آخرین اخبار
کد مطلب: 166634
HIV ريسک حمله قلبي را ۲ برابر مي کند
تاریخ انتشار : 1395/10/05 08:27:03
نمایش : 1058
يک مطالعه جديد نشان مي دهد افراد مبتلا به ويروس HIV(ايدز) تا دو برابر بيشتر از افرادي که ايدز ندارند، در معرض خطر حمله قلبي قرار دارند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، به گفته پژوهشگران، افزايش احتمال حمله قلبي، حتي در افرادي که ويروس ايدز در آن ها با داروهاي ضدويروسي به صورت غيرقابل تشخيص در خون، سرکوب شده، هم وجود دارد.

دکتر ماتيو فاينستاين، متخصص قلب و عروق در دانشکده پزشکي دانشگاه نورث وسترن شيکاگو بيان کرد که دلايل متعددي براي اين افزايش خطر وجود دارد. به گفته وي، «به نظر مي رسد عامل کليدي، التهاب مزمن ناشي از HIV  است که حتي زماني که هيچ ويروس قابل تشخيصي در خون وجود ندارد، نيز اين التهاب ادامه دارد.»

فاينستاين توضيح داد که خطر ابتلا به بيماري قلبي و سکته مغزي بيشتر است، زيرا که ويروس مخزني را در بافت هاي بدن نگه مي دارد که محرک يک پاسخ التهابي و ايمني مزمن است و مي تواند منجر به توسعه پلاک التهابي و در نهايت سکته قلبي و مغزي شود. علاوه بر اين، تجمع پلاک در بيماران مبتلا به HIV نسبت به افراد بدون عفونت، ۱۰ تا ۱۵ سال زودتر اتفاق مي افتد.

در اين مطالعه بيش از ۱۱ هزار فرد مبتلا به HIV  در ايالات متحده مورد بررسي قرار گرفتند. محققان ميزان حملات قلبي در عموم مردم را با ميزان حملات قلبي در ميان اين بيماران HIV  مقايسه کردند.

به گفته فاينستاين، اگر اين خطر را بتوان به دقت پيش بيني کرد، پس از آن مي توان بيماران را با داروهايي که خطر را کاهش مي دهند، از جمله داروهاي کاهش فشار خون و کلسترول، درمان کرد.

طبق گفته فاينستاين، حدود ۱.۲ ميليون آمريکايي و حدود ۳۵ ميليون نفر در سراسر جهان مبتلا به HIV هستند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن