آخرین اخبار
کد مطلب: 165981
اقتصاد اقدام و عمل مي خواهد نه شعار
تاریخ انتشار : 1395/07/24 09:22:25
نمایش : 817
دولت نبايد اقدامات روز مره خود را با برچسب اقتصاد مقاومتي به عنوان کار اقتصاد مقاومتي تلقي نمايد و بخواهد با کم کاري و بي دقتي ، اقتصاد مقاومتي را بي تاثير جلوه دهد.
به گزارش بام ايران خبر ؛ طبق فرمايش مقام معظم رهبري و شرايط جامعه امروز ، يکي از مسائل مهم و اولويت دار کشور مسئله اقتصاد است .در واقع هم ضرورت داخل کشور و هم ابزاري مهم براي مقابله با دشمن است زيرا يکي از جنگ هاي امروز در صحنه هاي بين­الملل، جنگ اقتصادي است و لذا رهنمود مقام معظم رهبري در خصوص ضرورت پرداختن به اقتصاد و در قالب اقتصاد مقاومتي  يک ضرورت و يک جبهه­ي مقاومت در مقابل تهديدات و راه هاي نفوذ دشمن است و لذا در اين جبهه هم مردم و هم دولت وظايف سنگيني دارند که کم کاري هيچ يک کوتاهي ديگري را توجيه نمي­کند. استفاده از توليدت داخلي به جهت حمايت صنعت داخلي و عدم گرايش به کالاهاي لوکس خارجي و صرفه جويي در مصارف غير ضروري از وظايف مردم و پرداختن جدي به اقتصاد مقاومتي و توجه به پتانسيل داخلي، حمايت عملي و نه در حد حرف از صنعت و توليد داخل کشور و تلاش براي وارد شدن به درون اقتصاد با مديريت انقلابي و روحيه جهادي از وظايف دولت و دولتمردان است .

دولت نبايد اقدامات روز مره خود را با برچسب اقتصاد مقاومتي به عنوان کار اقتصاد مقاومتي تلقي نمايد و بخواهد با کم کاري و بي دقتي ، اقتصاد مقاومتي را بي تاثير جلوه دهد.

کار اقتصادي  کاغذ بازي و ابلاغ دستور العمل هاي بي پشتوانه نيست بلکه کاري عملياتي است که دولت بايد با تمام قوت و با برنامه ريزي صحيح و کارشناسانه وارد و با تلاش انقلابي و مديريت جهادي موفق به انجام گردد.

متاسفانه گاهي يک طرح تصويب ميشود بعدا درباره آن نظر خواهي مي شود که اين نشان دهنده ضعف است و نشان مي دهد دولت در مورد طرح هاي خود هنوز به نظر کارشناسي نرسيده است  ويا در بحث اقتصاد سردر­گم است و نتوانسته برنامه مدون داشته کند. آيا دولتي که با شعار تدبير و اميد وارد صحنه اجرايي کشور شده، نبايد يک برنامه مهم و مدون داشته باشد­؟آيا نبايد براي اداره کشور از قبل برنامه اقتصادي تهيه مي شد  با اينکه پس از سر کار آمدن و با آزمون و خطا به اداره اقتصاد کشور پرداخت .

اين در حالي است که متاسفانه  در چند ساله گذشته و علي رغم شعارهاي تبليغاتي دولت هيچ کار مهم اقتصادي که عموم مردم و قشر هاي مختلف جامعه از آن بهره مند شده باشند انجام نشده و علي رغم اينکه رهبر معظم انقلاب امسال را سال "اقتصاد مقاومتي و اقدام و عمل" ناميدند،  دولت تا کنون فقط به تصويب طرح وپروژه و همچنين به تعريف درباره اقدام و عمل در اقتصاد  پرداخته که البته گاهي و در بيشتر اوقات اين اقدام و عمل را به سليقه خود تفسير نموده است .

دولت بايد بداند مردم تفسير و متن ومقاله درباره اقتصاد از دولت نمي خواهد بلکه اقدام و عمل و نتيجه کار اقتصادي از دولت مي خواهند .

بهانه کردن دولت و دولت هاي قبل و ساير افراد براي کار نکردن و توجيه مشکلات کشور قابل پذيرش نبوده، چرا که دولت قدرت اجرايي،  برنامه ريزي و تصميم گيري است و در صورت حرکت صحيح و استفاده از الگوي اسلامي و وفرمايشان مقام معظم رهبري و تکيه بر توان داخلي و علم و دانش جوانان ايراني قادر خواهد بود کل مشکلات جامعه را حل نمايد

مگر نه اينکه  ما در تمام زمينه هايي که از  بيگانگان قطع اميد کرديم به پيشرفت و قدرت  روز رسيديم انرژي هسته اي نظامي و ...
اما هر جا  چشم اميد  به خارج کشور دوختيم ،  هم فرصت را از دست داديم و هم منابع را از و هم اميد را از دست داديم و هم اعتماد به نفس را  و جيزي هم عايدمان نشد .

در اقتصاد هم اگر در مرحله اول دولتمردان بتوانند از خارج  گشور هم قطع اميد کنند و تمرکز خود را در داخل کشور جمع کنند و کار و مديريت جهادي را پيشه کنند  قطعا ويقينا  و همچون ساير زمينه که به پيشرفت قابل ملاحظه رسيديم پيشرفت مي کنيم و به  قدرت روز تبديل خواهيم شد و دولت در اين خصوص بايد پاسخگو باشد و بايد بداند که با شعار گويي يکطرفه هيچ مشکلي حل نخواهد شد .

پس طبق فرمايش مقام معظم رهبري تکيه اقتصاد مقاومتي بر روي مردم و بر روي توليد داخلي است و لازمه اش خود باوري وتکيه بر اصول  ومباني اعتقادي واقدام وعمل است .

و در پايان اين يادداشت اين سئوال قابل تامل است که علي رغم اينکه  بيشتر ين  تحريم عليه کشور ما در مباحث نظامي اعمال شده ، اما بحمدالله به يک قدرت منطقه اي و تعيين کننده تبديل شده ايم ولي در اقتصاد پيشرفت چنداني نکرده ايم؟

پاسخ اين سئوال در يادداشت بعدي ارائه خواهد شد.
 
عزيز موسايي/ کارشناس مسائل سياسي

انتهاييام/530ب
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن