در منطقه را مي دانند که اساساً منشاء تروريسم کجا است و از طرفي هم مي دانند که علت صدور تسليحاتشان به عربستان ريشه در کجا و در چه اتفاقاتي دارد.

وي بيان کرد: به نظرم در سطح منطقه اي، مجموعه کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس با نوعي احساس بي پناهي امنيتي مواجه شدند و اين کشورها حس امنيت خود را دروني نمي دانند، يعني امکان اينکه در امنيت به خودشان اتکا بکنند را ندارند و نياز به يک پشتوانه خارجي در اين خصوص دارند.

اختلاف مواضع ميان اعراب با ترامپ وجود دارد

موسوي گفت: با توجه به صحبت هايي که تاکنون ترامپ کانديدا و ترامپ منتخب آمريکا مطرح کرده که شايد متفاوت باشد با آن چيزي که ترامپي که به کاخ سفيد ورود پيدا مي کند، مي توان به وضوح به اين موضوع پي برد که حرف هاي تندي را عليه عرب ها مطرح کرده است که اين مي تواند باعث نگراني برخي کشورهاي عربي منطقه شود، کما اينکه هزينه هاي ميلياردي سعودي ها در حمايت از هيلاري کلينتون در انتخابات امريکا نيز بر اين اختلاف مواضع ميان ترامپ و عربستان صحه مي گذارد.

سفير اسبق ايران در فنلاند با بيان اينکه آمريکائي ها پيشتر مي گفتند که ما تامين کننده امنيت عربستان هستيم اما امروز حرف ديگري را مطرح مي کنند، ادامه داد: امروز آمريکا مي گويد که عربستان اين ميزان درآمد سرشار از نفت را که دارد ناشي از امنيتي است که ما براي آنها تامين کرده ايم و بايد هزينه آن را بدهند، يعني اين دفعه نه تنها آمريکا تضمين امنيت به آنها نمي دهد بلکه مي خواهد هزينه هاي تامين امنيت خود را هم از آنها بگيرد، بنابراين برخي عرب هاي منطقه به دنبال جايگزين امنيتي براي خود هستند.

کارشناس مسائل بين الملل افزود: در سطح بين المللي هم اتفاقي که در حال رخ دادن است اين است که آمريکا با نوعي آشفتگي تصميم گيري در سطح بين الملل مواجه است و علي رغم آنکه مي خواهد نشان دهد همچنان ابرقدرت است اما ديگر اين موضوع واقعيت ندارد و اين را مخالفين و حتي متحدان کاخ سفيد از مدت ها قبل مي دانند.

انگليس در قالب نو استعماري به منطقه مي آيد

رئيس اسبق دفتر مطالعات سياسي و بين المللي وزارت خارجه  ادامه داد: از طرفي آمريکا در سياست هاي خود اعلام مي کند که کاخ سفيد توجهش را از آتلانتيک و خاورميانه به سمت شرق چرخش خواهد داد هر چند که به نظر من اين موضوع تحقق نمي يابد و اين يعني در خاورميانه خلاء امنيتي وجود دارد و انگليس تصورش اين است که مي تواند از طريق بازگشت به منطقه در قالب «نواستعماري» و پرکردن خلاء پشتيباني امنيتي به دهه ۱۹۷۰ برگردد که در آن مقطع زماني انگليس دست بالاي امنيتي در منطقه را داشت و آن تضمين امنيتي را که آمريکا به کشورهاي عربي منطقه مي داد را انگلستان بدهد.

موسوي با بيان اينکه انگليسي ها بعد از قضاياي «برگزيت» در اروپا به انزوا کشيده شدند و هر کس که در آنجا به انزوا کشيده شود يعني در سطح بين المللي به گوشه اي رانده خواهد شد، اظهارکرد: انگليسي ها مي خواهند هم درآمد حاصل از صدور اسلحه خود را به عربستان و برخي ديگر کشورهاي عرب منطقه داشته باشند و هم حرف هايي از قبيل آنچه که وزير خارجه شان عليه سعودي ها مطرح کرده است را بزنند.

سفير اسبق ايران در فنلاند افزود: اين اظهارات نخست وزير انگليس در حد يک ايده است و اينکه چقدر توان اجرايي کردن اين موضوع را داشته باشند، جاي سوال دارد و من فکر مي کنم که جنبه اعلامي اين موضوع با جنبه اعمالي آن که تحقق و شدني بودن اين موضوع را نشان مي دهد، تفاوت هايي خواهد داشت.

آمريکا با تمام قدرت ادعايي خودش در منطقه شکست خورده است

کارشناس مسائل بين الملل اظهارکرد: همه مي دانند که قدرت نظامي آمريکا چندين برابر انگليس است و از طرفي هم مي بينيم که آمريکا در اجراي ايده خاورميانه جديد خود با شکست مواجه شده، از جنگ غزه گرفته تا ۳۳ روزه لبنان، افغانستان و عراق کلاً شکست خورده است.

وي گفت: مقامات آمريکائي حرف هايي را عليه نظام سوريه در ابتداي بحران آن کشور مطرح کردند که به طور مثال نظام سوريه بايد ساقط شود و بشار اسد ديگر بر سر کار نباشد و امروز اوباما که در حال ترک کاخ سفيد و سپردن امور به دست ترامپ است، موضع ديگري را مطرح مي کند مبني بر اينکه رفتن اسد اولويت اصلي امريکا نيست که اينها نشان از شکست ديگري براي آمريکا در منطقه دارد، بنابراين وقتي که آمريکا با آن قدرت به ظاهر بالاي خود وضعيتي اين چنين دارد، ديگر تکليف کشوري همچون انگليس روشن است.

موسوي در پايان در پاسخ به اين سوال که ايران چه اقدامي را بايد در اين خصوص انجام دهد، خاطرنشان کرد: داشتن تحليل صحيح کمک مي کند که ما در حد يک سري پاسخ هاي کلي و متناسب با آن اظهارات به آنها واکنش نشان دهيم، به طور مثال بگوييم که شما ظرفيتتان در همين حد است. اقدام نخست وزير انگليس يک «ديپلماسي عمومي» بود تا «ديپلماسي عملياتي» و مقام معظم رهبري هم بهترين پاسخ ممکن را به آنها در همان سطح ادعايي خودشان مطرح کردند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن