آخرین اخبار
کد مطلب: 165796
روش تشخيص عسل طبيعي در خانه
تاریخ انتشار : 1395/07/05 13:39:42
نمایش : 1715
تشخيص طبيعي بودن عسل همواره يکي از دغدغه هاي مصرف کنندگان اين ماده غذايي بوده است؛ به گفته کارشناسان براي اطمينان صددرصدي از طبيعي بودن عسل راهي جزء آزمايش آن در آزمايشگاه هاي معتبر موادغذايي نيست اما روش هاي خانگي نيز وجود دارد که به تشخيص عسل طبيعي کمک مي کند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از سرويس گوناگون جام نيـوز به نقل از ايرنا، نايب رييس هيات مديره يک شرکت دانش بنيان  در خصوص تشخيص عسل طبيعي از صنعتي به روش آزمايشگاهي اظهار کرد: براي اطمينان صددرصدي از اصل و طبيعي بودن عسل بايد چند نکته از جمله ميزان ساکاروز، قند قبل و بعد هيدروليز و دياستاز (تست عسل حرارت نديده) در آزمايشگاه ها آناليز شود و بر اساس استانداردهايي که وجود دارد، مشخص شود که عسل در چه رده اي قرار دارد.
سيدمهدي دهقان افزود: در جواب آزمايش ها مشخص مي شود که عسل آزمايش شده در رده عسل کاملا خالص، عسل تغذيه نشده از زنبور، کم تغذيه شده و زياد تغذيه شده قرار دارد يا اينکه تمام عسل، صنعتي است و بدون زنبور توليد شده است و تنها شکل عسل را دارد.

** روش هاي خانگي تشخيص عسل طبيعي
* عسل طبيعي شل است
وي در مورد روش هاي خانگي تشخيص عسل طبيعي اظهار کرد: توجه به مواردي ازجمله شل بودن عسل طبيعي مي تواند در هنگام خريد اين ماده غذايي به مردم کمک کند؛ عسل طبيعي که بدون شکر است و بيشتر براي درمان بيماري ها استفاده مي شود، برخلاف تصور مردم، نسبتا شل است.
دهقان با بيان اينکه مردم تصور مي کنند عسلي طبيعي است که سفت باشد، افزود: عسلي که زنبور توليدکننده آن شکر نخورده باشد، شل است؛ از لحاظ علمي نيز اين شل بودن به اين دليل است که قندهاي اصلي عسل طبيعي، گلوکز و فروکتوز (قندهاي کوچک مولکول) است و زماني که ظرف عسل طبيعي را کج مي کنيم اين قندها به راحتي روي هم حرکت مي کنند، در صورتي که اگر به زنبور عسل شکر بدهند، قند شکر که ساکاروز و ايساکاريد (قند پيچيده تر) است به دليل نوع مولکول ها به هم گير مي کنند و به همين دليل عسل يک مقدار سفت تر از حالت عادي مي شود.

* عسل طبيعي به سختي در آب سرد حل مي شود
وي با اشاره به اينکه اين موارد نسبي است، گفت: آزمايش آب سرد از ديگر راهکارهاي تشخيص عسل طبيعي از صنعتي است؛ يک قاشق عسل را اگر در درون يک ليوان آب سرد بريزيم، به ته ليوان رفته و ته نشين مي شود و به سختي در آب سرد حل مي شود؛ اما عسل هاي صنعتي قبل از رسيدن به ته ليوان از هم باز مي شود.

* عسل طبيعي شکرک مي زند
دهقان يکي ديگر از نشانه هاي طبيعي بودن عسل را شکرک زدن عسل عنوان کرد و گفت: عسل طبيعي حتما شکرک مي زند اما عسل غيرمرغوب شکرک نمي زند؛ البته اين به آن معنا نيست که عسل بلافاصله پس از خارج شدن از کندو شکرک بزند، بلکه شکرک زدن شرايطي دارد.
وي افزود: در شکرک بستن عسل زمان و شرايط نگهداري بسيار مهم است؛ به عنوان مثال عسل طبيعي گل جعفري، يک ماه بعد از خارج شدن از کندو شروع به شکرک زدن مي کند و برخي از عسل هاي جنوب کشور مانند عسل گل قنقال بعد از 2 سال و به صورت آهسته، شروع به شکرک زدن مي کنند.
دهقان با بيان اينکه اين موارد مي تواند به مردم در خريد عسل طبيعي کمک کند، گفت: علاوه بر اين موارد، عطر و طعم گل هاي طبيعي بايد در عسل وجود داشته باشد، هر چند اضافه کردن اسانس در عسل هاي صنعتي رايج است.
وي يادآور شد: عسل طبيعي بر اساس نوع گل، داراي خواص مختلفي است و در حال حاضر از عسل طبيعي براي درمان بسياري از بيماري ها استفاده مي شود؛ بنابراين لازم است مردم براي حفظ سلامتي مصرف اين ماده غذايي را در رژيم غذايي خود بگنجانند.

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن