آخرین اخبار
کد مطلب: 166582
ميوه هاي مناسب براي سلامت کليه ها
تاریخ انتشار : 1395/09/29 10:48:46
نمایش : 576
ميوه حاوي فيبر، ويتامين ها و موادمعدني بوده، اما برخي از ميوه ها مناسب تر از ساير ميوه ها براي سلامت کليه ها است. به طور کلي، اين گروه از ميوه ها بايد غني از مواد آنتي اکسيداني از جمله فلاونوئيدها، ويتامين A، ويتامين C، ويتامين E و ميزان کمي پتاسيم باشد. در صورت داشتن سنگ کليه يا بيماري مزمن کليوي با پزشک خود درباره مصرف بهترين نوع ميوه ها مشورت کنيد.

به گزارش بام ايران خبر ؛ کليه‌ها يک جفت عضو لوبيايي شکل و قهوه‌اي رنگ مي‌باشند که در طرفين ستون فقرات و در موازات اصلي مهره ۱ تا ۳ کمري قرار دارند. کليه ها مسئول فيلتر کردن مواد سمي ازخون و تنظيم سطوح آب و نمک بوده، همچنين باعث تنظيم فشارخون و تعادل PH يا اندازه گيري ميزان اسيد و قليا در بدن مي شود. بنابراين از مناسب ترين ميوه ها براي کمک به تعادل PH در بدن، ساخت سيستم ايمني، کاهش التهاب و حفاظت از بدن در برابر سرطان و بيماري قلبي استفاده کنيد.


انتخاب ميوه

براي سلامت کليه ها، ميوه هاي سرشار از فيبر و با خواص ضد التهابي مفيد است. سيب باعث کاهش کلسترول و تنظيم سطح آن در بدن مي شود. انگور قرمز حاوي فلاونوئيدهايي به نام رسوراترول بوده که با افزايش آرامش ماهيچه اي در رگ هاي خوني مي تواند باعث کاهش التهاب شود. کرنبري نيز به حفظ اسيدي بودن ادرار کمک کرده تا مانع از عفونت مجاري ادراري و در نهايت عفونت کليه شود. بلوبري و رزبري حاوي ويتامين C و منگنز و همجنين آنتوسيانين بوده که ترکيبي با خواص ضدالتهابي است. توت فرنگي و گيلاس نيز حاوي آنتي اکسيدان هايي براي حفظ سلامت قلب است.


سنگ هاي کليوي

براساس انستيتوي لينوس پاولينگ در ايالات متحده، در صورت داشتن سنگ کليه ناشي از اتصال موادمعدني به يکديگر در ادرار، ميوه هاي سرشار از پتاسيم مانند موز مي تواند موثر باشد. همچنين براساس مقاله منتشر شده در مجله باليني انجمن امريکايي نفرولوژي، نوشيدن روزانه يک ليوان آب پرتغال مي تواند باعث کاهش اسيديته ي ادرار و کمک به کاهش رشد سنگ هاي کليوي شود.


بيماري مزمن کليوي

در صورت ابتلا به بيماري مزمن کليوي از مصرف موز و پرتغال اجتناب کنيد. يکي از وظايف کليه ها حفظ سطح سالمي از پتاسيم در خون است که باعث تنظيم ضربان قلب و حفظ عملکرد درست ماهيچه ها مي شود. در صورت عدم کارکرد درست کليه ها، سطح پتاسيم به صورتي خطرناک افزايش يافته که منجر به ضربان قلب غيرطبيعي و حتي حمله قلبي خواهد شد. همچنين از ساير ميوه ها با ميزان بالايي از پتاسيم مانند کيوي، ملون، شليل، زردآلو، انبه، پاپايا، آلو سياه خشک، کشمش و ساير ميوه هاي خشک اجتناب کنيد. همچنين مصرف ميوه ي ستاره اي به دليل محتواي بالاي اسيداگزاليک توصيه نمي شود.

منبع: نسخه

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن