آخرین اخبار
کد مطلب: 166603
آيا مردم ايران حقوق خود را نمي‌دانند؟!
تاریخ انتشار : 1395/10/01 13:10:06
نمایش : 735
دولت‌مردان به جاي آنکه 3 سال از وقت خود را صرف گردآوري حقوق شهروندي مي‌کردند، مي‌توانستند 2 سال براي عملي شدن‌ آن‌ها زمان اختصاص دهند.

به گزارش بام ايران خبر ؛به نقل از آناج، شايد پيامک روحاني و دعوت او براي آشنايي با حقوق شهروندي را ديده باشيد. با يک جست‌وجوي ساده در  اينترنت نيز مي‌توانيد به متن کامل اين حقوق دست يابيد و مواد آن را يک‌به‌يک مشاهده کنيد، آنچه که در برابرتان خواهيد ديد منشوري است که دولت‌مردان مي‌گويند تدوين آن سه سال به طول انجاميده است اما آنان که اهلِ مطالعه‌ي حقوق هستند و با کتاب‌هاي امثال کاتوزيان و امامي سروکار دارند خيلي خوب مي‌دانند آنچه که دولت‌مردان از آن به عنوان حقوق شهروندي ياد و تدوين آن را در بوق و کرنا مي‌کنند، از قبل نيز وجود داشته است.

اکثر قريب‌ به اتفاق مفاد حقوق شهروندي در اصول قانون اساسي، قانون مدني و ساير قوانين آمده است و تنها کاري که دولت‌مردان کرده‌اند، گردآوري آن‌ها به صورت يک کتابچه بوده است. حتي آن‌هايي که حقوق‌خوان و حقوقدان نيز نمي‌باشند، به صورتِ کاملاً عرفي با حقوقِ خود آشنايند.

پسر 10 ساله نيز مي‌داند در اين جامعه حق حيات دارد و بايد دولت تفريحات سالم و آموزشي رايگان براي او فراهم کند، زنان نيز با حقوق خود خيلي بهتر از هرکس ديگري آشنا هستند و تک‌ تکِ مردم ايران نه از روي مطالعه، بلکه با تکيه بر منطق و انصاف مي‌توانند خوب را از بد تشکيل دهند.

علي‌ايحال با تمام اين اوصاف روحاني در آستانه انتخابات از منشوري رونمايي مي‌کند که بندهاي آن را مردم از قبل حفظ بودند اما رئيس‌جمهور مي‌خواهد بگويد قبل از اين چنين چيزهايي وجود نداشت و دولت تدبير و اميد ايراني‌ها را با حقوق خود آشنا کرد.

چنانچه رؤساي جمهور در طول سال‌هاي اخير قانون اساسي را به نحو احسن اجرا مي‌کردند، ديگر نيازي به اين بازي‌ها نبود. اين حقوقي که دولت‌مردان از آن‌ها دم مي‌زنند پيش از اين نيز وجود داشته و با رونمايي از منشور حقوق شهروندي به وجود نيامده اما مشکل اينجاست که بسياري از آن‌ها در عمل روي زمين مانده است.

کاش دولت‌مردان به جاي آنکه براي گردآوري اين حقوق 3 سال زمان خرج مي‌کردند و هزينه‌ي اضافي برجاي مي‌گذاشتند، نصف اين مدت را صرف اجراي اين حقوق مي‌کردند. آنوقت ديگر طبق ماده 3 همان منشور، معلولين از حقوق خود محروم نمي‌شدند، ماده 10 در برابر ديدگان عموم بارها نقض نمي‌شد و ماده 24 که از آن به عنوان ويژگي‌هاي دولت ياد مي‌گردد در حد يک شعار باقي نمي‌ماند!

دولت‌مردان مي‌توانند منشور حقوقي را تابلو کنند و در اقصي‌نقاط کشور نصب نمايند و با مواد آن را با طلا بنويسند و حتي به خط نستعليق منتشر نمايند تا زيبايي‌اش افزون‌تر گردد لکن تا آن هنگامي که اين حقوق در عمل به حق‌دار نمي‌رسد، پشيزي ارزش ندارد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن