آخرین اخبار
کد مطلب: 166589
بسيج دانشجويي دانشگاه صداوسيما خطاب به لاريجاني:
نگذاريد بيش از اين منافع ملي تضييع شود
تاریخ انتشار : 1395/09/30 10:16:40
نمایش : 475
بسيج دانشجويي دانشگاه صداوسيما با توجه به تصويب تمديد تحريم‌هاي ۱۰ ساله عليه ايران، در نامه‌اي به لاريجاني، خواستار توقف همکاري داوطلبانه و توسعه سريع برنامه هسته‌اي صلح‌آميز جمهوري اسلامي ايران شد.

به گزارش بام ايران خبر ؛ به نقل از پايگاه اطلاع رساني سازمان بسيج دانشجويي؛ بسيج دانشجويي دانشگاه صدا و سيما در نامه اي به علي لاريجاني، رئيس مجلس، خواستار  توقف همکاري داوطلبانه و توسعه سريع برنامه هسته‌اي صلح‌آميز جمهوري اسلامي ايران شد.

 

متن نامه به شرح زير است:

برادر گرامي جناب آقاي دکتر علي لاريجاني
رييس محترم مجلس شوراي اسلامي
سلام عليکم

همانگونه که مستحضريد طرح تمديد تحريم هاي ضد ايران موسوم به داماتو با اجماع کنگره و سنا به تصويب رسيد. اوباما رييس جمهور آمريکا برخلاف تعهداتش در برجام نه تنها اين مصوبه کنگره را وتو نکرد، بلکه جان کري، وزير امور خارجه آمريکا با صراحت تاکيد کرد که دولت آمريکا تمديد تحريم هاي ده ساله را ناقض برجام نمي داند. طرح تمديد تحريم هاي ده ساله ضد ايران به اذعان متن توافقنامه ناقض بندهاي ۲۱ و ۲۴ و ۲۶ و ۲۹ برجام مي باشد. با اين مصوبه کنگره که اينک تبديل به قانون شده حداقل چهار بند از تحريم هايي که قرار بود با برجام برداشته شود تا سال ۲۰۲۶ تمديد و تثبيت مي شود و طبق اذعان رييس جمهور و ديگر اعضاي تيم مذاکره کننده کشورمان نقض آشکار و صريح برجام محسوب مي شود.


طبق ماده سوم « قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوري اسلامي ايران در اجراي برجام» که مهرماه ۹۴ به تصويب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي رسيد: « دولت موظف است هرگونه «عدم‌پايبندي» طرف مقابل در زمينه لغو مؤثر تحريم‌ها يا بازگرداندن تحريم‌هاي لغوشده و يا «وضع تحريم تحت هرعنوان ديگر» را به‌دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ايران انجام دهد و همکاري داوطلبانه را متوقف نمايد و توسعه سريع برنامه هسته‌اي صلح‌آميز جمهوري اسلامي ايران را سامان دهد به‌طوري‌که ظرف مدت دو سال ظرفيت غني‌سازي کشور به يکصد و نودهزار سو افزايش يابد.»


در ماده سوم نامه مقام معظم رهبري درمورد اجراي برجام تاکيد شده است: « در سراسر دوره‌ي هشت‌ساله، وضع هرگونه تحريم در هر سطح و به هر بهانه‌اي (از جمله بهانه‌هاي تکراري و خودساخته‌ي تروريسم و حقوق بشر) توسّط هر يک از کشورهاي طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظّف است طبق بند ۳ مصوّبه‌ي مجلس، اقدامهاي لازم را انجام دهد و فعّاليّتهاي برجام را متوقّف کند»


تکليف و الزام دولت در قبال نقض عهد طرف مقابل در برجام  يعني توقف همکاري داوطلبانه و توسعه سريع برنامه هسته اي صلح آميز جمهوري اسلامي ايران روشن است؛ اما رييس جمهور در واکنش به نقض عهد طرف مقابل طي دو نامه به وزير امور خارجه و رييس سازمان انرژي اتمي تنها به حرکتي سمبليک و نمادين بسنده کرده است. طبق بند ۳۷ برجام هر گونه اعتراض کشورمان به نقض عهد طرف مقابل تنها در صورت مخالفت يکي از اعضاي ۵+۱ از جمله خود کشور آمريکا باعث بازگشت تمامي تحريم هاي قبلي عليه کشورمان مي شود لذا دستور رييس جمهور به وزير امور خارجه و پيگيري هاي حقوقي آقاي ظريف از طريق کميسيون مشترک برجام فايده و حاصلي نداشته و جلوي تضييع حقوق و منافع ملي را نمي گيرد.


جناب آقاي لاريجاني؛
طبق تاکيدات دلسوزان نظام، محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است، دچار نقاط ابهام و ضعفهاي ساختاري و موارد متعدّدي است که در صورت فقدان مراقبت دقيق و لحظه‌به‌لحظه،‌ ميتواند به خسارتهاي بزرگي براي حال و آينده‌ي کشور منتهي شود .

 

با توجه به تمديد تحريم هاي ده ساله و  نقض عهد آشکار امريکايي ها که همه مسئولان کشوري و لشکري بر آن اتفاق نظر دارند و از آنجايي که طبق متن پر ابهام و تفسير پذير برجام راه شکايت از آمريکا و احقاق حقوق ملت ايران از طريق کميسيون مشترک برجام بسته است، لذا از حضرتعالي انتظار داريم ، هر چه سريعتر طبق « قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوري اسلامي ايران در اجراي برجام» و نامه مقام معظم رهبري اقدامات لازم براي ملزم کردن دولت در  توقف همکاري داوطلبانه و توسعه سريع برنامه هسته‌اي صلح‌آميز جمهوري اسلامي ايران را مبذول فرماييد و نگذاريد بيش از اين منافع ملي تضييع گردد و خسارات محض به ملت ايران تحميل گردد.


والسلام علي من اتبع الهدي
بسيج دانشجويي دانشگاه صدا و سيما

انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن