آخرین اخبار
کد مطلب: 165830
تيشه به ريشه تحصيل در روستاي محمدآباد قاين
تعطيلي مدرسه سبب ترک تحصيل دانش آموزان شد
تاریخ انتشار : 1395/07/08 10:30:01
نمایش : 3423
رئيس شوراي اسلامي روستاي محمد آباد پسکوه قاين گفت: تعطيلي مدرسه متوسطه اول در روستاي محمدآباد پسکوه قاين سبب ترک تحصيل دانش آموزان شده است.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ به نقل از خاورستان؛ ابراهيم محمدآبادي رئيس شوراي اسلامي روستاي محمد آباد پسکوه اظهارکرد: روستاي محمد آباد پسکوه از توابع بخش سده شهرستان قاين است و در 65 کيلومتري اين شهرستان و در فاصله بين قاين و سرايان قرار گرفته است. اين روستا 180 خانوار و 760 نفر جمعيت ثابت دارد.

 

وي افزود: متاسفانه از سال تحصيلي 93-94 مدرسه راهنمايي اين روستا با اين توجيه که تعداد دانش آموز کمي دارد تعطيل شد.

 

 رئيس شوراي اسلامي روستاي محمد آباد پسکوه گفت: سال گذشته در اين روستا 31 دانش آموز در مقطع هفتم، هشتم و نهم وجود داشت که فقط 19 دانش آموز مربوط به پايه هفتم بودند. با پيگيري هاي زيادي که از طريق مسئولان فرمانداري و آموزش و پرورش شهرستان و استان داشتيم قول دادند که حداقل پايه هفتم برگزار شود، اما متاسفانه هيچ اقدامي صورت نگرفت.

 

محمدآبادي تصريح کرد: امسال نيز اين روستا 36 دانش آموز در مقطع راهنمايي يا همان دوره اول متوسطه دارد. اما متاسفانه هنوز هم مسئولان حاضر به بازگشايي اين مدرسه نيستند و مي گويند چون مدرسه سال گذشته هم تعطيل بوده است؛ بايد براي بازگشايي مجدد تعداد دانش آموزان مدرسه به 60 نفر برسد.

 

وي ادامه داد: اين در حالي است که براي بازگشايي سه مدرسه ديگر گفته اند که تعداد دانش آموز بايد به 24 نفر برسد.

 

رئيس شوراي اسلامي روستاي محمد آباد پسکوه اذعان کرد: همچنين هم اکنون مدرسه اي در روستاي مجاور با 21 دانش آموز داير است اما اين روستا که 36 دانش آموز دارد را بازگشايي نمي کنند.

 

محمدآبادي با بيان اينکه در سال گذشته با تعطيلي مدرسه؛ تعدادي از دانش آموزان هم اقدام به ترک تحصيل کردند گفت: امسال هم عدم همت مسئولان سبب شد تا از 36 دانش آموز، 16 نفر ترک تحصيل کنند.

 

وي ادامه داد: در 40 متري روستا، در روستاي ديگري خوابگاه دانش آموزي وجود دارد و تعدادي براي تحصيل به آنجا رفتند. اما شرايط خوابگاه به گونه اي است که دانش آموزان اقدام به فرار مي کنند.

 

وي بيان کرد: علاوه بر اين اکنون ديگر سکونت دانش آموزان در خوابگاه پولي شده است و براي خانواده هاي اين روستا که شغل اصلي آنها دامداري است و هم اکنون با خشکسالي هاي چندين ساله دست و پنجه نرم مي کنند، بسيار سخت است که هزينه رفت و آمد و خوابگاه بپردازند و اگر يک خانواده چند فرزند دانش آموز داشته باشد؛ باز هم اين شرايط سخت تر مي شود.

 

رئيس شوراي اسلامي روستاي محمد آباد پسکوه تاکيد کرد: آموزش و پرورش با اين اقدام نامناسب و نابجاي خود، تيشه بر ريشه تحصيل در روستا زده است.

 

محمدآبادي تصريح کرد: در واقع تا زماني که مقطع راهنمايي در روستا وجود نداشت؛ دانش آموزان تا همان کلاس پنجم درس مي خواندند و اصلا فرد دانشجويي در روستا وجود نداشت. اما زماني که مقطع راهنمايي ايجاد شد همه دانش آموزان تا اين سطح تحصيل کردند و امروز تعداد زيادي از آنها فارغ التحصيل دانشگاه هستند.

 

وي ادامه داد: با توجه به دورافتادگي و محروميت روستا، اين اقدام آموزش و پرورش سبب ترک تحصيل دانش آموزان و ايجاد مشقت براي علاقه مندان به تحصيل شده است و بخصوص دختران روستا ديگر ادامه تحصيل نمي دهند.

 

رئيس شوراي اسلامي روستاي محمد آباد پسکوه با بيان اينکه در شهرستان سرايان مدارسي هستند که با نصف جمعيت ما مدرسه دوره اول متوسطه دارند؛ اما نمي دانيم اين چه سياست دوگانه اي است که آموزش و پرورش اجرا مي کند.

 

محمدآبادي افزود: همچنين دبستان اين روستا 93 دانش آموز دارد که به علت دو دانش آموز کمتر، به جاي 5 معلم؛ 4 معلم فرستاده شده اند که اين موضوع هم سبب ايجاد ضعف در تحصيل دانش آموزان خواهد شد.

 

وي تصريح کرد: عاجزانه از مسئولان خواستاريم تا براي ترويج و ادامه تحصيل در روستاي محمدآباد؛ اين مدرسه دوباره بازگشايي شود، چرا که چه استعدادهاي نابي در اين روستا خواهد خشکيد و چه کسي پاسخگو خواهد بود؟ درحالي که تحصيل اين دانش آموزان باز هم آينده کشور و نظام را تضمين خواهد کرد.

 

انتهاي پيام/م

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن