آخرین اخبار
کد مطلب: 166651
خطر مصرف منظم آسپرين براي مبتلايان به سرطان رحم
تاریخ انتشار : 1395/10/07 12:30:12
نمایش : 381
به گفته محققان، مصرف منظم و بيش از حد داروهاي التهاب غيراستروئيدي (NSAID) مانند آسپرين و ايبوپروفن با افزايش خطر مرگ در بيماران مبتلا به سرطان رحم همراه است.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، پژوهشگر ارشد مطالعه تئودور براسکي از دانشگاه ايالت اوهايو در ايالات متحده، مي گويد: «داده هاي اخير نشان مي دهد که مهار التهاب از طريق استفاده از NSAID در سرطان آندومتر و پيشرفت آن نقش دارد. يافته هاي ما غافلگيرکننده بود، زيرا مخالف با نتايج مطالعات قبلي بود که بيان مي کرد NSAID ها مي توانند موجب کاهش التهاب و جلوگيري از پيشرفت سرطان يا کاهش خطر مرگ ناشي از برخي سرطان ها مانند سرطان روده بزرگ شوند.»

در مطالعه و بررسي بيش از ۴۰۰۰ نفر، محققان دريافتند که مصرف منظم NSAID  خطر مرگ ناشي از سرطان آندومتر را در زنان مبتلا به نوع ۱ اين سرطان که نوع شايع آن است و کمتر تهاجمي است، تا ۶۶ درصد افزايش مي دهد.

ارتباط ميان بيماراني که در زمان تشخيص بيماري، در گذشته يا در حال حاضر، NSAIDها را مصرف مي کردند، آمار قابل توجهي بود، اما در ميان بيماراني که اين قرص ها را در بيش از ۱۰ سال گذشته استفاده کرده اما مصرف شان قبل از تشخيص بيماري متوقف شده بود، اين ارتباط بيشتر بود.

با توجه به اين مطالعه که در مجله موسسه ملي سرطان منتشر شده، استفاده از NSAID ها با مرگ و مير ناشي از شکل معمولا تهاجمي تر سرطان، ارتباطي ندارد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن