آخرین اخبار
کد مطلب: 165829
مديرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمي سازمان حفاظت از محيط زيست کشور:
بر اثر آلودگي هوا در کل کشور 26 هزار نفر جان مي دهند/ هر ماه 293 نفر در تهران در اثر آلودگي هوا جان خود را از دست مي دهند/ ايران جزء 9 کشور توليد کننده گازهاي گلخانه اي است
تاریخ انتشار : 1395/07/08 10:26:54
نمایش : 3408
مديرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمي سازمان حفاظت از محيط زيست کشور با تأکيد بر لزوم اصلاح برخي رفتارها در ارتباط با محيط زيست، ايران را جزء 9 کشور توليد کننده گازهاي گلخانه اي عنوان کرد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ به نقل از کاشمربصير مهندس محمد درويش، مديرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمي سازمان حفاظت از محيط زيست کشور در همايش «حفظ محيط زيست، مشارکت مردمي و مسئوليت اجتماعي» در محل سالن اجتماعات پروفسور شمس شريعت تربقان دانشگاه پيام نور کاشمر با اشاره به سابقه تاريخي ملت ايران در توجه به حفاظت و حراست از محيط زيست گفت: ما امروز بايد پيام آور ويژگي هاي ارزشمند ايرانيان باشيم که در گذشته رفتارشان به نحوي بود که با طبيعت به صورت عاشقانه برخورد مي کردند.

وي افزود: هنر ما در سازمان محيط زيست کشور بايد اين باشد که با کشف اين رفتارهاي ايرانيان و تکثير آن ها، يادآوري کنيم که ما در سرزميني زندگي مي کنيم که بيش از هزار سال پيش شاعري به نام فردوسي داشته است که خطاب به ايرانيان زنهار مي داده است رفتاري که موجب آزار يک مورچه هم بشود نداشته باشيد و اين گونه مي سروده است که ميازار موري که دانه کش است...

مديرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمي سازمان حفاظت از محيط زيست کشور تصريح کرد: اگر امروز کشورهاي غربي از بيودموکراسي يا زيست سالاري صحبت مي کنند و آن را شاخصه يک جامعه توسعه يافته مي دانند، ولي اين توجه به محيط زيست بيش از هزار سال در رفتارهاي ايرانيان قدمت دارد و اکنون وظيفه ماست که اين رفتارها را به نسل امروز و کودکان خود آموزش دهيم.

وي ادامه داد: در ابتدايي که سازمان محيط زيست در کشور ما شکل گرفته است مجموع حيواناتي همچون کل ها، بزها، آهوها، کفتارها، قوچ و ميش ها و ... يک ميليون و 300 هزار رأس برآورد مي شده است ولي اگر امروز اين تعداد به کمتر از 110 هزار رأس کاهش يافته است به دليل گناه ماست که نتوانسته ايم آن فرهنگ اصيل را در نسل امروز تکثير کنيم.

درويش خاطرنشان کرد: ما بايد نشان دهيم که سزاوار زيستن در سرزميني هستيم که شاعري همچون وحشي بافقي داشته است که مي گفته «ما درخت افکن نه ايم، آن ها گروه ديگرند/ با وجود صد تبر، يک شاخ بي بر نشکنيم» و لذا بايد بگرديم و آن رفتارهاي خردمندانه اي که گذشتگان ما با طبيعت داشته اند را زنده کنيم.

وي اظهار داشت: اگر بخواهيم نشان دهيم که حال اين سرزمين و منابع آب و خاک آن خوب است بايد از روي رفتار با گونه هاي گياهي و جانوري اش بفهميم و بايد بدانيم که اگر امروز مجبور هستيم 10 هزار و 200 ميليارد تومان معادل 10 برابر بودجه سازمان محيط زيست کشور، هزينه کنيم که داروي ضد سرطان بخريم ناشي از اين است که حال آب و خاک ما خوب نيست و غذايي که از اين آب و خاک به دست مي آيد خوب نيست که باعث ايجاد اين سرطان ها مي شود!

مديرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمي سازمان حفاظت از محيط زيست کشور با تقدير از فعاليت سه تشکل زيست محيطي در شهرستان کاشمر گفت: خوشحاليم که فرهيختگان شهر کاشمر جزء حاميان محيط زيست هستند و اميدواريم کاشمر در اين زمينه الگو باشد و شاهد شکل گيري مدارس زيست محيطي بيشتري در اين شهرستان باشيم تا در اين شهرستان نسلي شکل بگيرد که نگاهش به محيط زيست مانند نگاهش به ساير فضيلت هاي اخلاقي غيرقابل معامله اش باشد و در اين صورت است که مي توانيم زندگي با کيفيتي را براي ايرانيان داشته باشيم.

درويش با اشاره به برخي رفتارهاي زيبايي که توسط برخي افراد براي حفاظت از حيوانات بيمار انجام مي شود اظهار داشت: ما در ديار امام رضا عليه السلام بايد اين رفتارها را تکثير کنيم و اگر رفتارهاي زيبا و مهرباني هايي که برخي افراد با حيوانات دارند را در کتاب هاي درسي منتشر کنيم ديگر کسي افتخار نمي کند که در کنار لاشه خون آلود يک حيوان عکس بگيرد و منتشر کند.

وي ادامه داد: توجه به محيط زيست را بايد با آموزش و از آن مهمتر با تغيير رفتار فردي خود شروع کنيم و علي رغم آنکه مشکلات بزرگ است و دولت و حاکميت بايد جانانه پاي کار بيايند ولي تک تک ما هم مي توانيم مؤثر باشيم و لذا نبايد خود را دست کم بگيريم و فکر کنيم کم هستيم و در يک هجمه بزرگ از افرادي که چيزي جز خودشان را نمي بينند گرفتار شده ايم بلکه هر کسي بايد رسالت خودش را انجام دهد.

مديرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمي سازمان حفاظت از محيط زيست کشور افزود: به عنوان مثال با توجه به مشکلات کشور همه بايد در مصرف کيسه هاي پلاستيکي صرفه جويي کنيم چرا که ايرانيان هفدهمين جمعيت جهان را دارند ولي پنجمين مصرف کننده پلاستيک هستند يعني سه برابر مردم جهان از کيسه هاي پلاستيکي استفاده مي کنيم و اين يعني مصرف آب بيشتر، انتشار گازهاي گلخانه اي بيشتر، دماي بيشتر، بيابان زايي بيشتر، سيل بيشتر، مسموم کردن بيشتر حيوانات و... و حال اگر هر ايراني در هر روز يک کيسه پلاستيکي کمتر مصرف کند و به سمت استفاده از کيسه هاي پارچه اي برويم سهم خود را در شعار و آرمان «طبيعت وطني که دوستش داريم» ايفا کرده ايم.

درويش با اشاره به معضل آلودگي هوا تصريح کرد: در هر ماه 293 نفر در تهران در اثر آلودگي هوا جان خود را از دست مي دهند که اين عدد در کل کشور 26 هزار نفر است که باعث خسارت 8 ميليارد دلاري مي شود ضمن اينکه 20 ميليون ساعت از عمر مردم تهران هر روز در ترافيک تلف مي شود که ارزش آن 10 هزار ميليارد تومان است و اين ميزان در کل کشور به 50 ميليون ساعت با ارزش 25 هزار ميليارد تومان مي رسد در صورتي که ما مي توانيم با اصلاح رفتارها، اين رقم ها را به شکل معني داري کاهش دهيم.

وي افزود: ايرانيان با 80 ميليون جمعيت، روزانه 80 ميليون ليتر بنزين مصرف مي کنند که دو برابر سرانه هر شهروند کره زمين است و اين به دليل آن است که به عنوان مثال برخي از ما در ترددهاي درون شهري خود هم از خودروهاي شاسي بلند استفاده مي کنيم و آن را نشانه شخصيت مي دانيم و لذا همه ما بايد از حرف هاي زيبا به سمت کارهاي زيبا حرکت کنيم.

مديرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمي سازمان حفاظت از محيط زيست کشور ادامه داد: براي توليد هر کيلو گوشت قرمز، 15 هزار و 500 ليتر آب مصرف مي شود در صورتي که براي توليد هر کيلو گندم، 700 گرم و براي هر کيلو برنج 3 کيلوگرم آب مصرف مي شود ضمن اينکه ايران جزء 9 کشور انتشار دهنده گازهاي گلخانه ايست که بخش زيادي از آن ناشي از فعل و انفعالات معده گاوهاست و لذا اگر ما مصرف پروتيئن حيواني را کاهش دهيم و به جاي آن از پروتيئن گياهي استفاده کنيم کمک زيادي به محيط زيست کرده ايم.

درويش با بيان اينکه همه ما بايد به سمت استفاده از دوچرخه، پياده روي و حمل و نقل درون شهري برويم به تشکيل مدارس محيط زيستي اشاره کرد و گفت: مدارس محيط زيستي مهمترين راهکار دراز مدت سازمان محيط زيست کشور است براي آن که بتواند سواد محيط زيستي يا فهم اکولوژيک را به نسل آينده منتقل کند و ما تا کنون 8300 نفر را در مدارس طبيعت آموزش داده ايم که عملکرد آموزشي آن ها شگفت انگيز بوده است.

وي ادامه داد: ما چاره اي نداريم جز آنکه تشکل هاي مردم نهاد را تقويت کنيم چرا که هر جا به مردم فرصت و مجال داده ايم نتيجه گرقته ايم.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن