آخرین اخبار
کد مطلب: 166649
شاهچراغ در محاصره تجارت‌خانه‌ها/ ميراث شيراز چگونه حراج شد
تاریخ انتشار : 1395/10/07 12:15:06
نمایش : 532
قلب بافت تاريخي شهر شيراز و اطراف حرم شاهچراغ را مجتمع‌هاي تجاري فراگرفته است مجتمع‌هايي که به جاي خانه‌هاي تاريخي ساخته شدند و اجناس خارجي مي فروشند.

به گزارش بام ايران خبر ؛  اگر کسي بعد از چند سال به شهر شيراز برود و بخواهد به آرامگاه شاهچراغ رفته و زيارتي کند، براي او شهر دو رنگ دارد؛ يکي رنگ توسعه و ديگري رنگ تخريب.

شيراز و بافت تاريخي آن را با خانه‌هاي تاريخي‌اش مي‌شناسند که داراي تزئينات بسيار زيادي است خانه‌هايي که گوشه گوشه آن حتي سردر ورودي و سقف‌ها نقاشي، مقرنس و آيينه کاري شده است و هر کدام اگرچه سبک و سياق سليقه شيرازي‌ها را دارد اما متفاوت از يکديگر بوده و هر کسي سعي کرده خانه‌اش را زيباتر کند از درختان نارنج در خانه و حوض‌هاي آبي رنگ و پنجره‌هاي ارسي نقاشي شده. حالا اما بخش اعظمي از اين خانه‌ها تخريب شده و به جاي آنها خيابان کشيده و مجتمع‌هاي تجاري متعددي ساخته‌اند.

مجتمع‌هايي که برخي از مغازه‌هاي داخل آنها راه افتاده و به فروش اجناس معمولا چيني و خارجي مي‌پردازند اين درحالي است که عنوان انتخاب شده براي اين مجتمع‌ها، فرهنگي، اجتماعي، گردشگري و مذهبي است اما در داخل هيچ يک از آنها نه مي‌توان مغازه صنايع‌دستي ديد نه مجتمع تفريحي و نه حتي فرهنگي.

شايد اين برنامه براي درازمدت باشد اما آنچه که تا کنون قابل مشاهده است و از زمان ساخت اين مجتمع‌ها رخ داده چيز ديگري را به نمايش مي‌گذارد. مجتمع‌هاي شيکي که در جوار حرم شاهچراغ ساخته شده‌اند و برخي از آنها مانند مجتمع «نارنج» بسته است و معلوم نيست تا چه زماني واحدهاي تجاري آن به فروش مي‌رسد. اين را مسئول فروش اين مجتمع مي‌گويد و اعلام مي کند که قيمت ها معمولا توافقي است اما تا اطلاع ثانوي هيچ فروشي انجام نمي‌شود به همين دليل است که پاساژ را بسته‌اند.

اما مجتمع تجاري بين‌الحرمين داراي مغازه‌هاي متعددي است که بخشي از آن به فروش رفته و بخشي ديگري توسط يک ارگان خريداري شده تا به هايپر مارک تبديل شود. با اين وجود مغازه‌داراني که هنوز پاي ثابت مجتمع‌هاي تجاري نشده‌اند بعد از مدتي فعاليت قصد فروش مغازه را دارند.

يکي از آنها که در اينترنت تبليغ کرده و نوشته که قيمت توافقي خواهد بود، به خبرنگار مهر مي‌گويد: سرمايه‌ام بايد چند سالي بخوابد تا اين مجتمع‌ها رونق بگيرد من نمي‌توانم چنين کاري کنم فکر مي‌کردم اين مغازه‌ها به سرعت فروش رفته و مجتمع‌ها پر مي‌شود اما اين طور نشد. به همين دليل مي‌خواهم با نرخ کمتري يعني متري ۳۳ ميليون تومان مغازه‌ام را بفروشم.

مدير فروش يکي از مجتمع‌هاي تجاري که حدود ۳۰۰ مغازه را در اختيار براي فروش دارد نيز مي‌گويد: واحدهاي اصلي قيمت پايه ۴۵ ميليون توماني براي هر متر مربع را دارند اما اين قيمت بستگي به شرايط قرارداد و مالک خواهد داشت همچنين نرخ هر مترمربع براي واحدهاي داخل پاساژ متفاوت است و در آينده اين نرخ بالاتر نيز مي‌رود.

يکي ديگر از مسئولان فروش واحدهاي تجاري ادامه مي‌دهد: مجتمع تجاري بين‌الحرمين داراي حدود ۵۰۰ واحد تجاري بين ۱۸ تا ۴۰ متري است. اين نرخ براي هر متر واحدهاي تجاري بين ۴۰ تا ۹۰ ميليون تومان براي متغير است.

مجتمع تجاري بين الحرمين

با اين وجود شهر شيراز به خصوص بافت تاريخي آن را مجتمع‌هاي تجاري فراگرفته؛ از مغازه‌هاي اطراف و بازار سنتي گرفته تا پاساژهاي جديد الاحداثي که گويا براي فروش آنها بايد تبليغات زيادي کرد چون خريداري ندارند. آنطور که مجتمع نارنج درحال حاضر بسته شده و بسياري از مغازه‌هاي ديگر خالي هستند با اين حال مسئولان فروش اين واحدها به هر متقاضي اعلام مي‌کنند که نرخ و مکان همه توافقي است بلکه خريداري پيدا شود!

اما پشت پرده ساخت اين مجتمع‌هاي تجاري خانه‌هاي تاريخي دوره قاجار و زنديه است که تخريب شدند تا اين مجتمع‌ها ساخته شوند. خانه‌هايي با تزئينات و معماري ايراني را تخريب کردند تا مجتمع بسازند و ساختمان‌هاي جديدي که تنها در ظاهرشان تلاش شده معماري ايراني به کار رود. 

اميد نظري که از خريداران اين واحدهاي تجاري واقع شده در بين الحرمين است مي‌گويد پلاني از اين مجتمع در اختيارش قرار داده‌اند تا هر کجا از پاساژ را که مايل است انتخاب کند اما به او گفته‌اند که هر متر مربع را مي‌تواند تا ۵۰ ميليون تومان بخرد اما اگر هايپر مارکت طبقه بالايي مجتمع بين‌الحرمين ساخته شود ديگر اين قيمت را نمي‌دهند. چون نرخ مغازه‌ها بالا مي‌رود.

او مي‌گويد: به فرض که تمام مغازه‌ها فروش برود آن وقت کجا بايد ماشين فروشندگان و خريداران پارک شود؟ در حياط خانه‌ها؟ ترافيک اينجا پس از شروع به کار واحدهاي تجاري سرسام آور خواهد شد.

نظري يکي از افرادي است که خانه خود را متري ۲۰۰ هزار تومان فروخت تا الان به جاي خانه‌اش که در مجتمع بين‌الحرمين قرار گرفته يک واحد تجاري بخرد. او مي‌گويد: خانه‌ام تاريخي بود و از پدرانم به ارث رسيد اما آن را در فهرست ميراث ملي ثبت نکردم مي‌ترسيدم ديگر نتوانم آن را بفروشم. سقف خانه‌ام نقاشي روي چوب بود و ديوارهايش کاشي آبي داشت هر روز يک مشکلي برايش به وجود مي‌آمد به من گفتند اگر خانه‌ات را نفروشي ديگر از تو نمي‌خريم روزهاي آخر برق خانه‌ام را قطع کردند تا مجبور به فروش شوم من هم پول لازم داشتم خانه‌ام بزرگ بود و پولش را مي‌خواستم حالا پشيمان هستم به من که خانه‌ام را متري ۲۰۰ هزار تومان دادم مغازه‌اي با متري ۵۰ ميليون تومان مي خواهند بفروشند.

احمد سپاسي نيز از مالکان خانه‌هاي قديمي در بافت تاريخي شيراز بوده که خانه‌اش در طرح بين‌الحرمين قرار گرفته است، او که در بازار سنتي مغازه دارد مي‌گويد: ۳۵۰ متر خانه‌ام را متري ۷۰۰ هزار تومان فروختم و الان پشيمان هستم چون من آن خانه را مي‌توانستم گران‌تر بفروشم اما طمع کردم فکر نمي‌کردم واحدهاي تجاري تا اين حد گران باشد مي‌توانستم نفروشم آن وقت نه آن خانه زيبا تخريب مي‌شد و نه الان دنبال يک خانه شبيه آن بودم.

مجتمع تجاري اطراف شاهچراغ

سپاسي مي‌گويد: بعد از دو سه سال آپارتمان نشيني دلمان براي آن خانه با حياط بزرگش تنگ شده الان خانه‌هايي را مي بينم که به اقامتگاه تبديل شده‌اند و يا آنها را به مرکز فرهنگي تبديل کرده‌اند بعضي از اوقات مي‌روم به بهانه اينکه يادي از خانه‌ام کنم. حالا اگر بخواهم ديگر نمي‌توانم مثل آن را پيدا کنم و يا بسيار گران است. مردم متوجه شدند که نبايد خانه‌هاي قديمي‌شان را مي‌فروختند.

آثار باقي مانده از خانه هاي قديمي تخريب شده

مشاهدات خبرنگار مهر حاکي از آن است که اگرچه مسير اطراف شاهچراغ صاف و ساماندهي شده اما هنوز مي‌توان رد خانه‌هاي تاريخي و قديمي را مشاهده کرد که اطراف شاهچراغ تخريب شدند تا فضاي خالي به وجود آيد و يا مجتمع هاي مدرن ساخته شوند هنوز هم از هر کسي که دلش به حال ميراث شهر شيراز مي‌سوزد مي توان شنيد که خانه هاي قديمي و تاريخي را به ارزان‌ترين نرخ ممکن خريداري و به گران‌ترين نرخ ممکن تبديل به پاساژ کرده و مي‌فروشند. از متري ۲۰۰ هزار تومان براي خريد تا متري ۱۰۰ ميليون تومان براي فروش واحد تجاري.

خانه پورنواب قبل از تخريب

نمونه آن را مي‌توان براي خانه پورنواب مثال زد که ۴۹۰ متر مربع مساحت داشت و ۳۳۰ ميليون تومان آن را خريدند و تخريب کردند. خانه پورنواب که از جمله خانه‌هاي تاريخي متعلق به دوره زنديه در شيراز بود سرنوشتي مانند سرنوشت ۱۰۰ خانه تاريخي ثبتي وغيرثبتي که دو سال پيش در طرح بين‌الحرمين قرار گرفت و تخريب شده بودند، داشت.

در حال حاضر زمين‌هاي شرقي شاهچراغ متري يک ميليون و ۲۰۰ هزار تومان نرخ دارد اما در اين ميان هم هنوز خانه‌هاي باارزش وجود دارد. حالا مردم شيراز به اين نتيجه رسيده‌اند که حفظ خانه‌هايشان ارزش بيشتري داشت تا تبديل آنها به ساختمان‌هاي جديد. اتفاقي که خيلي دير افتاد.  

از سوي ديگر حالا که قرار است در قلب زيارتي و تاريخي شيراز، واحدهاي تجاري جايگزين بافت تاريخي شوند تا اجناس خارجي بفروشند، بايد از متوليان امر پرسيد ايجاد اين تعداد واحد تجاري، ترويج مصرف‌گرايي بين مردم آن هم به قيمت تخريب بناهاي قديمي و احداث بناهاي جديد، چقدر مطابق با سبک زندگي ايراني و اسلامي است؟

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن