آخرین اخبار
کد مطلب: 166529
ساماندهي تورهاي گردشگري براي حفاظت از بيابان لوت
تاریخ انتشار : 1395/09/22 13:39:01
نمایش : 751
روايت مسئولان اداره کل ميراث فرهنگي 3 استان #سيستان و بلوچستان، #کرمان و #خراسان جنوبي از حفاظت حريم #کوير #لوت.

به گزارش بام ايران خبر؛ با ثبت جهاني کوير لوت، گردشگران اين منطقه رشد چمشگيري داشت. در اين ميان حفاظت از حريم کوير لوت به دغدغه اي مهم تبديل شد، تا جايي که زهرا احمدي پور در نامه اخير خود به استاندارهاي 3 استان درگير درباره حفاظت از حريم بيابان لوت هشدار داد، در اين گزارش سعي شد تهديدات حريم کوير لوت و راهکارهاي مبارزه با آن بررسي شود.

معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اخيرا در نامه اي به استاندارهاي 3 استان خراسان جنوبي، کرمان و سيستان بلوچستان درباره حفاظت از حريم بيابان لوت هشدار و خواستار توجه به ضوابط حريم اين اثر طبيعي شد.

در اين نامه حدود عرصه و حريم بيابان لوت در استان خراسان جنوبي شهرستان نهبدان، بخش مرکزي، دهستان نه و روستاهاي دهسلم، چاه داشي و حيدرآباد، عرصه حريم بيابان لوت در استان کرمان بخش شهداد، دهستان تکاب، روستاهاي شفيع آباد و ده سيف و عرصه محدوده حريم بيابان لوت در استان سيستان و بلوچستان را شهرستان زاهدان، بخش نصرت آباد، دهستان نصرت آباد و روستاي گراغه عنوان شد.

حسن رمضاني مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان خراسان جنوبي، در اين باره گفت: «بعد از جهاني شدن کوير لوت، تعداد گردشگران اين کوير بويژه تورهاي گردشگري و آفرود افزايش پيدا کرد. اين تورها متاسفانه با رعايت نکردن استاندارها مي توانند به کلوت ها، تپه هاي شني و ... ساير بخش هاي کوير لوت آسيب بزنند، در نتيجه اين نياز احساس مي شود که در کوير، جاهايي براي اين قبيل ورزش ها و فعاليت ها در نظر گرفته شود، تا به حريم کوير لوت آسيبي وارد نشود.»

او افزود: «علاوه بر جاذبه هاي گردشگري، کوير لوت منايع و ذخاير زيرزميني نيز دارد، با توجه به اينکه کوير لوت به 3 استان نسبتا محروم متصل است، بايد راهکاري انديشيد که فعاليت هاي معدني جديد در اين ناحيه با هماهنگي با سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري باشد.»

رمضاني گفت: «بعد از ثبت جهاني اين کوير، جلسات زيادي با اداره کل ورزش و جوانان استان داشتيم تا تورهاي گردشگري کوير لوت ساماندهي شود، از طرفي با سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبي نيز جلساتي داشتيم که در آن ها تأکيد شد که اگر قرار است فعاليت جديد معدني در اين ناحيه انجام شود حتما با هماهنگي با سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري باشد. بايد دقت داشت، علاوه بر اينکه از ظرفيت گردشگران نهايت استفاده را برد، تمهيدي انديشيد که گرشگران به حريم کوير لوت آسيب نرسانند.»

لزوم جلوگيري از تورهاي غيرمجاز کويرگردي و آفرود در حريم کوير لوت

محمد جهانشاهي معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي استان کرمان و مدير پايگاه ثبت جهاني بيابان لوت در منطقه شهداد درباره نامه معاون رئيس جمهوري مبني بر حفاظت از حريم بيابان لوت گفت: «با توجه به رشد صنعت گردشگري در کشور و به دنبال آن در استان کرمان، و با توجه به راهبردهاي گردشگري استان، حوزه اکوتوريسم با محوريت بيابان گردي يکي از بحث هاي اصلي بود و تلاش زيادي انجام شد که از ظرفيت هاي اکوتوريست در راستاي توسعه گردشگري در استان استفاده شود.»

او مشارکت دادن مردم در توسعه اقامت هاي بوم گردي را يکي از اقدامات انجام شده در بحث توسعه زيرساخت ها اعلام کرد و گفت: «در کنار اين برنامه هاي توسعه اي، يک سري برنامه هاي کنترلي و نظارتي نيز داشتيم. بعد از اينکه ثبت جهاني کوير لوت اتفاق افتاد، براساس ضوابط منطقه را پايش و مديريت کرديم، و سعي شد کارهاي توسعه اي به حفاظت حريم کوير لوت خدشه اي وارد نکند. با مديريت در حوزه گردشگري بايد از تورهاي غيرمجاز طبيعت گردي، آف رود و ... برنامه هايي که در چارچوب ضوابط نبودند و در عرصه کوير لوت، برگزار مي شدند جلوگيري به عمل مي آمد.»

جهانشاهي ادامه داد: «از طرفي اين تورها از درگاه هاي مختلفي وارد مي شدند و هماهنگي هاي لازم وجود نداشت و مي توانست براي حريم کوير لوت مخاطره ايجاد کند. به عنوان مثال نبرد آفرود از يکي از ورودي هاي شمال غربي لوت که جز منايع تغذيه اي آب محسوب مي شد، اعتراضات زيادي از سوي دوستداران طبيعت را در پي داشت، با جلساتي که داشتيم تلاش کرديم که همه بپذيرند سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نهاد متولي در اين زمينه است، و محدوده کوير لوت بايد تحت نظارت اين سازمان باشد.»

ساماندهي فعاليت هاي گردشگري با ابلاغ آئين نامه تورهاي طبيعت گردي و بيايان گردي

او افزود: «خوشبختانه با نامه دکتر زهرا احمدي پور بر اين مسئله بيشتر تأکيد شد. بعد از اين نامه جلساتي با نهادهاي مختلف داشتيم، و اکنون تقريبا همه برنامه هاي هوايي و زميني در اين محدوده از کانال ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و پايگاه ثبت جهاني بيابان لوت در منطقه شهداد کنترل مي شود. بعلاوه به دنبال اين هستيم بحث راننده تورها را ساماندهي کنيم تا راننده هاي متخصص اين کار را انجام دهند، از طرفي ورود تورهاي بدون راهنماي متخصص به اين ناحيه ممنوع است.»

معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي استان کرمان گفت: «آئين نامه تورهاي طبيعت گردي و بيايان گردي در معاون گردشگري کشور در حال تدوين است و پس از ابلاغ اين آئين نامه بسياري از امور ساماندهي مي شود. ما سعي کرديم برنامه هاي سنگين طبيعت گردي و کويرگردي را به بخش هاي جنوبي استان هدايت کنيم تا اين برنامه ها در خارج از عرصه و حريم بيابان لوت انجام شوند.»

همه تورهاي کويرگردي استان سيستان بلوچستان با اداره کل ميراث فرهنگي استان برگزار مي شود

مجيد کلانوري معاون ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سيستان و بلوچستان نيز در اين باره گفت: «همه تورهايي که در اين استان برگزار مي شود با هماهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اين استان بود، در نتيجه سعي شد استاندارها رعايت شود تا به حريم کوير لوت آسيبي وارد نشود.»

او تأسيس کمپينگ گردشگري در نصرت آباد را از جمله برنامه هاي اداره کل سامان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اعلام کرد و گفت: «ما قصد داريم با ايجاد اين کمپينگ، گردشگران کوير را ساماندهي کنيم. تاکنون 2 ميليارد تومان اعتبار از منابع استاني براي راه اندازي اين کمپينگ جذب شده است، تصميم داريم در صورت امکان از کاروان سراي قديمي نصرت آباد استفاده کنيم و اين اعتبار را براي ايجاد کمپينگ در اين کاروانسرا هدايت کنيم.»

کلانوري ادامه داد: «همه تورهاي گردشگري اين استان بويژه تورهاي گردشگري کوير لوت هدفمند است و مسير از پيش تعيين شده اي، براي گردشگران اين کوير با هماهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در نظر گرفته شده است، البته عده اي گردشگر از استان هاي خراسان جنوبي و کرمان وارد استان سيستان و بلوچستان مي شوند، در نتيجه معتقدم اگر مرزهاي استان ها مشخص باشد، مي توان مشکلات را بهتر ساماندهي کرد.»

او افزود: «وقتي ضوابط مربوط به حريم کوير لوت و جرايم مربوط به تخلفات يا سهل انگاري در اين حريم از سوي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به صورت مشخص و به استان ها ابلاغ شود، راحتتر مي توان مسئله را ساماندهي کرد.»

معاون ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سيستان و بلوچستان ادامه داد: «در حال حاضر تعامل خوبي بين اداره کل محيط زيست، استانداري و ساير نهادهاي مرتبط با اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري وجود دارد، و اميدواريم اين تعامل بيشتر شود.»

مجتبي ميرحسيني معاون گردشگري استان سيستان و بلوچستان نيز در اين باره گفت: «تاکنون همه تورها و برنامه هاي گردشگري اين استان با هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري بود و مخاطره خاصي در اين استان در محدود کوير لوت نداشتيم، اما با اين نامه حساسيت دستگاه هاي اجرايي استان درباره حفاظت از حريم کوير لوت بيشتر برانگيخته مي شود و هماهنگي بهتري بين اين دستگاه ها با سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري را شاهد خواهيم بود.»

چرا گرم ترين نقطه جهان نيازمند حفاظت است؟

کوير لوت با مساحتي حدود 175 هزار کيلومتر، در شمال شرقي استان کرمان و ميان 3 استان خراسان جنوبي، سيستان و بلوچستان و کرمان، حدود 10 درصد وسعت کشور را دربر گرفته است. منطقه اي که تاکنون 3 هزار اثر تاريخي از جمله درفش 5هزارساله شهداد يعني قديمي ترين درفش جهان در آن کشف شده است. لوت را به عنوان گرم ‎ترين نقطه زمين مي شناسند تا آن جا که در سال 2005 با دماي 70.7 درجه سانتي گراد، رکورد گرم ترين دما در همه زمين را ثبت کرد.

گرم ترين نقطه زمين هر سال ميزبان گردشگران بسياري است، اما تعدادي از تورهاي گردشگري غيرقانوني با رعايت نکردن ملزومات و استانداردها يا با برگزار کردن مسابقات آفرود در حريم کوير لوت، نه تنها در دراز مدت ظرفيت هاي گردشگري در اين منطقه را توسعه نمي دهند، بلکه مي توانند تهديدي براي حريم لوت باشند. تهديدي که مي تواند بسياري از منابع و ظرفيت هايي را از بين ببرد که به راحتي قابل بازگشت نيستند. امروز لوت با نگراني چشم انتظار گردشگراني است که مي توانند مثل تيغ 2 لبه باشند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن