آخرین اخبار
کد مطلب: 166610
روايت روزنامه نگار مالزيايي از سفر به ايران
تاریخ انتشار : 1395/10/01 13:40:45
نمایش : 776
سفر خبرنگاران به ايران و انتشار سفرنامه هايشان در رسانه هاي کشور خود، منشأ بسياري از سفرهاي ديگر به کشورمان شده است.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  «خبرگزاري ايرنا» پس از روي کار آمدن دولت يازدهم، تعداد قابل ملاحظه اي روزنامه نگار از کشورهاي مختلف ضمن سفر به ايران، سفرنامه هايي را در رسانه هاي خود منتشر کردند که به باور کارشناسان منشأ بسياري از سفرهاي ديگر به کشورمان شده است؛ گزارش هايي که در نشريات بين المللي نظير گاردين، ديلي ميل، نشنال جئوگرافيک و ... منعکس کننده جاذبه هاي ايران بوده اند.

در تازه ترين روايتي که از سوي يک روزنامه نگار در يک رسانه خارجي صورت گرفته، روزنامه نگار سان ديلي مالزي جنبه هاي مختلف گردشگري ايران را تشريح کرده است. تان سيوک چو در روايت خود از ايران نوشته است: «مکان هاي تاريخي گسترده، معماري منحصر به فرد، باغ هاي بسيار زيبا، يک درخت قديمي سرو 4 هزار و 500 ساله و مهندسي بومي، ايران را به مقصدي بي نظير تبديل کرده است.» به باور او، سفر به ايران يکي از بايدهاي زندگي است.

اين روزنامه نگار مالزيايي در ادامه گزارش خود يادآور شده است که تاريخ درخشان ايران باعث ثبت 21 اثر تاريخي آن در يونسکو شده و با اين رقم، ايران پس از چين با 50 اثر و هند با 35 اثر در جايگاه سوم آسيا قرار دارد. تان سيوک چو درباره جزئيات سفر خود به ايران نيز توضيح داده است: «اخيرا 10 نفر از ما با موتورسيکلت در سفري 13 روزه مساحت 980 کيلومتري بين شيراز - تهران را پيموديم و در اين مسير از تخت جمشيد، پاسارگاد، يزد، ميبد، ابيانه، اصفهان، کاشان و قم ديدن کرديم که مناطق بسيار شگفت انگيزي بودند.»

وي از قم به عنوان دومين شهر مذهبي ايران ياد و تخت جمشيد را به عنوان برجسته ترين اثر تاريخي کشورمان عنوان کرده است. اين روزنامه نگار مالزيايي، با اشاره به امپراتوري داريوش هخامنشي به عنوان بزرگ ترين امپراتوري آن زمان، خاطرنشان کرده است: «ثروت گسترده تخت جشميد از سوي پلوتارک از تاريخ نگاران يونان باستان اين گونه ذکر شده است که قبل از سوزاندن ساختمان هاي چوبي و سنگي در 330 سال قبل از ميلاد مسيح، اسکندر مقدوني به 10 هزار قاطر و 5 هزار شتر به منظور غارت اموال تخت جمشيد نياز داشته است!»

هتل داد يزد، کاروانسراي زين العابدين، مسجد جامع اصفهان، ساختمان هاي ابيانيه و کاشان از ديگر اماکن تاريخي هستند که اين گردشگر مالزيايي به تشريح آنها پرداخته است.

ساختار بادگيرهاي ايراني نيز وي را تحت تاثير قرار داده و در اين باره نوشته است: «علاوه بر سازندگان عالي، ايرانيان در زمان باستان مهندسان زبده و مبتکري بوده اند. بادگيرهايي که براي هدايت باد و خنک نگه داشتن لايه هاي زيرزميني و محصولات موجود در آن مورد استفاده قرار مي گرفته است، از سوي ايرانيان باستان ساخته شده است.»

اين روزنامه نگار گردشگر در پايان، ايران را براي کساني که قصد خريد دارند گنجينه اي از صنايع دستي شامل نقاشي هاي مينياتوري، تابلو فرش، گليم، گلدوزي، جعبه هاي معرق يا خاتم کاري، منسوجات پنبه و قلمکاري و همچنين موادغذايي محلي مانند زعفران، پسته، آجيل، بادام زميني و ... معرفي کرده است.

 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن