روحاني در ديدار با عبدالله عبدالله:
ايران ازهيچ تلاشي براي کمک به ملت و دولت افغانستان دريغ نخواهدکرد

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرگزاري مهر، حجت الاسلام حسن روحاني عصر چهارشنبه در ديدار «عبدالله عبدالله»   رييس اجرايي دولت وحدت ملي افغانستان که براي ابراز تسليت دولت و ملت افغانستان به مناسبت درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني ، در صدر هياتي در تهران حضور يافته است، ابراز اميدواري کرد با تقويت ثبات سياسي و وحدت در افغانستان، بتوان پروژه هاي مشترک را هر چه سريعتر اجرايي نمود.

رييس جمهور با قدرداني از تسليت دولت و ملت افغانستان ، اظهارداشت: حضرت آيت الله هاشمي رفسنجاني از استوانه ها و ستون هاي ايران اسلامي بودند که در مسايل منطقه اي و بين المللي و از جمله در موضوع افغانستان ، پيوسته براي تقويت صلح و ثبات آن کشور تلاش مي کردند و اميدوارم همگان بتوانيم همان مسير و راه را  در تلاش فيمابين ادامه دهيم.

روحاني تصريح کرد: دولت جمهوري اسلامي در کنار مردم و دولت افغانستان بوده و خواهد ماند.

رييس جمهور با اشاره به چارچوب هاي مناسبي که براي توسعه همکاري هاي دوجانبه ترسيم شده است ، گفت: توسعه بندر چابهار و تقويت شبکه هاي ريلي و از جمله اتصال راه اهن ايران به هرات مي تواند به توسعه همکاريهاي تهران – کابل شتاب بيشتري ببخشد.

روحاني در ادامه تروريسم را معضلي نه تنها براي افغانستان بلکه براي کل جهان برشمرد و بر ضرورت مقابله آن تاکيد کرد.

"عبدالله عبدالله" رييس اجرايي دولت وحدت ملي افغانستان نيز در اين ديدار با ابلاغ پيام تسليت دولت و ملت کشورش به مناسبت درگذشت حضرت آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت: آيت الله هاشمي رفسنجاني شخصيتي شناخته شده براي مردم افغانستان است و مردم ما هرگز کمکهاي ايشان بويژه در دوران سخت را فراموش نمي کنند.

رييس اجرايي دولت وحدت ملي افغانستان همچنين با ارائه گزارشي از وضعيت داخلي و روند مذاکرات صلح در کشورش اظهارداشت:  ايران همواره يار دولت و مردم افغانستان بوده و دولت ما مصمم است که روابط خود را در همه عرصه ها با جمهوري اسلامي ايران به عنوان يک کشور دوست و برادر توسعه دهد.