آخرین اخبار
کد مطلب: 166663
روز سرنوشت‌ساز يوزپلنگ ايراني؛
تيرخلاص به يوز در خشاب دولت محيط زيست/ابتکار برسر آزمون صداقت است
تاریخ انتشار : 1395/10/08 11:30:39
نمایش : 482
ابتکار که پيشتر مخالفتش با آغاز به کار معدن سنگ آهن D-۱۹ را به دليل نابودي يک زيستگاه حياتي يوز با قيد «فعلا» اعلام کرده بود اکنون بايد در نشست هيئت دولت بر سر اين موضوع به مذاکره بنشيند.
به گزارش بام ايران خبر؛ دشتي فراخ، خشک و آفتاب‌زده، که تا دوردست‌ها در آن نه قطره آبي ديده مي‌شود و نه طعمه‌اي اما شايد آخرين پناهگاه دست نخورده‌ي زيباي دونده‌ي ايراني باشد. کارشناساني که وجب به وجب زيستگاه‌هاي يوز در مرکز ايران را براي يافتن يک يوزپلنگ ماده دوربين گذاري کرده‌اند دست خالي بازگشته‌اند و حالا تنها اميدشان به گذرگاه‌هاي ميان مناطق اصلي است. جايي که قدم به قدمش را در هرم آفتاب و سوز سرما زير پا مي‌گذارند تا شايد نشاني از آخرين يوزپلنگ مادر ايراني بيابند. اما حالا دولتي که دست کم بخشي از آراء خود در انتخابات رياست جمهوري را مديون عنوان خودخوانده «دولت محيط زيست» بوده، درست در يکي از حياتي‌ترين اين گذرگاه‌ها، جايي ميان پناهگاه حيات وحش دره‌انجير و منطقه شکارممنوع آريز، عزمش را براي معدن‌کاري و استخراج سنگ آهن جزم کرده است.

اطلاعات به دست آمده از دوربين‌هاي تله‌اي نشان مي‌دهد دست کم نيمي از همه يوزپلنگ‌هاي شناسايي شده در استان‌هاي يزد و خراسان جنوبي، از اين منطقه عبور کرده‌اند و حداقل چهار يوزپلنگ در اين منطقه حضور دارند که به تازگي نيز تصويربرداري شده‌اند. اگر ابتکار و هيئت دولت بر سر استخراج سنگ آهن از اين معدن به توافق برسند، «دولت محيط زيست» ماشه‌اي را کشيده که تير خلاص را به بقاي يوزپلنگ ايراني در قلب ايران شليک مي‌کند.

تازه‌ترين عکس‌ها نشان از حضور يوزپلنگ‌ها بسيار نزديک به محل مورد نظر براي فعاليت معدني دارد
تازه‌ترين عکس‌ها نشان از حضور يوزپلنگ‌ها بسيار نزديک به محل مورد نظر براي فعاليت معدني دارد

سازمان محيط زيست «فعلا» مخالف است

معصومه ابتکار، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست پيشتر اعلام کرده که سازمان متبوعش با اين تصميم مخالف است اما اين مخالفت را به قيد «فعلا» مقيد کرده و گفته است: بهره برداري از آنومالي D۱۹ هنوز به طور کامل بررسي نشده است ولي سازمان محيط زيست فعلا مخالف بهره برداري از آنومالي D۱۹ است.

وي با بيان اين که سازمان محيط زيست به دليل حفظ گونه هاي ارزشمند طبيعت مخالف بهره برداري از اين محدوده است تاکيد کرده: به دليل حفظ گونه‌هاي ارزشمند طبيعت مانند پلنگ و يوزپلنگ نمي‌توانيم اجازه بهره برداري از آنومالي D۱۹ را بدهيم و تلاش مي‌کنيم تا در شوراي عالي معدن راه حلي براي حل اين مشکل پيدا کنيم.

با وجود اين سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران، تصريح کرده که بهره‌برداري از اين معدن قطعي و قريب الوقوع است و اکنون قرار است در نشست رسمي هيئت دولت و درحضور معصومه ابتکار اين موضوع به روي ميز دولت روحاني برود.

آخرين عکس از يوزپلنگ ماده در آريز که نوروز ۱۳۹۱ گرفته شد

اين محدوده يکي از آخرين اميدهاي حضور يوزپلنگ ماده ايراني است

معدن آنومالي شمالي يا D۱۹ که استخراج سنگ آهن در محدوده آن در دستور کار دولت قرار گرفته، بين دوشهرستان بافق و اردکان مشترک است و در ميان دو زيستگاه ارزشمند يوز قرار گرفته است. اين معدن که يکي از بزرگترين ذخاير معدني آهن در کشور به شمار مي‌رود در جنوب پناهگاه حيات وحش دره انجير و شمال منطقه شکار ممنوع آريز واقع شده است.

به گفته کارشناسان و براساس مطالعات انجام شده و تصاوير بدست آمده از يوزپلنگ آسيايي از سال ۱۳۹۰ تاکنون، اين منطقه يکي از مهمترين کريدورهاي مهاجرتي يوزپلنگ در کشور است. دست کم ۶ يوزپلنگ از همين منطقه بينابيني براي جابجايي ميان منطقه دره انجير و مناطق آريز و بافق استفاده کرده‌اند. اين در شرايطي است که کل جمعيت يوزپلنگ کشور کمتر از ۴۰ عدد برآورد مي شود.

نقشه زيستگاه‌هاي منطقه و يوزپلنگ‌هاي ثبت شده. محل تقريبي معدن D19 به رنگ قرمز مشخص شده است

باتوجه به مهاجرت هاي وسيعي که يوزهاي ايراني بين مناطق تحت حفاظت دارند، در صورت حفاظت از اين کريدور مهاجرتي، در هر زماني اين شانس وجود دارد تا با تقويت روند حفاظتي و ورود يوزهاي جديد از مناطق پيراموني، جمعيت يوزهاي هر دو منطقه ارتقا پيدا کند. در شرايطي که آخرين شانس ها براي حفاظت از آخرين بازمانده هاي يوزپلنگ ايراني باقي مانده است، هرگونه تخريب زيستگاه آن هم به شکل گسترده، آسيب جدي و جبران ناپذيري به وضعيت يوزپلنگ وارد مي‌کند.

نکته حياتي آنجاست که از سال ۹۰ که از يوزهاي ماده در آريز، دره انجير و سياهکوه عکسبرداري شد، تا کنون هيچ گزارش و تصويري از يوز ماده يا زاد و ولد در زيستگاه‌هاي استان يزد به دست نيامده است و اکنون تنها اميد کارشناسان براي يافتن يوزپلنگ‌هاي ماده در زيستگاه‌هاي مرکزي ايران به همين مناطق بينابيني محدود مي‌شود که در حال حاضر تيمي ورزيده به بررسي جزء به جزء اين مناطق مشغولند.

آخرين عکس از يوزپلنگ ماده در دره انجير که تابستان ۱۳۹۰ گرفته شده

معدن همجوار ورشکسته و تعطيل است/اگر سازمان مجوز بدهد همه چيز از دست مي‌رود

هومن جوکار، مدير پروژه حفاظت از يوزپلنگ آسيايي پيشتر در اين باره اعلام کرده است: نزديک به سه سال است که شرکت چادرملو به دنبال اکتشاف سنگ آهن در D۱۹ است که سازمان محيط زيست با اين روند مخالف است و مجوز نداده است.

همان يوزپلنگ ماده‌ي دره‌انجير، اين بار در سياهکوه، در يکي از آخرين تصاويري که اسفندماه ۱۳۹۰ از او ثبت شده و اندکي پس از آن ناپديد شد

جوکار تصريح مي‌کند: متوليان معدن براي انجام فعاليت‌هاي معدني در مناطق حفاظت شده نيازمند مجوز سازمان محيط زيست هستند و اگر سازمان اين مجوز را صادر کند و بعد در مرحله مطالعه و گمانه زني آنها به اين نتيجه برسند که بايد بهره‌برداري هم صورت گيرد ديگر نمي‌توان جلوي بهره‌برداري را گرفت و عملاً زيستگاه و همه حيات وحش‌اش از بين مي‌رود که در اين ميان اهميت يوز و طعمه‌هاي يوز در اين منطقه براي ما دو چندان است.

رقابت بر سر ارزش اقتصادي اين معدن ميان دو شهرستان بافق و اردکان براي تصاحب آن در حالي شکل گرفته که حتي قيمت جهاني آهن نيز جذابيت اقتصادي ايجاد نمي‌کند و استخراج سنگ آهن را کم صرفه کرده است و خام‌فروشي آن در مقايسه با ارزش زيستگاهي منطقه هيچ توجيه ملي و اقتصادي ندارد. در همين منطقه، معدن سنگ آهن رباط پشت بادام، به علت مشکلات صادرات حدود ۲ سال تعطيل بود و کارگرانش خانه‌نشين بودند. با وجود اين اکتشاف و بهره‌برداري از اين منطقه از مطالبات جدي شرکت ايميدرو به شمار مي‌رود و اين در حالي است که سازمان محيط زيست براي حفاظت از اين منطقه تنها ۵ محيط‌بان در اختيار دارد که پول تعمير موتورسيکلت اين محيط‌بان‌ها و تأمين برق پاسگاهش را نيز ندارد.

توله‌هاي به جا مانده از همان يوزپلنگ ماده، از سال ۱۳۹۰ تا کنون بين دره انجير و آريز و ديگر مناطق جا به جا مي‌شوند. اين عکس به تازگي در جنوب دره انجير و کاملا نزديک به محل معدن ثبت شده است

به اين ترتيب ايميدرو تيري را در خشاب دولت گذاشته که قلب نماد ملي محيط زيست ايران را نشانه گرفته است. اکنون بايد ديد، معصومه ابتکار، معاون رئيس جمهوري که بارها دولت متبوعش را «دولت محيط زيست» خوانده و دست کم بخشي از آراي اين دولت در انتخابات رياست جمهوري از قِبل همين شعار به صندوق‌ها ريخته است، توان کنار گذاشتن پرونده‌ي قتل گربه‌سان محبوب ايراني از ميز کابينه را دارد يا همدست با هيئت دولت، ماشه‌ي تير خلاص به يوزپلنگ ايراني را خواهد کشيد؟

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن