آخرین اخبار
کد مطلب: 166605
سن ازدواج؛ بهانه جديد براي "عبور از قوانين اسلامي" يا "کسب رضايت يونيسف"؟
تاریخ انتشار : 1395/10/01 13:18:50
نمایش : 869
آيا تمام مسائل و مشکلات زنان جامعه حل شده است که دوستان مجلسي به دنبال فتوا براي ممنوعيت ازدواج دختران ۱۳ ساله مي روند؟ در شرايطي که بهترين دختران واجد شرايط ازدواج، هنوز همسر پيدا نکرده اند و روز به روز سن ازدواج افزايش مي يابد، دختران ۱۳ ساله به راحتي شوهر پيدا کرده و ازدواج مي کنند ولي بقيه نمي توانند؟ عده اي مي خواهند سن قانوني ازدواج را به ۱۸ سال برسانند تا مورد پذيرش کنوانسيون و قوانين سازمان هاي بين المللي واقع شوند. بر اساس کدام شاخص اين سن را مجاز مي دانند؟ آيا دختران زير ۱۸ سال نيازمند پناهگاه عاطفي امن نيستند؟ چرا بايد طبق احکام سکولار غرب پيش برويم؟

به گزارش بام ايران خبر ؛ به نقل از پايگاه خبري تحليلي طنين ياس، خانواده يکي از مهم ترين و اساسي ترين ارکان يک جامعه است که تنها دروازه ورود به اين کانون ”ازدواج” است. ازدواج در تمامي جوامع و اديان به خصوص در دين مبين اسلام از اهميت بالايي برخوردار است به طوريکه طبق منابع اسلامي، نيمي از دين انسان با ازدواج کردن کامل مي شود؛ نفس اين عمل موجب تشکيل يک واحد جديد، موجب آرامش زن ومرد، مايه کمال و اتمام شخصيت آن ها خواهد شد. علاوه بر اين، بقاى نسل، آرامش و تعادل روحى و جسمى، سلامت اخلاقى و اجتماعى جامعه، تامين نياز طبيعي و غريزي انسان، ارضاى حس محبت از فوايد مشهود ازدواج بوده و بدون آن، هم زن و هم مرد هردو ناقص و تمام مسايل ديگر، فرع بر آن محسوب مي شوند.

وقتي ازدواج يک چالش معرفي مي‌شود

متاسفانه يکي از چالش هاي اخير جامعه ايراني، مقابله با فرهنگ وارداتي است که ميل به ازدواج در جوانان را به شدت کاهش مي دهد؛ تبليغ تجرد گرايي، ازدواج سفيد و گريز از مسئوليت هاي خانوادگي موجب شده تا جوانان کمتر به ازدواج ترغيب شوند. اينگونه تفکرات حاصل کارهاي ضد فرهنگي است که در اثر ماهواره و تبليغات غربي در بطن جامعه ايراني شکل گرفته و نيازمند فرهنگ سازي عميق است. البته در کنار اين موضوع مسائل مختلف همچون ميل به ادامه تحصيل، بيکاري، اعتياد، مشکلات اقتصادي و تشريفات ازدواج نيز در اين رابطه مزيد بر علت هستند.

مقام معظم رهبري بارها و بارها بر اهميت ازدواج و از بين بردن تشريفات اضافه، تاکيد کرده اند و نهادهاي فرهنگي، از جمله سازمان صداو سيما را نيز مخاطب قرار داده اند ايشان در سال ۱۳۷۰ در ديداري با گروه اجتماعي اين سازمان فرموده اند:

«يکي از موضوعات زنده‌ اي که الان در ميان مردم مطرح است، تشريفات ازدواج است. البته اين موضوع، کار گروه خانواده است؛ اما شما مي توانيد کمک کنيد. اين‌گونه موضوع ها، موضوع هاي زنده‌ اي است که طرح آن حقيقتاً در وضع زندگي مردم تأثير مي گذارد. تشريفات ازدواج، پدر مردم را درآورده است؛ هرچه هم گفته مي شود، اثر نمي کند؛ اين را شما به ميان مردم بياوريد و آن کساني که دنبال مهريه‌ي زيادي و جهيزيه‌ي آن‌چناني هستند، يک هفته خوب عرقشان را در بياوريد! يقيناً کساني پيدا خواهند شد که براي اين کارها بهانه‌هاي معمولي را به شما خواهند گفت - آقا اگر مهريه‌مان را بالا نبريم، دخترمان را طلاق مي دهند - اما شما بايد قبلاً مطلب را براي خودتان پخته کنيد و جوابش را در دست داشته باشيد؛ و تا کسي اين‌طور گفت و گزارشگر شما منتقل کرد، شما به زبان مناسب و با شکل هنرمندانه‌اي به او پاسخ بدهيد. »

نظر به چنين موضوعي، در حال حاضر بايد يکي از دغدغه هاي جامعه شناسان و مسئولين، بهبود اوضاع ازدواج جوانان، چه به لحاظ فرهنگي و چه به لحاظ اقتصادي باشد اما متاسفانه قانون تسهيل ازدواج جوانان که سال ها پيش به تصويب رسيده است هنوز به طور دقيق اجرا نشده و عملکرد مسئولين را زير سوال برده است.

قانون تسهيل ازدواج جوانان چه بود و چه شد؟

بر اساس اين قانون که در سال ۱۳۸۴در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد، دولت مکلف شد تا صندوق اندوخته ازدواج جوانان را به منظور توانمند سازي جوانان براي تشکيل خانواده ايجاد نمايد تا برحسب تشخيص کميته سامان ازدواج، به مزدوجين نيازمند به اجاره مسکن، وام وديعه مسکن پرداخت کند. همچنين کليه دستگاه هاي دولتي، نهادهاي عمومي و شهرداري هاي داراي تسهيلات رفاهي، فرهنگسرا و تالار، باشگاه و اردوگاه موظفند با هماهنگي کميته سامان ازدواج، فضاهاي خود را براي برگزاري جشن و مراسم ازدواج در اختيار زوج هاي واجد شرايط قرار دهند.

اعطاي وام کمک هزينه، فرهنگ سازي براي آداب ازدواج آسان، طرح جامع آموزش و مشاوره قبل و بعد از ازدواج ، اولويت دسترسي به فرصت هاي شغلي، وام اشتغال و وام مسکن به افراد متاهل، از موارد مهم اين قانون است که هنوز به درستي اجرا و پيگيري نشده و طبق اظهارات نمايندگان مجلس شوراي اسلامي دولت و معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري تاکنون گزارشي مبني بر اجراي اين قانون توسط دستگاه ها ارائه نداده اند.

بازي جديد با سرنوشت دختران کم سن در غبار اوضاع مجردهاي در آرزوي ازدواج

در اين شرايط که بسياري از دختران و پسران مجرد و در آستانه ازدواج به دلايل مطرح شده، فرصتي براي تشکيل خانواده پيدا نمي کنند، چندي پيش عده اي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي خدمت روحاني عالم آيت الله مکارم شيرازي رسيدند و درباره ازدواج دختران در سنين پايين از ايشان پرسش نمودند. آيت الله مکارم شيرازي نيز در پاسخ به سوال فاطمه ذوالقدر نماينده مجلس درباره ازدواج دختران زير 13 سال با اذن ولي و مجوز دادگاه پاسخ داد:

«من از نظر فتوا اين اجازه را نداده و نمي‌دهم. ممکن است در گذشته چنين چيزي جايز بوده؛ اما اکنون به خاطر مفاسدي که دارد تا زمانيکه دختر به بلوغ عقلي نرسد و قدرت تصميم‌گيري نداشته باشد، اجازه ازدواج ندارد و حکم باطل بودن چنين ازدواجي را مي‌دهم.»

تمام شرايط موجود کشور بر فتواي عالم گرانقدر صحه مي گذارد. متاسفانه ازدواج زود هنگام دختران نابالغ عملي نکوهيده است که پيامدهايي را براي فرد و جامعه رقم مي زند. اما امروز موضوع اصلي، چالشي و مهم کشور ما بر خلاف آن چيزي که نمايندگان عنوان کرده اند، ازدواج کودکان نيست؛ آنچه مهم است بالا رفتن سن ازدواج جوانان به دليل فراهم نبودن شرايط است.

قطعا هدف اين گزارش حمايت از ازدواج کودکان نيست، بلکه انتظار مي رود که اگر نمايندگان تا اين حد نگران اوضاع ازدواج هستند، راهنمايي درباره موضوعات مهم تر و گسترده تر در باب ازدواج را از علما بخواهند. ازدواج کودکان در کشور ما واقعا آمار قابل طرحي ندارد و به ندرت اتفاق مي افتد. مگر چند درصد از دختران ايراني در حال حاضر به اجبار درسن زير ۱۳ سال ازدواج مي کنند؟

رهبر فرزانه انقلاب در سخناني درباره بالا رفتن سن ازدواج در کشور مي فرمايند:

«چرا سن ازدواج در کشور ما بالا رفته؟ مگر جوان هفده ساله، هجده ساله، نوزده ساله، احتياج ندارد به اطفاء نياز جنسي و غريزه‌ي جنسي؟ ما بايد به اين فکر کنيم. خب، از آن‌طرف مي گويند که اين ها خانه ندارند، شغل ندارند، درآمد ندارند؛ ببينيم چگونه مي شود کاري کرد که همه‌ي اين ها با هم جمع بشود. ما نبايد تصور بکنيم که حتماً بايستي يک نفري يک خانه‌ي مِلکي داشته باشد، يک شغل درآمدداري داشته باشد، بعد ازدواج بکند؛ نه، اِن يَکونوا فُقَرآءَ يُغنِهِمُ اللهُ مِن فَضلِه».

پاسخ آيت الله مکارم شيرازي بسيار با درايت بود

دکتر فرشته روح افزا معاون شوراي فرهنگي اجتماعي زنان در رابطه با حضور برخي نمايندگان و پرسش از آيت الله مکارم شيرازي در گفت و گو با خبرنگار طنين ياس گفت: آيت الله مکارم شيرازي بسيار با درايت و ذکاوت در اين مورد پاسخ دادند؛ ايشان فرموده اند که با ازدواج دختراني که به بلوغ عقلي نرسيده اند و قدرت تصميم‌گيري ندارند، مخالف هستند. درحالي که اين فتوا از سوي برخي مسئولان کشور به گونه اي تعبير شده است که گويي ازدواج براي تمام دختران ۱۳ سال حرام است.

وي افزود: گاهي دختري به سن ۳۰ سالگي مي رسد ولي هنوز به بلوغ عقلي نرسيده و قدرت تصميم گيري ندارد که در چنين شرايطي ازدواج براي اين شخص نيست جايز نيست؛ پس در اين شرايط دختر ۱۳ ساله که جاي خود دارد. اين بحث بسيار روشن است و فردي که هنوز به بلوغ عقلي نرسيده نمي تواند، نقش همسر و مادري آرامش بخش را ايفا کرده و بنيان خانواده را حفظ کند.

ازدواج دختران کم سن، آمار غير قابل دسترس و پاييني

اين کارشناس امور زنان و خانواده اظهار داشت: آيا تمام مسائل و مشکلات زنان جامعه حل شده است که دوستان مجلسي به دنبال فتوا براي ممنوعيت ازدواج دختران ۱۳ ساله مي روند؟ در شرايطي که بهترين دختران واجد شرايط ازدواج، هنوز همسر پيدا نکرده اند و روز به روز سن ازدواج افزايش مي يابد، دختران ۱۳ ساله به راحتي شوهر پيدا کرده و ازدواج مي کنند ولي بقيه نمي توانند؟

روح افزا با بيان اينکه ازدواج دختران کم سن، آمار غير قابل دسترس و پاييني دارد، گفت: غير از دختراني که از سن نرمال ازدواجشان گذشته، بيش از شش ميليون دختر در کشور در سن ازدواج هستند اما نمايندگان مجلس با توقف بروي چند مورد نادر که مربوط به ازدواج هاي افراد نابالغ است، از موضوع اصلي عبور کرده اند.

اين پژوهشگر با بيان اينکه نمايندگاني که به دنبال طرح چنين موضوعاتي هستند، اهداف سياسي دارند، اظهار داشت: نيت حل مشکلات زنان نيستند بلکه اين افراد به دنبال سياسي کاري هستند و ترجيح مي دهند کارهايي را انجام بدهند که مورد قبول سازمان هاي بين المللي باشد. زيرا براي حضور يافتن و مانور در نشست هاي بين المللي نياز به چنين آمارهايي دارند.

اهداف سياسي براي پاسخگويي به کنوانسيون هاي بين المللي

روح افزا تصريح کرد: اين گروه مي خواهد سن قانوني ازدواج را به ۱۸ سال برسانند تا مورد پذيرش کنوانسيون و قوانين سازمان هاي بين المللي واقع شوند. بر اساس کدام شاخص اين سن را مجاز مي دانند؟ آيا دختران زير ۱۸ سال نيازمند پناهگاه عاطفي امن نيستند؟ چرا بايد طبق احکام سکولار غرب پيش برويم؟

وي افزود: سوال من اين است که اگر دختر ۱۳ ساله اي توانمندي ازدواج و تشکيل خانواده را داشته و نياز به ازدواج و شرايط مطلوب نيز براي او به وجود آمده باشد، آيا بايد تا سن ۱۸ سالگي صبر کند؟ آيا اين کار خلاف قوانين اسلامي و طبيعت انسان ها نيست؟

روح افزا گفت: اگر راست مي گوييد و به دنبال حل مسائل ازدواج هستيد. از آمار دختران فراري اطلاعي داريد؟ دختراني که به دليل جلوگيري از ازدواجشان از خانه فرار کرده و به اجبار به تن فروشي کشيده شده اند؟ آيا از آمار سقط هاي غيرقانوني که وزارت بهداشت اطلاع داده است، خبر دارند؟

چرا بايد مانع دختراني که در اوج بلوغ و توانمندي، تمايل به ازدواج پيدا کرده اند، بشويم. ازدواج هرگز اجباري نيست و اگر دختري بخواهد مي تواند هميشه مجرد بماند. در اين شرايط راه کار غلط اين است که براي قانع کردن يونيسف و يونسکو مانع ازدواج افراد و در نتيجه گسترش روابط نامشروع و فساد در جامعه شويم.

وي با اشاره به وضعيت دختران ۱۳ تا ۱۸ ساله اروپايي اظهار داشت: در بسياري از کشورهاي اروپايي دختران زير ۱۸ سال ارتباط جنسي برقرار مي کنند و در کشور انگلستان از بچه هاي بچه دار حمايت مي کنند تا از فرزندانشان مراقبت کنند. با اين حال مي خواهند کشور ما را به سمتي ببرند که دختران به جاي ارضاي مشروع خواسته هاي خود و ازدواج، به سمت روابط نامشروع و سقط جنين بروند.

روح افزا با اشاره به اظهارات يکي از نمايندگان مجلس درباره اينکه در حال جلب نظر موافق علما هستند تا ماده ۱۰۴۱ قانون مدني در خصوص سن ازدواج اصلاح شود و تنها اذن پدر و شرط سن مدنظر نباشد، خاطرنشان کرد: اگر مي خواهيد به مسئله ازدواج کمک کنيد، بهتر است پيگير قانون تسهيل ازدواج جوانان باشيد.  

به علما از وضعيت واقعي مشکلات مجردها بگوييد

وي تصريح کرد: اگر به نزد علما مي رويد لطفاَ درباره بيکاري، نداشتن مسکن، سو استفاده هايي که از زنان در محيط هاي کاري صورت مي گيرد، صحبت کنيد آيا تمام مشکلات دختران را حل کرده ايد که براي چنين موضوعاتي به نزد علما مي رويد؟ چرا اعتراضي به حق آرايش که در فيش حقوقي پرستاران نداريد و از اختلاط برخي محيط هاي کاري که موجب ازهم پاشيدن نظام خانواده شده است صحبت نمي کنيد؟

روح افزا در پايان گفت: تحت عنوان آموزش ايدز، در مدارس و مهدکودک ها به کودک و نوجوان مسائل جنسي را آموزش مي دهند. اينترنت بدون کنترل در اختيار افراد زير ۱۸ سال قرار مي دهند و محرک هاي گوناگون را در جامعه افزايش مي دهند و انتظار دارند که در اين سنين ازدواجي هم صورت نگيرد.   

بديهي است که اگر مفهوم خانواده در جامعه به درستي نهادينه شود و حمايت هاي ضروري از طرف دولت صورت بگيرد، شاهد تغييرات شگرف و رويارويي عظيمي با تهاجمات فرهنگي خواهيم بود و اگر اين کانون، سالم و پايدار باشد، هم بر آينده و هم بر وضع فعلي جامعه تأثير خواهد گذاشت.  با اين حال و پس از گذشت سال ها هنوز خبري از بهبود اوضاع ازدواج در کشور نيست؛ به تناسب اين موضوع افزايش آمار طلاق در بعضي مناطق کشور بسيار چشمگير شده است. با اين تفاسير برخي مسئولين به جاي چاره انديشي براي بالا رفتن سن ازدواج و کمک به جوانان مجرد، به دنبال غبارآلود کردن فضا براي عدم پيگيري موضوعات مهم تر هستند.

در پايان ذکر اين نکته ضروري به نظر مي رسد که اميدواريم مسئولان در اولويت بندي دغدغه‌ها و برنامه‌هاي خود بازنگري داشته باشند تا پرداختن به مسائل کم اهميت و نادر را جايگزين مسائلي مانند ازدواج جوانان و تحکيم بنيان خانواده نکنند. با توجه به آمارهايي که از سوي مرکز آمار کشور منتشر مي‌شود، زنگ خطر کاهش تمايل جوانان به ازدواج در کشور به صدا در آمده است و اگر هم اکنون چاره‌اي انديشيده نشود و معضلات بر سر راه ازدواج جوانان حل نشود ممکن است در آينده‌اي نه چندان دور اين معضل به بحراني تبديل شود که ديگر نتوان براي آن نسخه‌اي پيچيد.

انتهاي پيام/خ

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن