آخرین اخبار
کد مطلب: 166249
قلم ها را به بهانه هاي واهي نشکنيم!!
تاریخ انتشار : 1395/08/19 07:03:07
نمایش : 1661
به گزارش بام ايران خبر ؛ دکتر حسن روحاني رياست محترم جمهوري در سخنراني خود  در مراسم افتتاحبه بيست و دومين نمايشگاه مطبوعات اظهار داشتند : بي‌ترديد رسانه، مطبوعات و اصحاب آن به فرهنگ و ارتباط افکار مردم با حاکميت و انتقال نظر حاکميت و فراهم آوردن زمينه براي توسعه جامعه، کمک مي‌کنند. رسانه يکي از عوامل اصلي توسعه است و توسعه هم وسيله‌اي براي توسعه فعاليت رسانه‌هاست.

دکتر روحاني در بخشي ديگر از سخنان خود  افزودند : ما اشتباه مي کنيم و نياز به هدايت داريم انتقاد سازنده و انتقاد کننده و نه نقاد و هتاک .

وي اضافه کردند : هتاکي هنر نيست ولي نقادي و انتقاد سازنده هنر است ، انتقاد کنيد و راه درست را به ما نشان دهيد اگر ما خطا مي کنيم .
سخنان رياست محترم جمهوري را به فال نيک ميگيريم و اميدوارم اين سخنان در تمامي سطوح مختلف دولت و از جمله استان چهارمحال و بختياري   مد نظر قرار گرفته که همين موضوع هدف اين ياداشت را تشکيل مي دهد:

اي کاش مديران استاني دولت تدبير و اميد  به سخنان رياست محترم جمهوري اعتقاد داشتند، مديراني که نياز شديد به تعريف و تمجيد از عملکرد انجام  نداده خود در مطبوعات دارند ، مديراني که اگر انتقادي از عملکرد حوزه مديريتي آنان شد سريع دست به شکايت مي شوند ، خبرنگاران را به طرق  مختلف ميترسانند ، ارتباط هاي خبري و تعامل با خبرنگاران را قطع مي کنند و  از اين اهرم مانع چاپ مطلب انتقادي از خود در مطبوعات مي شوند ، مديراني که کارهاي کلان و طرح هاي مهمي دارند و بايستي بيشتر وقت خود را صرف آن امور کنند سطح خود را چنان پايين مي آورند که ارتباط با رسانه ها را  خود  تنظيم مي کنند و به رسانه اي  آگهي هاي خود را  مي دهند که انتقادي از آنان  نکند  ، مديراني که اخبار دستگاه  خود را خود آنطور که ميخواهد مي نويسد و به روابط عمومي مي دهد که براي رسانه ها ارسال کند! ، مديري که ارسال خبر و آگهي به رسانه ها را خودش انجام مي دهد و به رسانه اي آگهي ميدهد که مجيز گوي وي هستند و ...

اگر ما بعنوان عضو کوچکي از جامعه رسانه اي علاوه بر اطلاع رساني از خدمات و عملکرد مديران به  انتقاد سازنده و بيان مشکلات نپردازيم به   رسالت خبرنگاري خود جفا کرده ايم اگر نقدي را منتشر کنيم به هزاران تهمت متهم مي شويم . ما هم جمله اسطوره اي سر سبز و زبان سرخ را بارها شنيده ايم ولي اعتقادي به آن نداريم و از مشکلات استان تا رفع شدن  آنان و پاسخگويي مسئولان به افکار عمومي خواهيم نوشت ، خواهيم نوشت  استان آب و آفتاب مردمش مشکل تامين آب دارند خواهيم نوشت  هنوز تعدادي از  روستاهاي آن با تانکر آبرساني مي شوند و مشکل آب شرب دارند ، خواهيم نوشت  دومين استان کشور از نظر بيکاري هستيم و جوانان بيکارش  راهي عسلويه ميشوند ، خواهيم  نوشت  تحصيلکرده هاي آن بيکار هستند و بعضا چه دختر و چه پسر دچار افسردگي شده اند ، خواهيم نوشت  صنايع آن در چه وضعيتي هستند و . .

اي کاش رئيس جمهور محترم در سخنراني خود به مديران دولتي هم  مي گفت سعه صدر داشته باشند ، آستانه تحمل خود را در مقابل خبرنگاران بالا ببرند و از رسانه هاي منتقد نهراسند ، رسانه ها را فرصت بدانند نه تهديد ، بسته بودن فضاي اطلاع رساني فقط و فقط ظلمي نيست که بر اهل قلم روا داشته مي شود بلکه بيشتر از اهل قلم مسئولان هستند که از شهر و کوچه هايش و پچ پچ و زمزمه مردمانش بي خبر مي مانند ، هر چند بعضي از به اصطلاح مديران توجه و اعتقادي به سخنان رياست محترم جمهور که هيچ ،  به  استاندار محترم در استان هم ندارند .

در مرداد ماه سال جاري استاندار در مراسم تجليل  از خبرنگاران  به مديران خود دستور دادند مديران شکايت از رسانه ها را پس بگيرند و مديري حق شکايت از رسانه ها را ندارد ، براستي اين دستور استاندار عملي شد!! مگر رسانه ها دنبال چه هستند؟ مگر رسانه ها صداي افکار عمومي نيستند ؟ چرا بعضي مديران از پاسخ دادن به افکار عمومي هراس دارند؟! سخن پاياني اينکه آقاي رئيس جمهور و آقاي استاندار ، رسانه ها به وظايف خود توجيه هستند مديران خود را توجيه کنيد !!

يادداشت: حميرا رحيمي
( ادامه دارد ) 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن