آخرین اخبار
کد مطلب: 154715
شهيد والامقام شهيد رقيه رضايي لايي
تاریخ انتشار : 1395/02/13 08:55:52
نمایش : 2366
مختصري از زندگي نامه شهيد :
نام و نام خانوادگي: رقيه رضايي لايي                    نام پدر: محمد علي
محل تولد: قزوين                                           تاريخ تولد:22/01/1344
محل شهادت: مکه                                          تاريخ شهادت:09/05/1366
نحوۀ شهادت: توسط عوامل رژيم سعودي در مراسم برائت از مشرکين        محل دفن: گلزار شهداي قزوين
   بيست و دومين روز از بهار سال 1344 چراغ خانۀ محمد علي رضايي لايي در شهر قزوين با تولد دختري كه او را رقيه ناميدند، روشن و دل مادري به چهره وجيه دختري كه آرامش و متانت از همان روزهاي نخست تولد در وجهش ديده مي شد،‌ شاد گشت. خانواده رضايي لايي در شهر قزوين به دليل تقيد و اصالتشان سرشناس و محترم بودند و رقيه كه در دامن خانواده اي مؤمن ديده به جهان گشوده بود، ‌با تربيت صحيح اسلامي مراحل كودكي و بالندگي خود را سپري مي كرد. مهرماه سال چهل و نه بود كه  پشت ميز و نيمكت مدرسه نشست و اين تاريخ، آغازي براي رشد توانايي ها و شكوفايي استعدادهاي او شد .رقيه در مدرسه به ذكاوت، ادب، متانت و استعداد  فوق العاده در يادگيري شناخته شد و توانست در طول سال هاي تحصيل همچنان پله هاي نردبان موفقيت را يكي پس از ديگري به سوي افق روشن شغل معلمي طي كند.
رقيه رضايي لايي كه در سال هاي پنجاه و شش تا پنجاه و هفت، دوران نوجواني خود را مي گذراند، با شركت در برنامه هاي مذهبي و خواندن كتاب و جزوات انقلابيون، با تحول عظيم فكري و معنوي، با وجود اينكه جزء شاگردان ممتاز دبيرستان محسوب مي شد، براي ادامۀ تحصيل به حوزۀ علميۀ قم رفت تا هر چه بيشتر معرفت كسب كرده و با توشۀ اعتقادي قوي تر به ديار خود بازگردد.
رقيه رضايي لايي در كردستان منشأ خدمات ارزنده اي شد و مردم آن سامان فعاليت هاي فرهنگي و تربيتي او را هرگز از ياد نخواهند برد. اما دست روزگار و نياز مردم استان سيستان و بلوچستان، مدتي حضور رقيه را در جمع مردم نيازمند زاهدان فراهم كرد و معلم با خدا و مهربان قزويني، ديار كردستان را به جنوب شرقي ايران كشاند. در اين نقطه از خاك وطن هم خانم معلم، رقيه رضايي لايي توانست خدمات ارزنده اي انجام داده و شاگردان               نمونه اي را تربيت كند .
ماه ذي الحجه سال 1366، رقيه رضايي لايي با خانواده و به نيابت از مادرش به سفر حج واجب مشرف شد. سفري كه شايد ساليان سال آرزوي آن را داشت و آن را كابين ازدواج خود قرار داده بود. در آن روزهاي زيباي سفر به خانۀ خدا، باز هم رقيه به فكر جهاد و شهادت بود. در حسرت اين آرزو، رو به خانواده كرده و گفته بود: “…بايد با آب زمزم غسل شهادت كنم!”
وصيت نامه شهيد:
     .... الهي تو را هزاران بار شكر ميكنم كه مرا شيعة اثني عشري قرار دادي تا ولايت اهل بيت عشق به خاندان رسالت ظلمتكدة قلبم را منور سازد و باز هزاران بار تو را شكر ميكنم كه مرا از آناني قرار ندادي كه با دوري گزيدن از صاحبان امر كه قرآن كريم از آنان به اوليالامر ياد مي كند، راه ظلالت بپيمايم ! چرا كه بدون توسل به ائمه و بدون عبور از شاهراه ولايت چگونه ميتوان به جانان رسيد؟ ايزدا؛ چگونه توانم لب به ثنا و سپاست باز كنم درحالي كه باران نعمت و رحمت را بر اين بندة ضعيف و ذليل و گناهكار فرستادي و نعمت عظماي زندگي در زير چتر ولايت فقيه و صرف قسمت مهمي از عمر گرانبهاء را در ظل حكومت اسلامي به اين بندة حقير و مسكين ارزاني داشتي در حالي كه نتوانستم مسئوليت و حق عظيمي را كه به واسطة اين موقعيت شريف بر دوشم آورده بود به نحو شايسته ادا كنم.
الهي چگونه اين بندة بيحيا در محكمة عدالت پاسخگوي اعمال و گفتارش باشد؟ در حاليكه رهبري عظيم الشأن همچون امام خميني داشته است؟
و چگونه در صحراي محشر حاضر شوم درحاليكه در زماني زندگي ميكردم كه عاشقان و شيفتگان و مخلصان كثيري در راه تو و در راه دين تو و در كارزار با دشمن تو شهد شهادت را مشتاقانه نوشيدند.
در زماني زندگي ميكردم كه ميبايستي پيام آور خون گلگلون كفنان عزيزي ميبودم. يارب نكند كه در يوم القيامه در زمرة كساني باشم كه فرياد ميزنند: «ياليتني كنت ترابا» اي كاش كه خاك ميبودم. آه از ساعات و لحظاتي كه در غير عبادت تو صرف شد و هزاران افسوس از زماني كه گذرگاه دنيا همچون غفلتكدهاي آدمي را ميفريبد آنچنان كه ميانگارد مرگ به سراغ او نميآيد. هرچه از مقام و رحمت و گذشت و عدل تو، خالق يكتا و هرچه از هستي و غفلت دنيا و هرچه از بيحيايي و خسران انسان گفته شود اندك است....
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
مقدمه:
     نشر و ترويج فرهنگ ايثار و شهادت که برگرفته از فرهنگ ناب تشيع و وظيفه اي سنگين و بزرگي است که خداوند متعال در اين برهه از تاريخ اسلام عنايت فرموده و آن را در مجموعه بسيج که شجره طيبه الهي است نهادينه نموده است.
شکراين نعمت والا و مقدس در تداوم و استمرار آن است، ضمن قدرداني از تلاش هاي کم نظير سپاه هاي استاني،            سازمان ها و رده هاي اقشاري بسيج در راستاي گراميداشت و تجليل از مقام شهداي وارسته انقلاب اسلامي، بدينوسيله برنامه هاي مرتبط با معرفي شهداي شاخص سال 1395 براي اجرا ابلاغ مي گردد.
فصل اول ) کليات
الف) هدف :
 • معرفي و الگو پردازي از شهداي شاخص سال 1395بسيج
 1. منظور:
 • تجليل از مقام شامخ شهداي انقلاب اسلامي
 • کمک به ارزشي نمودن فضاي جامعه
 • در دست گرفتن فضاهاي اجتماعي
 • نشر و گسترش فرهنگ ايثار و شهادت در جامعه
فصل دوم ) اجرا
الف) تدابير
       يکي از نيازهاي اساسي کشور، زنده نگه داشتن نام شهدا است؛ اين يک نيازي است که ما - چه آدم هاي مقدّسمآب و متديني باشيم؛ چه آدم هايي باشيم که خيلي هم مقدّسمآب نيستيم، امّا به سرنوشت اين کشور و به سرنوشت اين مردم علاقهمنديم - هرجور که فکر بکنيد، بزرگداشت شهدا براي آيندهي اين کشور، حياتي و ضروري است. فرهنگ شهادت يعني فرهنگ تلاش کردن با سرمايهگذاري از خود براي اهداف بلندمدّت مشترک بين همهي مردم؛ که البتّه در مورد ما آن اهداف، مخصوص ملّت ايران هم نيست، براي دنياي اسلام بلکه براي جهان بشريت است. اين فرهنگ در جامعهاي اگر جا افتاد، درست نقطهي مقابل فرهنگ فردگرايي غربي امروز] است‌ [ که همهچيز را براي خود و با محاسبهي شخصي ميسنجند؛
« حضرت امام خامنه اي(مدظله العالي) ، 27/11/93»
ب) استنادات
   برابر مصوبه شوراي شهداء ( شماره 4774 تاريخ 28/11/94)، شهداي شاخص سال 1395 که در دستور کار ترويج و الگوسازي سازمان بسيج قرار دارند عبارتنداز: اولين شهيد توطئه نظامي آمريکا در صحراي طبس                 شهيد محمد منتظر قائم و شهيدي از واقعه حج خونين سال 66 شهيد رقيه رضايي ، شهداي شاخص اقشار بسيج نيز متعاقباً انتخاب و معرفي و برنامه هاي مرتبط با آن جهت اجراء ابلاغ  مي گردد. 
پ) دستورهاي اجرايي
 وظايف مشترک رده هاي اقشاري در خصوص شهداي شاخص سال
 1. تهيه محتواي مورد نياز براي توليدات فرهنگي، هنري و تبليغي و در اختيار گذاشتن آن در سطح جامعه
 2. حمايت، توليد و توزيع محصولات و توليدات تبليغي، فرهنگي، ادبي و...
 3. فضا سازي محيطي با استفاده از تصاوير و پيام هاي شهيدان در سطح سازمان ها، ادارات و جامعه و...
 4. فضاسازي در محيط مجازي همچون سايت ها و پايگاه هاي اطلاع رساني با بهره گيري از توانمندي بسيج در اين خصوص
 5. استفاده از تصاوير وتمثال مبارک شهداي شاخص در تمامي برنامه هاي مرتبط(اعم از جلسات، ميزگردها، همايش ها و...)
 6. برنامه ريزي لازم براي انعکاس خبري و پوشش برنامه هاي مورد نظر با استفاده از رسانه هاي مختلف
 7. افتتاح پروژه ها و دستاوردها به نام و ياد شهيدان با برد ملي
 8. جمع بندي و ارائه گزارش از برنامه ها و اقدامات صورت گرفته به معاونت فرهنگي اجتماعي سازمان بسيج مستضعفين
رده هاي ستاد سازمان بسيج مستضعفين
معاونت فرهنگي اجتماعي
 • تمام اطلاعات و معارف اين دو شهيد را گردآوري نموده و با نشاني مشخص در پايگاه اطلاع رساني قرار دهد.
 • براي اجراي همزمان برنامه بزرگداشت اين دو شهيد در تمام واحد هاي بسيج سراسر کشور، در پنجم ارديبهشت ماه براي شهيد محمد منتظر قائم، نهم مرداد ماه براي شهيده رقيه رضايي هماهنگي و                     برنامه ريزي هاي لازم با رده هاي بسيج به عمل آورد.
 • جلسه هم انديشي با نهادهاي فرهنگي- تبليغي کشور، نويسندگان و فعالان فرهنگي (براي معرفي بهتر اين دو شهيد) برگزار نموده و با ارائه و نمايش افکار و سيره ي آن شهيدان، اين مؤسسات را به فعاليت در اين زمينه ترغيب نمايد.
 • نسبت به تشکيل جلسه هم انديشي با حضور وزارت آموزش و پرورش، سازمان بسيج فرهنگيان، سازمان بسيج جامعه زنان و سازمان بسيج دانش آموزي جهت تبيين نقش شهيد رقيه رضايي که به عنوان معاون پرورشي مشغول به خدمت بوده است در سطح مدارس و در بين معلمان اقدام نمايد.
 • برنامه هاي فرهنگي راهيان نور را با محوريت اين دو شهيد برنامه ريزي نمايد.
 • نسبت به طراحي پوستر و بروشور شهداي شاخص اقدام و ضمن درج در پايگاه اطلاع رساني بسيج، معاونت فرهنگي و شباب به تعداد مورد نياز از آنها چاپ نمايد.
 • براي هر شهيد يک نماهنگ فاخر توليد نمايد.
معاونت تربيت وآموزش
 • برابر سنوات گذشته مجموعه فشرده اي از زندگي، سيره و معارف آموزنده ي دو شهيد که توسط معاونت فرهنگي اجتماعي تهيه شده است را دريافت به عنوان برنامه قطعي جانبي کليه دوره هاي آموزشي سال 95 قرارگيرد.
 • فيلم مستند از زندگي دو شهيد، از بنياد روايت دريافت و در تمام دوره هاي آموزشي بسيج  در سال 95 نمايش داده شود.
سازمان بسيج جامعه زنان
 • تا تاريخ 09/02/95 مستند خلاصه زندگي شهيده رقيه رضايي لايي شامل تصاوير، فيلم، گفتگوي نزديکان، تبيين ويژگي ها، خاطرات و بخش هاي مهم بيانات و وصايا را تهيه و در اختيار کليه رده ها تا سطح پايگاه مقاومت قرار دهد.
 • اجتماع بزرگ بانوان (با محوريت جوانان) در قزوين، در نهم مرداد ماه و همزمان در تمام پايگاه هاي بسيج خواهران، در سراسر کشور برگزار شود.
 • در تدوين معارف شهيد و انتشار آن در سراسر کشور و تحقق ساير برنامه ها با معاونت فرهنگي اجتماعي و کليه رده ها به  ويژه رسانه هاي کشور همکاري فعال برقرار گردد.
 • به مناسبت هاي مختلف، جلسات تحليل و بررسي سيره ي اين شهيد در اقشار مختلف برگزار و به ويژه ترتيبي اتخاذ شود که کليه واحد هاي خواهران در بسيج دانشجويي، در طول سال، جلسات تجزيه و تحليل شخصيت و تفکر و سيره ي عملي اين شهيد را برگزار کنند.
 • انتشار ويژه نامه اي از اين شهيد، در نشريات مختلف کشور دنبال شود.
 • با برگزاري جلسه هم انديشي با مؤسسات فرهنگي اجتماعي زنان کشور، ضمن معرفي کامل اين شهيد عزيز، آنان را به ترويج معارف و سيره ي اين شهيد با استفاده از نشريات و رسانه هاي مربوط به خود ترغيب نماييد.
 • با هماهنگي بسيج دانش آموزي در هفته بسيج سال 95 (روز بسيج زنان) در تمام مدارس دخترانه به طور همزمان  برنامه بزرگداشت «شهيده رقيه رضايي لايي» اجرا و زنگ شهادت با نام وي نواخته شود.
 • در تهيه و چاپ کتاب و نشريات شهيد رقيه رضايي لايي ، همکاري فعالي با سازمان حفظ آثار و ارزش هاي دفاع مقدس  برقرار گردد.
 سازمان اردوئي بسيج
 • در تمام اردوهاي بسيج در سال 95 اين دوشهيد معرفي شوند.
 • عکس مبارک شهيدان در تمام اردوگاه ها ومحل هاي اسکان زائرين راهيان نور نصب گردد.
 • مستندهاي تهيه شده در مورد دو شهيد، در مسير راه و در زائر سراها نمايش داده شود و در برنامه نمايش هاي ميداني هم اين دو شهيد لحاظ گردد. 
سازمان حفظ آثار وارزش هاي دفاع مقدس و بسيج
 • در استان خراسان جنوبي در صحراي طبس محل شهادت شهيد محمد منتظر قائم نسبت به ساخت يادمان اقدام گردد.
 • فضا سازي مناسبي در محل تدفين شهيده رقيه رضايي لايي با استفاده از نشانه هاي هنري، متناسب با شرايط به صورت يادمان احداث شود.
 • نسبت به توليد کتاب از زندگي دو شهيد با کمک سازمان بسيج جامعه زنان در سه ماهه اول سال 95 اقدام شود.
 • عکس مبارک شهيدان در تمام زيارتگاه ها و يادمان هاي دفاع مقدس در ديد عموم زائرين راهيان نور نصب گردد.
 بنياد روايت فتح
 • نسبت به تهيه فيلم داستاني از زندگي دو شهيد با کمک سپاه الغدير يزد و سازمان بسيج جامعه زنان اقدام نمايد.
سازمان بسيج فرهنگيان
 • نسبت به نقش و تبيين شخصيت شهيد رقيه رضايي در بين معلمين مدارس به عنوان الگوي معلم شهيد با همکاري سازمان بسيج جامعه زنان اقدام نمايد.
بسيج صداوسيما
 •  جلسه هم انديشي با حضور عناصر مؤثر سازمان صدا و سيما و کليه شبکه هاي صدا و سيما برگزار و ضمن معرفي کامل  ويژگي هاي اين دو شهيد، مسير براي مشارکت فعال شبکه ها در معرفي اين شهدا هموار شود.
 • يک جلسه خاطره گويي خانوادگي با حضور خانواده شهيده رقيه رضايي در قزوين و يک جلسه مشابه براي شهيد محمد منتظر قائم در يزد برگزار نموده و فيلم هاي آن از صدا و سيما پخش شود.
 • مستند داستاني از دوشهيد بزرگوار که توسط بنياد روايت تهيه و توليد شده است را دريافت واز شبکه هاي مختلف سيما پخش گردد .
 • پيگيري پوشش خبري مناسب کليه برنامه هاي محوري سپاه و بسيج در تبيين و معرفي اين دو شهيد بزرگوار.
اقدامات و وظايف مشترک سپاه هاي استاني
فرماندهان کليه سپاه هاي استان، نواحي، حوزه ها و پايگاه ها و سازمان هاي اقشار بسيج
 • طرح گرافيکي شهيدان حاوي تصاوير و يک پيام مناسب و متناسب با شرايط روز از دو شهيد در مبادي ورودي و نقاط مهم شهرها(بروز رساني تابلوهاي تبليغاتي) و تالارهاي اجتماعات بسيج و کليه نواحي، حوزه ها و پايگاه ها از ابتداي سال1395 تا پايان  سال  نصب گردد.
 • نسبت به برگزاري مراسم سالگرد شهداي مکه سال 1366و شهداي مني سال 1394در انزجاراز آل سعود  با محوريت شهيد رقيه رضايي اقدام گردد.  
 • برنامه هاي مهم به نام اين دو شهيد نام گذاري و يا در اثناي برنامه از آنان ياد شده و سيره و تفکر آنان ترويج شود. همچنين با دعوت از همرزمان و خانواده اين شهيدان يادشان گرامي داشته شود.
 • در تمام دوره هاي آموزش بسيج درسال 95 زندگي نامه سيره نامه و معارف اين دو شهيد که از معاونت تربيت و آموزش ارائه مي شود در برنامه هاي جانبي آموزش ارائه شود.
فرماندهي سپاه الغدير استان يزد
 • مراسمي در سال روز شهادت محمد منتظر قائم (پنجم ارديبهشت ماه) با حضور خانواده بزرگوار اين شهيد و آحاد مردم به ويژه جوانان برگزار و زمينه معرفي آن از طريق رسانه ها فراهم گردد. 
 • جلسه هم انديشي با نهادهاي مسئول و شخصيت هاي فرهنگي استان يزد برگزار شود تا ضمن معرفي         ويژگي هاي شهيد محمد منتظر قائم، به مشارکت در معرفي اين شهيد بزرگوار در سطح کشور ترغيب شوند.
فرماندهي سپاه انصارالرضا(ع) استان خراسان جنوبي
 • مراسمي در تاريخ چهارم ارديبهشت ماه با حضور خانواده بزرگوار اين شهيد و آحاد مردم به ويژه جوانان در صحراي طبس (محل شهادت شهيد منتظر قائم) برگزار و زمينه معرفي آن از طريق رسانه ها فراهم گردد. 
فرماندهي سپاه صاحب الامر(عج)استان قزوين
 • مراسمي در سالروز شهادت شهيده رقيه رضايي لايي (نهم مرداد ماه) با حضور خانواده بزرگوار اين شهيد و بانوان به ويژه جوانان برگزار و زمينه معرفي آن از طريق رسانه ها فراهم گردد.
 • با سازمان هاي و نهادهاي استان(استانداري، شهرداري و...) هماهنگ گردد تا ضمن معرفي ويژگي هاي             شهيده رقيه رضايي لايي و مشارکت در معرفي اين شهيد بزرگوار در سطح کشور نسبت به نام گذاري يک خيابان، ميدان، مرکز فرهنگي هنري و... به نام شهيد رقيه رضايي لايي اقدام نمايند.
 • جلسه هم انديشي با نهادهاي مسئول و شخصيت هاي فرهنگي استان قزوين برگزار شود تا ضمن معرفي ويژگي هاي  شهيده رقيه رضايي لايي، به مشارکت در معرفي اين شهيد بزرگوار در سطح کشور ترغيب شوند.
فصل سوم ) دستورهاي  هماهنگي
 • مسئوليت حسن اجراي اين دستورالعمل با فرماندهان سپاه و بسيج در کليه رده ها و اقشار مي باشد .
 • مسئوليت نظارت و پيگيري حسن اجراي اين دستورالعمل در رده ها با معاونت فرهنگي اجتماعي سازمان بسيج مستضعفين و استان ها با معاونت اجتماعي استان مي باشد.
 • شهيد شاخص جهان اسلام و فهرست شهداي اقشار بسيج متعاقباً ارسال خواهد شد.
 • اعتبارتبليغ، ترويج و معرفي شهداي شاخص سال در سطح استان از برنامه بروز رساني تابلوهاي تبليغاتي تأمين مي گردد.
فصل چهارم)بازبينه نظارتي
 • در فضاسازي شهرها و تزيين سپاه استان ها، نواحي، حوزه ها و پايگاه هاي بسيج از تصاوير و معارف                           شهيد محمد منتظر قائم ، شهيده رقيه رضايي لايي  بهره گيري شده است؟
 • در دوره هاي آموزشي و اردو رده ها، معارف و سيره اين دو شهيد ارائه شده است؟
 • اطلاعات مورد نياز براي اجراي برنامه ها، توسط معاونت فرهنگي اجتماعي و جامعه زنان به موقع در اختيار بهره برداران قرارگرفته است؟
 • برنامه ريزي و مقدمات اجراي مراسم پيش بيني شده فراهم و اين برنامه به موقع اجرا شده است؟
 • نام گذاري هاي پيش بيني شده در دستورالعمل توسط رده ها به ويژه چاپ بنر و نام گذاري مراکز و خيابان ها اجرا شده است؟
 •   برنامه اجرا شده انعکاس رسانه اي يافته است؟
 •   فيلم ، کليپ و نماهنگ هاي پيش بيني شده در برنامه به موقع توليد شده است؟
 •   يادمان هاي پيش بيني شده احداث گرديده است؟
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن